بلاگ

ایدز چیست ؟

تقریبا اکثر ما از اسم بیماری ایدز هراس داریم و بسیاری از ما اگر بدانیم کسی به این بیماری مبتلاست، سعی می کنیم به او نزدیک نشده و تماسی با او نداشته باشیم، در حالی که متخصصان بارها اعلام کرده اند ویروس ایدز از طریق تماس های معمولی روزانه منتقل نمی شود.

ایدز

تقریبا اکثر ما از اسم بیماری ایدز هراس داریم و بسیاری از ما اگر بدانیم کسی به این بیماری مبتلاست، سعی می کنیم به او نزدیک نشده و تماسی با او نداشته باشیم، در حالی که متخصصان بارها اعلام کرده اند ویروس ایدز از طریق تماس های معمولی روزانه منتقل نمی شود و روابط روزانه و عمومی با این افراد نباید نگرانتان کند، اما شاید ترس ما بیشتر به دلیل نا آگاهی یا اطلاعات غلط باشد. بسیاری از ما مراوداتمان را با این افراد محدود می کنیم در حالی که نمی دانیم بسیاری از رفتارهای پر خطری که در اطراف ما وجود دارد و ممکن است تجربه کنیم مثل تاتو در شرایط غیر استاندارد و غیر بهداشتی می تواند کار دستمان دهد. متاسفانه برخی از مردم تصور می کنند «ایدز» یعنی مرگ زودهنگام؛ در حالی که بسیاری از مبتلایانی که به موقع برای درمان اقدام کرده اند، طول عمر زندگی خود را تا حد زیادی افزایش داده اند. همان طور که میدانید شاید اطلاعات بسیاری از مردم جامعه، نسبت به این بیماری اشتباه باشد. همین نا آگاهی هم باعث شیوع بیشتر ایدز می شود، زیرا کسانی که اطلاعات درستی نداشته باشد، راه های پیشگیری از بیماری و مراقبت از خود را هم نمی داند، بنابراین لازم است اطلاعات کامل تری راجع به این بیماری داشته باشید تا رفتار درست، جای هراس را بگیرد.

تعریف بیماری ایدز
ایدز نوعی بیماری است که باعث ایجاد نقص در سیستم دفاعی بدن شده و فعالیت صحیح دفاعی بدن را مختلی می کند. این بیماری از طریق ویروسی به نام HIV از فردی به فرد دیگر انتقال مییابد. فرد در طول زندگی ممکن است این بیماری را کسب کند؛ یعنی این بیماری ارثی نیست. از آنجا که سیستم ایمنی فرد مبتلا به ایدز ضعیف می شود، بیمار ممکن است دچار انواع متفاوت از نشانه های بیماری ها و عفونتهای فرصت طلب شود. باید بدانید که هر کسی با ویروس HIV آلوده شد و تست HIV مثبت پیدا کرد، مبتلا به ایدز محسوب نمی شود. هنگامی تشخیصی ایدز در یک فرد آلوده به HIV داده می شود که یا تعداد مطلق سلول های CD۴ (گروهی از سلولهای دفاعی بدن) به کمتر از ۲۰۰ عدد در هر میلی متر مکعب خون رسیده باشد یا عفونتهای فرصت طلب (ناشی از عواملی که نمی توانند در افراد سالم بیماری ایجاد کنند) درفرد به وجود آمده باشد.

راه های انتقال ویروس ایدز
ویروس HIV از سه طریق عمده از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد. اولین راه از طریق تماس جنسی است که هرنوع تماس جنسی که همراه بادخول باشد امکان انتقال این بیماری را ایجاد می کند.ره بعدی انتقال ویروس HIVآسیب پوستی و انتقال از طریق خون است. خونی که آلوده باشد اگر با پوست اسیب دیده در تماس باشد، امکان انتقال دارد. منظور از پوست آسیب دیده، زخم و باز شدن پوست است. کارهایی مثل تزریق با سرنگ آلوده، خالکوبی با وسایل آلوده، فرورفتن سوزن آلوده دردست، تزریق خون یا بعضی فرآوردههای خونی آلوده، دندانپزشکی با وسایل آلوده و… همگی شامل این مورد می شود. راه سوم انتقال ویروس از مادر باردار به فرزند است. این نوع انتقال می تواند در زمان بارداری، حین زایمان یاحتی دوران شیردهی اتفاق بیفتد. جز این موارد راه انتقال دیگری برای این نوع ویروس وجود ندارد. تماس های روزمره، دست دادن، روبوسی، تماسی با اشک یا بزاق مبتلایان به ایدز، استخرمشترک، حمام یا دستشویی مشترک، زندگی در یک خانه، نیشی پشه و عواملی از این دست هیچ کدام راههای انتقال این ویروس نیستند.

ویروس ایدز چقدر زنده میماند؟
گفته میشود که ویروس ایدز در خون خشک شده تا سه ساعت زنده است اما توصیه می کنیم برای اطمینان بیشتر از تماس با هر نوع خونی که آلوده به ویروس ایدز است، پرهیز شود. اینکه ویروس HIV فقط چند ساعت خارج از بدن، زنده میماند به این معنی نیست که اگر چند ساعت از تزریق یا استفاده از وسایل برنده گذاشته باشد، می توانید از این وسایل استفاده کنید حتما باید سرنگ، تیغ و دیگر وسایل را فقط یک بار آن هم به طور شخصی استفاده شود. علاوه بر ویروس ایدز، چندین ویروس خطرناک دیگر هم وجود دارد که تا مدتها روی وسایل زنده میماند ومنتقل می شود که باید مراقب ابتلا بود.

حتی اگر آلوده شده باشید، می توانید مبتلا نشوید
حتی اگر با سرنگ آلوده به خون بیمار ایدزی بدن تان زخمی شد هم می توانید در یک دوره ی تحت درمان قرار بگیرید تا به این ویروس مبتلا نشوید. خیلی از پزشکان هستند که از وحشت ابتلا به این بیماری از معاینه بیمار مبتلا به این ویروس امتناع می کنند، این درحالی است که شمار مبتلایان به این بیماری از این طریق بسیار پایین است .

علائم ایدز را بشناسید
در واقع ایدز نشانگانی شامل بیماریهای مختلف از جمله عفونتهای فرصت طلب، سرطانهای نادر و… است و علائمی که در مرحله انتهایی بیماری ایجاد می شود علائم این بیماری هاست؛ مثل تب، کاهش وزن، بزرگ شدن غدد لنفاوی و… این علائم غیراختصاصی است و در بیماریهای دیگر نیز دیده می شود. بیماریهای عفونی نادر، اسهال های شدید و مزمن، تب طولانی، کاهش وزن، بیماریهای پوستی، مغزی و شخصیتی از علائم ایجاد بیماری است. علائمی که شخص مبتلا به ایدز ممکن است نشان دهد عبارتند از: بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن، سینه و پهلو، ابتلا به سلی و لاغری شدید، عفونت قارچی دهان (برفک) و اسهال طولانی.

زمانی که یک فرد به ویروس ایدز مبتلا میشود تا زمانی که علائم آن را نشان دهد زمان متفاوتی طول میکشد. در بعضی افراد این مدت کوتاه تر است و علائم زودتر بروز می یابد، در بعضی دیگر از افراد حتی ممکن است تا ۱۰ سالی هم به طول بینجامد. این موضوع به عواملی بسیار از جمله وضعیت سلامت و رفتارهای فرد بستگی دارد.

چطور می توان به وجود ایدز در بدن پی برد؟
تنها راه تعیین اینکه فردی به HIV آلوده شده است، انجام آزمون تشخیص مخصوص آن است. بسیاری از افرادی که به HIV آلوده می شوند تا سالها علامتی ندارند و از طرف دیگر بسیاری از علائمی که برای ایدز ذکر می شود با بیماری های دیگر مشترک است، بنابراین از روی علائم چندان نمی توان به وجود ایدز پی برد و باید حتما آزمایش داد.

آیا مثبت بودن تست ایدز به معنای مرگ است؟
مثبت بودن تست HIV به این معناست که شما ویروسی عامل ایدز را در بدن خود حمل می کنید. مثبت بودن این تست به این معنا نیست که در حال حاضر ایدز دارید و نیز به معنای این نیست که شما دیگر نمیتوانید به زندگی ادامه دهید. اگرچه درمان قطعی برای ایدز وجود ندارد، بسیاری از عفونتهای فرصت طلبی که در بیماران مبتلا به ایدز به وجود می آید را می توان کنترل یا برطرف یا از آنها پیشگیری کرد. از طرفی درمانهای موجود می تواند تکثیر ویروسی را مهار کند. در حال حاضر به طول عمر و کیفیت زندگی مبتلایان به ایدز به میزان قابل توجهی افزوده شده است.

احتمال ابتلای نوزاد از مادران مبتلا چقدر است؟
اگر اقدامات خاصی برای مراقبت و کنترل بیماری در مادران باردار انجام نشود ۲۰ تا ۳۰ درصد نوزادانی که از مادران مبتلا به ایدز به دنیا میآیند، امکان ابتلا به این بیماری را دارند. گاهی این رقم ممکن است بالاتر رفته و تا ۴۰ یا ۵۰ درصد هم برسد. اما باید بدانید که اگر مادر تحت مراقبتهای خاصی قرار گیرد، دارو مصرف کند و بیماری او تحت کنترل قرار گیرد، امکان تولد نوزاد سالم از مادر مبتلا به ایدز هم وجود دارد. یکی از مراقبتهای بارداری برای مادران مبتلا غیر از دارو هم برای مادر و هم برای نوزاد، در صورت لزوم توصیه به انجام عمل سزارین به جای زایمان طبیعی است. این مراقبت ها می تواند امکان ابتلا به این ویروسی را حتی تا ۲ درصد کاهش دهد.

شیوع این بیماری چقدر است؟
هر سال موارد جدید ابتلا به این بیماری گزارش می شود اما شیب افزایش این بیماری کند شده است. برخلاف انچه برخی افراد می گویند؛ آمارهای رسمی و غیر رسمی درباره شیوع این بیماری با هم همخوانی دارد و گفته می شود حدود ۸۰هزار نفر در ایران به ویروس HIV مبتلا هستند. حدود ۲۰ هزار نفر از مبتلایان شناسایی شده و بقیه در حال شناسایی هستند. حدود ۶هزار نفر از مبتلایان هم تحت درمان هستند. درباره بیماری ایدز در ایران وضعیت کنترل و پیشگیری خوب است اما باید میزان شناسایی و درمان مبتلایان را افزایش دهیم. در زمینه پیشگیری از طریق تزریق بسیار خوب عمل شده و اطلاع رسانی ها کافی است اما در زمینه پیشگیری از انتقال از طریق تماس جنسی هنوز جای کار وجود دارد.

آیا ایدز درمان می شود؟
ایدزبرخلاف تصور عموم بیماری غیرقابل درمان نیست و در حال حاضر درمانهای مفیدی برای بیماری ایدز شناخته شده که در ایران هم بیماران از این درمان ها استفاده می کنند. البته درمان ها به ریشه کنی کامل ویروس از بدن منجر نمی شود، اما باعث می شود ویروس در خون غیرقابل شناسایی شود. روشهای درمان تا حد زیادی بیماری را کنترل کرده، باعث بهبود سیستم ایمنی بدن می شود و طول عمر را نسبت به کسانی که درمان انجام نداده اند، بیشتر می کند. به علاوه داروها جلوی تکثیر ویروس را گرفته و باعث میشود بیماری به دیگران هم منتقل نشود، یعنی ویروس در سلولهای بدن وجود دارد اما تکثیر نمی شود. همین که ویروس ها تکثیر نمی شوند ایمنی بدن بالا می رود.
خوشبختانه درمان ایدز در ایران رایگان است و وزارت بهداشت داروهای این بیماران را تامین می کند. چندین مرکز در سطح کشور داروها را برای بیماران و تحت نظر پزشک ارائه می دهند. درمان ها هرچه زودترودرمراحل اولیه بیماری شروع شوند به نفع بیمار است اما توصیه می کنیم حتی اگر زمان زیادی از بیماری گذشته است اما باز هم برای درمان اقدام شود. در گذشته گفته می شد بیماران صبر کنند تا بیماری کمی پیشرفت کند، اما الان گفته می شود احتمالا هرچه درمان سریع تر آغاز شود، بهتر است.

مراقبت های داخلی منزلی برای مبتلایان به ایدز
توجه داشته باشید که هنگام تماس با خون یا دیگر مایعات بدن که ممکن است خون قابل مشاهده در آن دیده شود، مانند ادرار، مدفوع، استفراغ، بریدگی ها، زخمها یا ترکهای پوستی مراقبت کننده و بیمار باید با پانسمان پوشش داده شود. دستها و دیگر نقاط بدن باید پس از تماسی با خون یا دیگر ترشحات بدن سریعا شسته شوند و سطوحی که روی آن را خون پوشانده باید به درستی ضد عفونی شوند. باید از کارهایی که احتمال تماس با خون در آن وجود دارد، مانند استفاده از تیغ صورت تراشی یا مسواک مشترک، دوری شود. از سوزن و دیگر اشیای برنده در صورت ضرورت پزشکی استفاده شود (غلاف سرسوزن را مجدد با دست روی آن قرار ندهید یاسرسوزن را از سرنگ جدا نکنید. سرسوزن را با استفاده از ظرفهای مخصوص محافظ دور ریخته و دور از دسترس کودکان و مهمانان قرار دهید). به طور کلی رعایت احتیاط استاندارد انجام شود. به علاوه از تماس های جنسی مشکوک و پرخطردوری کرده و حتما در روابط زناشویی از وسایل پوششی مثل کاندوم استفاده کنید.

آیا مبتلایان به ایدز می توانند ازدواج کنند؟
ما کسی را که به بیماری ایدز مبتلاست، از ازدواج منع نمی کنیم اما برای این موضوع حتما باید با پزشک مشورت کند و موضوع با فرد مورد نظر در میان گذاشته شود و با اطلاع از این قضیه، ازدواج انجام شود. پزشک راههای جلوگیری از انتقال بیماری را به فرد آموزش می دهد تا همسر هم به این بیماری مبتلا نشود. پایبندی به روابط جنسی شرعی و با یک شریک جنسی و کاندوم روش های خوبی برای جلوگیری از انتقال این بیماری از طریق ارتباط جنسی است.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری