بلاگ

اهمیت تلویزیون بر سلامت روان فرزندان

اغلب والدین می پرسند از چه سنی می توان کودک را در معرض برنامه‌ های تلویزیونی قرارداد یا اینکه تا چه سنی باید او را از این برنامه ‌ها محروم کرد. واقعیت این است که از همان دوران بارداری ، پیام‌ هایی که مادر در معرض شان قرار می‌ گیرد بر روان فرزندش پس از تولد تاثیر می ‌گذارد. برخی نظریه پردازان می گویند اگر به ۱۰ مادر باردار در دوران بارداری پیام ‌های متفاوتی را عرضه کنند ، پس از تولد ۱۰ نوزاد با روحیات و شرایط جسمی و روانی متفاوت متولد می‌ شود.

برنامه های تلویزیون و سلامت روان کودکان

سریال‌ ها و برنامه ‌های تلویزیونی که باعث ایجاد احساسات شدید در مادر می ‌شود. می تواند بر جنین او هم تاثیر بگذارد. مادری که هر روز یک سریال کمدی را تعقیب می کند و چند ساعت می خندد ، جنینش را هم تحت تاثیر این هیجان های مثبت قرار می دهد اما مادری که استرس تماشای برنامه های اکشن یا درام را در ماه های بارداری تحمل می کند ، جنینش را هم در معرض این استرس ها و اندوه ها قرار می دهد. به همین دلیل شاید بهترین راه این باشد که مادرها در دوران بارداری تعادل را در تماشای برنامه های تلویزیونی رعایت کنند.

نوزاد شیر خواری که در آغوش مادرش است ، درکی از آن چه در تلویزیون به تصویر کشیده می شود ، دارد ؟

شاید نوزادان توانایی درک کامل تصاویری که در تلویزیون پخش می شود را نداشته باشند اما نمی توانیم بگوییم پیام هایی که از طریق این رسانه در خانه منتشر می شود تاثیری بر آن ها ندارد. مادری که به کودکش شیر می دهد و در همان زمان تلویزیون هم می بیند ، فرزندش را در هیجان هایی که تجربه می کند ، سهیم می کند. اگر مادر در آن زمان به خاطر تماشای مستندهای حاوی خشونت یا برنامه هایی که او را غمگین می کند ، احساسات منفی را تجربه کند ، فرزندش هم چنین احساساتی را تجربه می کند.

گاهی حتی یک سریال خانوادگی هم می تواند در میانه پخش ، محتوای خشنی را عرضه کند و با صحنه فریاد بازیگران یا دعواهای شان ، خانه را پر از صداهای آزار دهنده کند. در چنین شرایطی والدینی که کودکی شیر خوار یا نوپا دارند ، باید تلویزیون را خاموش کنند یا این که به تماشای سریال ادامه دهند ؟

در صورتی که بدون پیش بینی شما ، تلویزیون آشفتگی صوتی زیادی را در خانه ایجاد کرد ، نیازی به خاموش کردن آن یا بستن صدایش وجود ندارد چرا که قطعا تا لحظه ای که شما به سمت کنترل بروید و صدا را کم کنید ، فرزندتان تحت تاثیر آن قرار گرفته است. بهترین کار این است که به جای خاموش کردن تلویزیون ، کودک تان را در آغوش بگیرید ، نوازش کنید یا برایش شعری بخوانید تا به جای صدای تلویزیون توجهش به صدای شما جلب شود. در کودکانی که سال های اولیه زندگی شان را می گذرانند ، انحراف توجه بهترین راه برای بی اثر کردن محتوای خشنی است که ممکن است کودک شاهد آن باشد.

اگر در خانه ، کودکی که بیشتر از سه سال دارد شاهد چنین برنامه هایی شد ، چه طور ؟ آیا در شرایطی که کودک خشونت موجود در آن برنامه را درک می کند هم نیازی به تعویض کانال تلویزیون وجود ندارد ؟

اگر با رویکرد برنامه مخالفتی ندارید و تنها به این علت که بعد خشنی از آن چه در اجتماع می گذرد را در صحنه ای به نمایش در آورده است می خواهید فرزندتان را از تماشایش محروم کنید ، دست نگه دارید. قرار نیست هیچ کدام مان از سر عمد بچه ها را با این پیام ها مواجه کنیم اما اگر در جریان یک سریال تلویزیونی ، صحنه ای از یک درگیری خانوادگی به نمایش در آمده ، دلیلی برای تعویض کانال وجود ندارد. در صورتی که فرزندتان به سنی رسیده که تلاش شما برای منحرف کردن توجهش نمی تواند کارساز باشد ، باید از قدرت جملات تان برای خنثی کردن اثر چنین پیام هایی کمک بگیرید و با دخالت هوشمندتان اجازه ندهید که این پیام ها به فرزندتان آسیبی بزند. او باید بفهمد در اجتماع چنین اتفاق هایی در جریان است اما این بحران ها در خانه شما جایی ندارد.

آیا می توانیم با کودک مان به تماشای مستند شوک بنشینیم ؟

تا این جا در مورد صحنه هایی از سریال ها یا برنامه ها که حاوی اندازه ای از خشونت های کلامی یا بصری هستند ، صحبت کردیم اما برای برخی پدر و مادرها این سوال مطرح است که آیا می توان با انحراف توجه یا توضیح دادن به کودک ، تاثیر منفی تماشای مستندهایی که در مورد جنایاتی مثل حمله گروهک داعش به شهرها یا دستگیری فروشندگان مواد مخدر است را خنثی کرد. جواب منفی است. برنامه هایی که حاوی خشونت بالایی است ، نه تنها برای کودکان که برای بزرگ ترها هم سم است و نه تنها نباید به فرزندتان اجازه تماشای آن ها را بدهید بلکه دلیلی ندارد که خودتان هم به تماشای آن ها بنشینید.

فیلم های جنایی و کارآگاهی طرفداران زیادی دارد و بعید نیست که نه تنها خودتان نتوانید از خیر تماشای آن ها بگذرید بلکه کودک تان هم ممکن است به تماشای آن ها میل زیادی نشان دهد. گرچه تماشای این برنامه ها برای کودکان زیر شش سال باید ممنوع باشد اما در بسیاری از کشورها که محدوده سنی مجاز برای تماشای برنامه های شان را مشخص می کنند ، گاهی تماشای برخی از این برنامه ها برای سنین کمتر از ۱۲ سال هم ممنوع است. اما در صورتی که فیلم جنایی که قصد دیدنش را دارید ، حاوی خشونت زیادی نباشد ، می توانید با فرزندتان به تماشایش بنشینید و هر جا که کنجکاوی اش تحریک شد یا احساس کردید دچار استرس شده است با توضیحات تان برای آرام کردنش تلاش کنید. شما بعد از سه ساله شدن فرزندتان می توانید با او در مورد مفاهیم جدی زندگی صحبت کنید و از آن جا که معمولا چنین برنامه هایی را بعد از دهه دوم زندگی فرزندتان همراه او تماشا می کنید ، توضیح چنین مفاهیمی برای او دشوار نخواهد بود. حضور فیزیکی والدین و توضیحات شان در این شرایط می تواند به آرامش کودک و درکش از واقعیت کمک زیادی کند.

بهترین راه آموزش به کودکان ، انتخاب شیوه های غیر مستقیم است اما در این روش آموزش هم یک اصل مهم وجود دارد و آن شباهت چیزهایی که به کودک (پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید.) می آموزیم با واقعیت های دنیای بیرون و زندگی روزمره است. هر قدر هم که برای آموزش کودک تلاش کنیم در صورتی که در دنیای بیرون واقعیت را به شکل دیگری تجربه کند ، تعالیم ما سودی نخواهد داشت.

باور کنید کودک به اصطلاح قدیمی ها « آفتاب و مهتاب ندیده » و به اصطلاح امروزی ها « پاستوریزه » تربیت کردن هنر نیست. کودک باید با واقعیت های زندگی حتی اگر تلخ باشند آشنا شود. بدجنسی را یاد بگیرد و برای دفاع از خودش در چنین موقعیت هایی آماده باشد.

تا زمانی که کودک تان برخی واقعیت ها را نبیند ، نمی تواند از ناشایست بودن شان آگاه شود.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری