بلاگ

اهمیت میزان مایع آمنیوتیک

 

اهمیت میزان مایع آمنیوتیک

اهمیت میزان مایع آمنیوتیک : مایع آمنیوتیک نقش بسیار مهمی در بارداری و سلامت جنین دارد، این مایع مانند یک عایق از جنین مخافظت می کند، به او امکان حرکت و تکامل عضلانی می دهد، فشار بندناف را به ویژه در زمان زایمان کاهش می دهد و در رشد ریه جنین نقش ایفا می کند. به همین دلیل معاینه و بررسی میزان مایع آمنیوتیک در طول بارداری اهمیت بسیاری دارد.

طبق نظر متخصصین زنان و زایمان، پزشک به روش های گوناگونی می تواند میزان مایع آمنیوتیک را در معاینات منظم بارداری بررسی کند. مهم ترین نکته میزان برآمدگی شکم است، برای این کار پزشک فاصله بین استخوان شرمگاهی تا بالای رحم را اندازه گیری می کند، اگر اندازه شکم مادر کوچک تر یا بزرگ تر از حد طبیعی باشد، پزشک مجبور است برای اطمینان از میزان مایع آمنیوتیک آزمایش های مربوط را تجویز کند.

 

پلی هیدرآمنیوس

معمولاً برای بررسی محتویات داخل رحم از سونوگرافی استفاده می شود، بوسیله این روش میزان مایع آمنیوتیک مشخص می شود و اندازه بدن جنین نیز تخمین زده می شود. اگر در این سونوگرافی متوجه میزان غیر عادیمایع آمنیوتیک شوند، با آزمایشی به نام اندکس میزان آن را به طور دقیق تر بررسی می کنند.

در این روش رحم به چهار قسمت مساوی تقسیم می شود و در هر یک از آنها بزرگترین قطر کیسه اندازه گیری می شود. اگر بزرگترین قطر کیسه بیشتر از 8 سانتی متر و مجموع چهار قطر بزرگ کیسه بیشتر از 25 سانتی متر باشد، پلی هیدرآمنیوس یا میزان بالای مایع آمنیوتیک تشخیص داده می شود. اگر اندکس مایع آمنیوتیک کمتر از 5 سانتی متر باشد، الیگوهیدرآمنیوس یا کاهش شدید آمنیونی ایجاد شده است.

افزایش مایع آمنیوتیک با نام پزشکی پلی هیدرآمنیوس شناخته می شود و بیشتر در بارداری های چند قلویی شیوع دارد. زیرا در این موارد مادر بیشتر در معرض دیابت بارداری قرار دارد.

به گفته ی دکتر الیوت، دلیل دیگر افزایش مایع آمنیوتیک مربوط به ناهنجاریهای کروموزومی و بیشتر نواقص جسمانی جنین می شود، رایج ترین نقص جسمانی جنین انسداد روده است کهمانع که بلعیدن یا جریان داشتن مایع آمنیوتیک می شود، همچنین افزایش مایع آمنیوتیک می تواند نشانه نارسایی قلب یا نوعی عفونت در جنین باشد.

دکتر الیوت معتقد است افزایش مایع آمنیوتیک نشانه وجود یک اختلال اساسی است. اگر این مایع بیش از حد طبیعی افزایش یابد، خطرات زیادی همچون زایمان زودرس، پارگی زودهنگام کیسه آب و خروج بندناف پیش از زایمان مادر باردار را تهدید می کند. با افزایش مایع اطراف جنین، او به سختی می تواند خود را در وضعیت سر پایین قرار دهد و ممکن است به صورت عرضی و یا نشسته قرار گیرد.

در موارد شدید، خطر پارگی جفت یا جدا شدن جفت از دیواره ی رحم پیش از زایمان وجود دارد که نتایج فاجعه باری به هماره خواهد داشت.

به گفته ی دکتر الیوت، عوارض افزایش مایع آمنیوتیک گاهی پس از زایمان نیز ادامه دارد، به طور مثال رحم که در طول بارداری کشش پیدا کرده و بزرگ شده، پس از زایمان شل شده و به سختی می تواند به شکل قبل خود باز گردد و منقبض شود. به این عارضه ضعف رحم یا آتونی رحم می گویند.

کاهش مایع آمنیوتیک، اولیگوهیدرآمنیوس

کاهش میزان مایع آمنیوتیک در بارداری اولیگوهیدرآمنیوس نام دارد که داراری علل احتمالی فراوانی است. به گفته ی دکتر الیوت، دلایل کاهش این مایع میتواند از مشکلات ژنتیکی کلیه تا نرسیدن مواد مغذی کافی از جفت به جنین جهت تولید مایع آمنیوتیک، محدودیت رشد جنین و یا بیماری های مربوط به مادر از جمله مسمومیت و فشار خون بارداری باشد. دلیل دیگر کاهش مایع آمنیوتیک می تواند پارگی زودرس کیسه آب باشد، این پارگی گاهی با ترشح آب و گاهی بدون هیچ نشانه ای بوجود می آید به طوری که مادر به هیچ وجه نمی تواند متوجه آن شود.

اگر کاهش مایع آمنیوتیک در سه ماهه اول یا دوم ایجاد شود، بسیار خطرناک خواهد بود. کاهش مایع آمنیوتیک برای ریه ها و شکل گیری دست و پای جنین تهدید بزرگی محسوب می شود و همچنین می تواند منجر به عواقب خطرناکی همچون هیپوپلازی یا نقص ریه جنین و نقص عضو جنین شود.

اگر اولیگوهیدرآمنیوس یا کاهش مایع آمنیوتیک در اواخر سه ماهه سوم بارداری ایجاد شود، خطر چندانی نخواهد داشت و بارداری می تواند به سلامت ادامه پیدا کند، در غیر اینصورت ممکن است پزشک تصمیم بگیرد از القاء زایمان یا جراحی سزارین استفاده کند. به خاطر داشته باشید که اکثر مادرانی که در سه ماهه سوم دچار اولیگوهیدرآمنیوس یا کاهش مایع آمنیوتیک می شوند، بارداری شان به طور کاملاً طبیعی ادامه می یابد و می توانند از روش زایمان طبیعی کودک سالمی به دنیا بیاورند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری