بلاگ

اگزما

 

اگزما

اگزما : ویژگی اصلی اگزما عبارت است از قرمزی التهاب و خارش پوست که اغلب با تاول های کوچک و پر از مایع همراه می باشد. در اگزما هایی که مدت زیادی طول کشیده اند پوست آن قسمت به علت خراشیدن فرد به خاطر خارش آن ضخیم می گردد. اگزما معمولا به طور متناوب در سرتاسر طول عمر عود می‌کنند.

 

انواع اگزما

چندین نوع مختلف اگزما وجود دارد. بعضی از انواع اگزما به خاطر بعضی عوامل ایجاد می‌شوند اما بعضی دیگر از آنها بدون هیچ علت شناخته شده‌ای به روز می کنند.

اگزمای آتوپیک(atopic) این نوع از اگزما شایع‌ترین نوع اگزما می باشد این نوع اگزما  معمولاً در کودکان از هنگام شیرخوارگی شروع شده و ممکن است هنگام نوجوانی و بزرگسالی ادامه داشته باشد. علت این نوع از اگزما هنوز مشخص نشده است اما افرادی که به طور ارثی مستعد ابتلا به آلرژی های مثل آسم هستند بیشتر  به این نوع اگزما  مبتلا می‌شوند.

درماتیت تماسی :(contact dermatitis)تماس  مستقیم با یک ماده تحریک کننده یا بروز یک واکنش آلرژی نسبت به یک ماده می‌تواند باعث این نوع از اگزما که به آن اصطلاحات دراماتیک تماسی گفته می‌شود گردد. در هر سنی می توانند به این نوع اگزما دچار شوند.

دراماتیک سبورئیک(seborrheic dermatitis): این نوع از اگزما نوزادان و بزرگسالان را گرفتار می سازد علت دقیق ایجاد درماتیت سبورئیک هنوز به درستی مشخص نشده است. با این حال این وضعیت اغلب همراه با وجود موجوداتی شبیه مخمر( قارچ) بر روی پوست میباشد .

اگزمای سکه‌ای(nummular): این نوع اگزما در مردها بیشتر از زن ها ایجاد میشوند. در اگزمای سکه ای لکه های به شکل سکه بر روی پوست بازوها و ران پاها ایجاد می شوند که خارش دار بوده و ممکن است ترشح داشته و پوسته پوسته یا تاول دار شود علت این نوع هنوز مشخص نشده است.

اگزمای آستئاتوتیک (asteatotic): این نوع اگزما در افراد سالخورده شایع‌تر بوده و به علت خشک بودن پوست در افراد مسن ایجاد می‌شود، در این نوع پوست دچار  پوسته پوسته شدن می گردد و ترک می خورد.

اگزمای دیس هیدرو تیک(dishitrotic) : این نوع اگزما  در جاهایی که پوست ضخیم می باشد مثل روی انگشت ها ،کف دستها و کف پاها ایجاد می‌شود. تاول های متعدد و کوچکی ایجاد می‌شوند که گاهی اوقات این تاولها به هم متصل شده و تاول بزرگی را تشکیل می‌دهد که ترشح می‌کنند علت ایجاد این نوع یک زمان مشخص نمی باشد.

نحوه درمان اگزما

سعی نمائید پوستتان را با  نرم‌کننده‌ها مرطوب نگهدارید با آب ولرم و صابون ملایم دوش بگیرید زمان حمام کردن شما باید کوتاه باشد کرم ها یا پمادهای حاوی کورتون مثل( بتامتازون) باعث کاهش التهاب و خارش پوست می‌شوند از تماس با موادی که ممکن است برای پوست تحریک کننده باشند پرهیز نمایید. اکثر انواع اگزما ها را می‌توان با موفقیت کنترل نمود.

اگزمای اتوپیک

بثورات پوستی شدید خارش دار علامت اصلی اگزمای آتوپیک  (atopic)می باشد. که معمولاً در دوران شیرخوارگی کودک شروع شده و اغلب بعد از چند سال و در دوران کودکی از بین می رود. با این حال عود دوباره این بثورات پوستی می‌تواند گاهی اوقات در دوران نوجوانی و بزرگسالی رخ دهد. اگزمای آتوپیک اغلب افرادی را که در خانواده آنها سابقه بیماری آسم و یا سایر اختلالات آلرژیک مثل حساسیت فصلی وجود دارد که رفتار می سازد عود این وضعیت در دوران بزرگسالی اغلب بر اثر استرس ها تغییر درجه حرارت محیط و واکنش آلرژیک نسبت به بعضی از غذاها ایجاد می‌شود اغلب هیچ دلیل آشکاری برای بروز این اگزما وجود ندارد.

علایم اگزمای آتوپیک

بثورات پوستی معمولاً به صورت لکه هایی بر روی دست و نیز در نواحی چین دار پوست مثل مچ دست ، پشت زانوها و در سمت داخل آرنج ها ایجاد می شود . علایم اگزمای آتوپیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • قرمزی و تورم پوست
  • تاول های کوچک و پر از مایع
  • خارش( به خصوص در شب)
  • خشکی ، پوسته پوسته شدن و ترک خوردن پوست
  • ضخیم شدن پوست به خاطر خاراندن زیاد آن .

گاهی اوقات یک عفونت باکتریایی در قسمتهای گرفتار شده پوست ایجاد میشود که باعث تورم پوست و ناراحتی می‌شود.

نحوه درمان اگزمای آتوپیک

پزشک شما احتمالاً می‌تواند با توجه به علایمی که مشاهده می کنند تشخیص اگزمای آتوپیک را بدهد. برای تان یک کرم حاوی کورتون مثل (بتامتازون) تجویز خواهد نمود تا باعث کاهش التهاب شود شما باید از کرم های حاوی کورتون به مقدار کمی استفاده نمایید و هنگامیکه بثورات پوستی شروع  به بهبود می کنند مصرف آن‌ها را کم نمایید از مالیدن کرم های حاوی کورتون بر روی پوست صورت خودداری نمایید. مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد استفاده از داروهای خوراکی آنتی هیستامین ممکن است به تسکین خارش کمک نمایند .اگر بثورات پوستی دچار عفونت شوند تجویز داروهای خوراکی یا مالیدنی آنتی بیوتیک می تواند باعث بهبودی آنها شوند شما می توانید علایم اگزمای آتوپیک را با استفاده از کرم های نرم کننده و روغن‌های ویژه حمام تسکین دهید.

اگزمای  آتوپیک را می توان کنترل نمود اما نمی‌توان معالجه قطعی برای انجام داد و لکه های جدید بر روی پوست ممکن است در هر زمانی ظاهر شوند با این حال با افزایش سن این بیماری معمولاً بهبود یافته و به ندرت افراد سالخورده دچار این وضعیت می شوند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری