بلاگ

اهمیت تغذیه در دوران کودک

پارسیان آوید(پرستار کودک در منزل):لطفا در ارتباط با تغذیه مناسب برای کودکان و تفاوت نیازهای تغذیه ای آنها با گروه های سنی دیگر توضیح دهید؟

بزرگترین آرزوی هر پدر و مادری این است که کودکشان از رشد برخوردار بوده و سالم و شاداب باشد. دوران کودکی، به لحاظ تغذیه و رشد و نمو، از اهمیت خاصی برخوردار است. نیازهای تغذیه ای خردسالان با بزرگسالان متفاوت است و نباید آنها را بزرگسالان کوچک در نظر گرفت. با توجه با اینکه در سنین کودکی تحرک کودک و مصرف انرژی او به دلیل انجام بازی های مختلف افزایش می یابد، در صورت عدم استفاده از غذای مناسب و تامین کافی وزن کودک کاهش خواهد یافت.

پرستار بیمار در منزل

پرستار سالمند در منزل

تغذیه در کودکان

با توجه به اینکه شیر نقش پر رنگی در سبد غذایی خردسالان دارد، نفش آن در تامین نیازهای غذایی این کروه چگونه ارزیابی می کنید؟

یکی از گروه های غذایی که می بایست در برنامه روزانه کودکان قرار بگیرد، گروه شیر و لبنیات است که می تواند بخش مهمی از نیاز خردسالان به پروتئین، کلسیم، فسفر و برخی ویتامین های گروه ب را تامین نماید. مصرف این گروه برای استحکام استخوان و دندانها دارای اهمیت است. کودکانی که در سنین پایین ویتامین D و کلسیم کمی دریافت می کنند در معرض خطر نرمی استخوان هستند.

آیا شیر پاستوریزه می تواند تامین کننده تمام نیازهای غذایی خردسالان باشد؟

میزان برخی از مواد مغذی ضروری برای کودکان در شیر گاو اندک است. از جمله این مواد می توان به آهن، روی و ویتامین D اشاره کرد. متاسفانه بررسی های اخیر نشان دهنده شیوع بالای کمبود ویتامینD و همچنین بعضی ریز مغذی های دیگر از جمله آهن، روی و ویتامین A در بین کودکانی ایرانی است که باید جدی گرفته شود. به جهت پیشگیری از کمبود آنها و عوارض آتی، مصرف بعضی از مکمل ها یا پودر شیرهای غنی شده ضروری به نظر می رسد.

نظر شما در مورد پودر شیرهای غنی شده مخصوص خردسالان چیست؟

پودر شیرهای غنی شده معمولاً حاوی میزان مناسبی از املاح و ویتامین های مورد نیاز بدن خرسالان از قبیل آهن، ویتامین های A,D,C و روی هستند که در شیر گاو ناچیزاند.

همچنین وجود موادی مانند پره بیوتیک ها در برخی از این فرآورده ها آنها را نسبت به شیر گاو کاملا متمایز و برتر می سازد.

این پودرهای غنی شده می توانند جایگزین مغذی و مناسبی برای میان وعده های کم ارزشی باشد که بچه ها به طور معمول مصرف می کنند.

لطفا در مورد پره بیوتیک ها که اشاره کردید کمی توضیح بدهید.

در روده ی بزرگسالان هر فرد سالم، باکتری های مفیدید زندکی می کنند و به دنبال متابولیسم آنها ترکیباتی تولید می شود که باعث حفظ سلامت سلول های روده شده و سوخت مورد نیاز آنها را تامین می کند این باکتری ها از طرفی در جذب و تولید برخی ویتامینها نیز اهمیت دارند. برخی از مواد غذایی به عنوان غذای اختصاصی برای این باکتریهای مفید روده عمل کرده و باعث افزایش تعداد این باکتریها می شوند. این مواد که پره بیوتیک نام دارند در مواقع به سلامت دستگاه گوارش کمک می کنند.

پس با این وجود آیا میتوان پودر شیر غنی شده را به عنوان جایگزینی مناسب برای شیر پاستوریژه مطرح کرد؟

غنی سازی شیر در کشورهای توسعه یافته مدتهاست که انجام می گیرد و مصرف شیر غنی شده به شیر معمولی ارجحیت دارد. این پودر شیرهای غنی شده علاوه بر تمام خواص شیر پاستوریزه، معایب آن از جمله کمبود ویتامین D ، آهن و نیز مقدار بالای چربی های اشباع شده را جبران می کند.

به نظر شما کودک خردسال روزانه چه مقدار شیر باید مصرف کند؟

برای حردسالان، بین 300 تا 500 میلی لیتر شیر در روز در کنار یک رژیم غذایی متعادل توصیه می شود. باری کودکانی که به مصرف شیر علاقه ای ندارند می توان با ترکیب شیرها با انواع میوه ها یا عسل آنها را به مصرف این فراورده ها ترغیب کرد.

در انتها اگر نکته ای باقی مانده لطفا بفرمایید.

استفاده از یک میان وعده با ارزش غذایی مناسب نظیر شیر، میوه، خرما و … در برنامه غذایی کودک موجب رشد جسمی و مغزی او می گردد. در حالی که مصرف تنقلات غذایی کم ارزش به عنوان میان وعده موجب کاهش دریافت مواد مغذی مورد نیاز کودک از جمله پروتئین، ویتامینها و املاح گردیده و خطر بروز تاخیر رشد و سوء تغذیه را افزایش می دهد. از طرف دیگر بهتر است کودکان برای تامین بخش مایع رژیم غذایی خود از شیر استفاده کنند و مصرف نوشابه های گازدار و آبمیوه های مصنوعی حتی الامکان محدود شود. در نهایت اینکه لازم است از همه گروه های غذایی در تغذیه روزانه خردسالان استفاده شود و  غذای او بایستی متنوع بوده و از مواد مغذی و تازه و سالم تشکیل شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (2)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری