بلاگ

اهمیت مصرف فیبر در دوران بارداری

پرستار بیمار

پارسیان آوید (پرستار بیمار در منزل):بسیاری از خانم ها در دوران بارداری خود طیف گسترده ای از مشکلات گوارشی را تجربه می کنند. این مشکلات در برخی افراد ممکن است سبب ابتلا به یبوست و در عده ای دیگر منجر به بروز هموروئید شود. با مصرف کافی مواد غذایی حاوی فیبر در این دوران می توان این عوارض ناخوشایند را به راحتی کاهش داده و یا آنها را نسبتا از میان برد.

پرستار کودک در منزل

پرستار سالمند در منزل

برنامه غذایی فیبر دار در بارداری

برخورداری از یک رژیم غذایی کاملا برنامه ریزی شده که در برگیرنده انواع مختلفی از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، نخود، لوبیا، عدش، آجیل و انواع دانه هاست می تواند در تامین 28 گرم فیبر روزانه مورد نیاز بدن کمک بسیار موثری به شما کند. خوشبختانه اغلب اختلالات گوارشی این دوران به سهولت قابل رفع بوده و با استفاده از رژیم های غذایی حاوی فیبر فراوان می توان عوارض ناشی از آن را تا حد بسیاری کاهش داد.

  • اختلالات گوارشی:

هر یک از سه ماهه های مختلف بارداری با تغییرات گسترده ای در بدن نظیر تغییر ذائقه غذایی، تمایل به خوردن غذاهایی خاص و افزایش فشار رحم بر دستگاه گوارش همراه است.

  • سه ماهه اول بارداری:

پیش از آنکه بارداری به نیمه راه برسد و لباس های مخصوص این دوران را به تن کنید، ممکن است دچار عوارض مختلفی نظیر تهوع، افزایش اشتها و یا بر عکس بیزاری از برخی انواع غذاها شوید. این مساله می تواند فرایند طبیعی کوارش را دچار اختلال کند. در برخی موارد حتی تغییر در رژیم غذایی نیز به تنهایی در رفع کامل این عارضه موثر نخواهد بود.

  • سه ماهه دوم بارداری:

در این مقطع از بارداری افزایش هورمون پروژسترون با تاثیر بر عضلات صاف دیواره روده ها سبب شل شدن آنها می شود. این امر نیز به نوبه خود کند شدن هضم مواد غذایی و در نتیجه ابتلا مادر به یبوست را دنبال دارد.

  • سه ماهه سوم بارداری:

در آخرین سه ماهه بارداری وزن حاصل از جنین در حال رشد سبب وارد آمدن فشار به برخی از اندام های داخلی و عروق خونی پیرامون مقعد شده و این امر نیز زمینه را برای کاهش عملکرد دستگاه گوارش فراهم می کند. رهایی از این عارضه دشوار بوده و در برخی از موارد ممکن است منجر به بروز هموروئید در مادر شود.

  • فیبر های غذایی:

فیبر ها بخشی از رژیم غذایی سالم بوده و استفاده از آنها می تواند در رفع یا بهبود مشکلات گوارشی کمک موثری به شما بکند. علاوه بر آن برخورداری از یک سبک زندگی فعال و پرتحرک، نوشیدن حداقل 8 لیوان آب و مایعات در روز به خصوص مایعات گرم در کاهش یا تسکین عوراض ناشی از یبوست بسیار موثر است. فیبرها ترکیباتی هستند که منحصراً در گیاهان خوراکی یافت شده و بر اساس قابلیت حل شدن در آب را به دو دسته محلول و نامحلول تقسیم می شوند. هر یک از این فیبرها دارای ویژگی و نحوه عملکرد متفاوتی هستند.

1- فیبرهای نامحلول: فیبرهایی هستند که به منظم شدن حرکات روده و حفظ عملکرد مناسب دستگاه گوارش کمک می کنند. این فیبرها مانند مسهل های طبیعی در بدن عمل کرده و با نرم کردن محتویات روده و سرعت بخشیدن به فرآیند دفع مواد زائد از روده ها باعث پیشگیری از ایجاد یبوست می شوند. غلات کامل، غلات سبوس دار، میوه ها، سبزیجات، نخود و لوبیا از منابع سرشار فیبرهای نامحلول به شمار می روند.

2- فیبرهای محلول: این فیبر ها به کاهش کلسترول و تنظیم سطح قند خون بدن کمک می کنند. بهتر است 10 گرم از مجموع 28 گرم فیبر روزانه مورد نیاز خود را از طریق مصرف فیبرهای محلول تامین کنید.میوه ها، سبزیجات، جودوسر و لوبیا از منابع خبو فیبرهای محلول به شمار می روند.

فراموش نکنید که مصرف روزانه فیبر برای دوران بارداری 28 گرم  در روز است.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری