بلاگ

هورمون عشق

هورمون عشق به شیوه های متفاوت به شما کمک میکند تا مادر فوق العاده ای باشید. بهتر است بدانید که چگونه کار می کند بدنتان ترتیب باقی کار را می دهد!

اکسی توسین

۱) ذخیره ی انرژی به وجود می آورد: در آغاز بارداری، میزان اکسی توسین بدن فورا افزایش می یابد. این عمل افزایش سوخت و ساز را تغییر می دهد و به این معناست که بانوان باردار در سه ماهه ی اول بارداری افزایش وزن خواهند داشت. به این ترتیب، ذخیره ای از انرژی فراهم می آید که در ادامه و هنگامی که جنین رشد سریع تری می یابد و به کیلوژول (انرژی) بیشتری نیاز دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

۲) مهربانی را وسعت می دهد: در آخرین سه ماهه ی بارداری، میزان هورمون اکسی توسین در خون به شکل چشمگیری از سه ماهه ی اول بیشتر می شود. افزایش این هورمون باعث میشود که در روابط خود گشاده روتر باشید و به احتمال بیشتر تعاملی دوستانه ای با خانواده خواهید داشت. استقلال کمتری احساس می کنید و بیشتر خواستار قبول کمک هستید. این هورمون عملکرد زیستی مهمی دارد و شما را به افرادی نزدیک تر می کند که وقتی نوزاد از راه رسید، حامی شما خواهند بود. اغلب بارداران متوجه میشوند که مسائلی عمیق تری را با مادرشان در میان می گذارند.

۳) بیشتر احتیاط می کنید: میزان اکسی توسین همچنین شما را تشویق می کند تا در اواخر بارداری بیشتر مراقب باشید. این هورمون باعث میشود که درباره ی دنیای اطراف خود احتیاط کنید و به شما کمک میکند تا
برای ایمن نگه داشتن خود و فرزند در حال رشدتان گزینه های کم خطری را برگزینید

۴) انقباض ها را القا میکند: در آغاز زایمان و با اوج گیری میزان اکسی توسین در خون به القای انقباض های رحم کمک می کند. با پیشرفت زایمان تناوب این اوج گیری افزایش می یابد و در زایمان واقعی فرزند تان به بیشترین حد خود می رسد. رهایی اکسی توسین به کاهش احساس درد نیز کمک می کند.

۵) تنش را کاهش می دهد: اکسی توسین با سیستم پاداش مغز مربوط است. باعث احساسی سرخوشی می شود که به کاهش میزان استرس مادر پس از تولد نوزاد کمک می کند که احتمالاً هم برای مادر و هم فرزند بسیار خسته کننده و مشکل بوده است.

۶) پیوند را مستحکم می سازد: دلایل عملی وجود دارد که چرا مادران تشویق می شوند تا پس از زایمان فرزندشان را در تماس پوست با پوست نگه دارند – تماس پوستی یکی از قوی ترین محرکها به سبب رها شدن اکسی توسین است. این جریان خروشان اکسی توسین به مادر کمک می کند تا با فرزندش پیوند برقرار سازد و عاشق او شود و تمایل مادر نسبت به مراقب از فرزندش را افزایش می دهد. در زایمان طبیعی، پوست نوزاد از قبل و هنگام انقباض ها تحریک شده که باعث افزایش میزان اکسی توسین او شده است. بنابراین تماس پوست با پوست بین مادر و فرزند بلافاصله پس از زایمان بسیار سودمند خواهد بود و میزان افزایش اکسی توسین را تصاعدی می کند. مادر نیز پس از تماس پوست با پوست با فرزندش و نوزادش او بیشترین میزان اکسی توسین در بدن خود را تجربه خواهد کرد.

۷) فرزندتان را آرام می کند:تماس پوست با پوست در هنگام شیردهی و فعالیت مکیدن نوزاد هم برای مادر و هم فرزند باعث رها شدن اکسی توسین می شود.

۸) به فراموشی شما کمک میکند: اکسی توسین به فراموش کردن ناراحتی زایمان کمک می کند. این ماده اندکی تاثیر فراموش کاری دارد و حافظه را تار می کند.

۹) شیر را جاری می سازد: هورمون اکسی توسین است که هنگام شیردهی پستانی، جریان شیر را تحریک می کند. این هورمون مستقیماً باعث انقباض ماهیچه هایی میشود که مسئول جاری ساختن شیر هستند. همان طور که شیردهی پستانی می کنید میزان اکسی توسین آهسته افزایش می یابد. اکسی توسین رها شده افزایش می یابد و پیوند مادر و نوزاد و افزایش شیر را بهبود می بخشد.

۱۰) روابط را بهبود می بخشد:پس از زایمان، دورانی وجود دارد که خانم خانه بیش از همسرش، به نوزادش متعهد است. میزان زیاد اکسی توسین و هورمون دیگری به نام پرولاکتین، این امکان را به وجود می آورد که تقریباً تا حد نادیده گرفتن هر چیز دیگر، بر فرزنداتان متمرکز شوید. وقتی پدر نوزاد خود را در آغوش می گیرد، میزان اکسی توسین بدن او نیز افزایش می یابد، بنابراین او نیز برای برقراری پیوند با فرزندش شادمان می شود.

پارسیان آوید: در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری