بلاگ

ایست قلبی

در ایست قلبی (cardiac arrest) تلمبه کردن قلب متوقف می شود. در نتیجه، مغز و سایر اعضای بدن دیگر به خون دیگر به خون اکسیژن دار دسترسی پیدا نمی کنند و نمی توانند به کار خود ادامه دهند. در عرض سه دقیقه بعد از ایست قلبی مغز دچار صدماتی می شود. اگر بعد از پنج دقیقه با انجام اقدامات اورژانسی قلب دوباره عمل تلمبه زدن خود را از سر نگیرد و یا اگر جریان خود با انجام ماساژ قلبی برقرار نگردد به احتمال زیاد مرگ رخ خواد داد.

علل ایست قلبی

ایست قلبی معمولاً به علت یکی از دو نوع مشکل الکتریکی در قلب پدید می آید:

  • فیبریلاسیون
  • آسیستول

در حین فیبریلاسیون بطنی، بطن های قلب (یعنی حفره های پایینی قلب) به طور غیر هماهنگی سریعاً منقبض شده و جلوی تلمبه کردن موثر قلب را می گیرد.  فیبریلاسیون بطنی ممکن است به طور ناگهانی در افرادی که دچار بیماری شریان کرونری هستند رخ دهد. همچنین فیبریلاسیون بطنی یک عارضه شایع پس از سکته های قلبی می باشد که معمولا مدت کوتاهی پس از سکته رخ می دهد. فیبریلاسیون بطنی همچنین ممکن است در حوادثی مثل برق گرفتگی، غرق شدن در آب و در بیماری کاردیومیوپاتی دیلاته که عضله قلب نمی تواند به طور موثر عمل تلمبه زدن را انجام دهد ایجاد شود.

آسیستول یک مشکل الکتریکی قلب می باشد که باعث می شود نارسایی کلی در انقباض عضله قلب ایجاد شود و منجر به ایتس قلبی می گردد. آسیستول ممکن است بر اثر خفگی و یا بیماری ها یا صدماتی که باعث خونریزی فراوان می شوند ایجاد گردد.

علایم ایست قلبی

در عرض چند ثانیه که ایست قلبی ایجاد شد،  علایم زیر معمولاً بروز می کنند:

  • از حال رفتن
  • از دست دادن هوشیاری
  • کمبود شدن لب ها، انگشتان دست ها و پاها

فردی که دچار این مشکل شده است نبض نداشته و تنفس او نیز متوقف می شود. اگر شما نزد کسی هستید که دچار ایست قلبی شده است فوراً تقاضای کمک پزشکی نمایید. اگر تنها با بیمار هستید، فریاد بزنید و کمک بخواهید. در همین حین شما باید اقدام به احیاء قلبی (CPR) نمایید تا جریان مغز بر قرار باقی بماند.

در زمانی که عملیات احیاء قلبی ریوی را انجام می دهید، مامورین اورژانس ممکن است اقدام به گرفتن نوار قلبی نمایند تا بفهمند که آیا ایست قلبی به علت فیبریلاسیون بطنی بوده است و یا آسیستول علت آن می باشد. سپس آنها اقدامات درمانی لازم را انجام می دهند. فیبریلاسیون بطنی را می توان با وسیله ای به نام دفیبریلاتور الکتریکی  به طور موثری درمان نمود که یک شوک الکتریکی به قلب وارد می کند تا تعداد و ریتم ضربان های قلب به وضع طبیعی باز گردد. آسیستول را گاهی اوقات ممکن است با تزریق آمپول آدرنالین به یک ورید بزرگ و یا مستقیماً به قلب به طور موفقیت آمیزی درمان نمود تا قلب  شروع به ضربان دوباره نماید.

بعد از عملیات احیاء قلبی ریوی، بیمار باید در یک بخش آی سی یو (ICU) بستری شود تا مشخص گردد که آیا دچار سکته قلبی شده است یا خیر. بیماری که علت ایست قلبی اش سکته قلبی نمی باشد اما دچار فیبریلاسیون بطنی است را ممکن است با داروهای ضد آریتمی به مدت طولانی و یا کاشت یک دفیبریلاتور در قفسه سینه او درمان نمود.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری