بلاگ

ایمنی و آسودگی در بارداری

همانطور که شکم درحال رشدتان تغییر شکل و اندازه می دهد، باید یاد بگیرید که بدون از دست دادن توان و انرژی زیاد حرکت کنید تا آسیب ها و پیچیدگی ها دور بمانید.

خوابیدن و ایمنی در دوران بارداری

خم شدن صحیح : در سه ماهه ی دوم و پس از آن، فشار فزاینده ای بر ستون فقرات می اید که می تواند به پشت درد منجر شود. با ترشح هورمون ریلکسین و نرم و شل شدن پیوندها، ثبات کمتری در مهره ها به وجود می آید بنابراین، اگر می خواهید چیزی را از روی زمین بردارید، باید به درستی خم شوید.

 • جای پای خود را محکم کنید.
 • پشتتان را مستقیم نگه دارید و به یاد داشته باشید که زانوهای خود را خم کنید 10دولا نشوید، با زانوهای خم شده بنشینید و روی پاها بلند شوید
 • شکم و ماهیچه های کف لگن را سفت کنید و به کمک پاها از زمین برخیزید.
 • بدون چرخاندن بدن کاملاً راست قامت بایستید.
 • شی ء را نزدیک به بدن نگه دارید و گام کوچکی به جلو بردارید. مطمئن شوید که شخصی برای کمک  در دسترس است.

در سه ماهه ی سوم بارداری، خوابیدن به پهلوی چپ را امتحان کنید، در این وضعیت جریان خون به جفت را بهبود می بخشد.

بلند شدن از بستر: طبق پژوهش ها، هنگام بارداری خوابیدن به پهلو راحت ترین وضعیت برای تضمین استراحت خوب شبانه است. اما وقتی نوبت بیدار شدن و برخاستن از بستر می شود، با شکل جدید بدنتان کارها کمی مشکل می شود.

 • تمامی حرکات را آهسته و به تدریج انجام دهید، زیرا حرکت سریع آسیب می رساند.
 • به پهلو بچرخید و به سمت لبه ی تخت حرکت کنید.
 • پاها را روی زمین بگذراید و با استفاده از بازوان خود را به حالت نشسته درآورید.

برخاستن درست: بلند شدن از وضعیت نشسته یکی از سخت ترین کارها برای خانم باردار است

 • وزن خود را به شیوه ای متوازن روی پاها تقسیم کنید.
 • وقتی روی صندلی مس نشینید که به جلو و عقب می رود و می چرخد، روی لگن نچرخید و ترجیحاً تمامی بدن را تکان دهید.
 • به جلوی صندلی حرکت کنید و روی پاها راست قامت بایستید.
 • با اجرای ده مرتبه تمرین خم کرددن بدن به سمت پشت، به ستون فقراتتان کششی بدهید.
 • سعی کنید از نشستن در یک حالت بیش از سی دقیقه پرهیز کنید.

راه رفتن درست: پیاده روی به شدت توصیه می شود. این عمل ماهیچه های پا را متوازن می سازد، جریان خون را بهبود می بخشد و باری پیشگیری از رگ های واریسی عالی است. کفشی با کف ضخیم و پاشنه ای کوتاه بپوشید!

ایستادن درست: استادن برای مدتی طولانی به استخری از خون و تورم منجر می شود. به گونه ای آشکار، خوب نشستن در رتبه ی اول قرار دارد، اما اگر به دلایلی مجبورید بایستید، باید به نکات زیر توجه کنید:

 • چانه را به سمت عقب بکشید و سر را به رو به رو نگه دارید.
 • شانه ها را هب سمت عقب بکشید  و سینه را به بیرون بفرستید.
 • زانوان را مستقیم نگه دارید، ولی قفل نکنید.
 • در آشپزخانه یا کابینت زیر ظرفشویی را باز کنید و یک پا را روی داخل آن استراحت دهید.
 • هر پنج دقیقه، پاها را عوض کنید.

تقسیم وزن بدن روی پاها و عوض کردن، تکان دادن آرام انگشتان پا و چرخاندن مچ پاها، آسایش فراوانی به شما میدهد.

کاهش درد و خشکی

پرورش یک انسان جدید در درونتان کاری بس دشوار است و بدنتان باید موارد زیادی را تحمل کند. همراه با نشانه های دیگر، اغلب متوجه درد و رنج های جدید می شوید. اغلب مادران برای یافتن بهترین روش های کاهش درد و خشکی ماهیچه و پیوندها سوال هایی در ذهن دارند. در اینجا نکات مهمی ذکر می شود که با بروز ناراحتی ها می توان از آنها استفاده کرد تا درد و رنج کاهش یابد.

9نکته مهم برای کاهش درد و رنج

1- حفظ آب بدن: مادران در انتظار از طریق افزایش تعرق و دفع ادرار، مایعات بدن خود را از دست می دهند. دریافت آب ناکافی به احساس خستگی شدید منجر می شود و شما را دچار گرفتگی های ماهیچه ای  و درد پیوندها می کند. برای نوشیدن، صبر نکنید تا تشنه شوید. روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید.

2- بدنتان را کشش دهید: شنا و رکاب زدن دوچرخه ی ثابت سه مرتبه در هفته و هر بار نیم ساعت، آزادسازی ایندورفین طبیعی را افزایش می دهد، خواب، حالت احساسی، میزان انرژی و … را بهبود می بخشد. با پیشرفت بارداری، اجرای حرکات مشکل تر می شود . برای پایین پشت، پاها، گردن و ماهیچه های دست و پا به کشش های بنیادی عمل کنید. تا موعدزایمان و پس از آن نیز می توانید به این تمرین ها ادامه دهید.

3- به حمام گرمی بروید: حمام گرم به ماهیچه هایی که در دوران بارداری آسیب پذیر می شوند کمک می کند، این کار همچنین می تواند پشت درد و گرفتگی پاها را آرام کند. حمام کردن از نظر احساسی نیز آرامش بخش است، زیرا سکوت و سکو دل پذیری را فراهم می آورد. کاهش میزان استرس از طریق رفتن به حمام گرم برای بچه نیز مفید است.

4- ماساژ بگیرید: باورهایی درباره ی فواید ماساژ در سه ماهه ی اول و سوم وجود دارد. برای ماساژ درمانگر مجربی را بیابید و احتیاجاتتان را با او مطرح کنید.

5- کمپرس گرم و سرد: گرما برای خشکی ماهیچه ها خوب است. از یخ می توان برای کاهش التهاب استفاده کرد. بیست دقیقه این کار را انجام دهید و هرگز مستقبماً آن را روی پوست قرار ندهید. این کار به جریان خون و ارام کردن ماهیچه ها یاری می رساند. هرگز با کمپرس روی بدنتان نخوابید.

6- پاهایتان را درون آب گرم بگذارید: قرار دادن پا و مچ پای متورم طی دوران بارداری معمول است. نگه داشتن پاها در آب گرم (اما نه خیلی داغ) و کمی نمک، تورم را کاهش می بخشد و دردها را کم می کند.

7- درست بخورید: از رژیمی سالمبهره گیرید. کلسیم و منیزیم با یکدیگر مار می کنند تا به انقباض های ماهیچه ای و فشار خون طی بارداری یاری رسانند. روزانه 250 میزان به مبارزه با خستگی شدید، درد و رنج ها یاری می رساند.

8- مراقبه کنید: روش های آرام بخش ژرف و تجسم می تواند برای کنار آمدن با بسیاری از تنش زاها تحت تاثیر بارداری کمک کند. کسب آرامش باعث می شود به طور کلی احساس بهتری داشته باشید و در نتیجه به کاهش خشکی ماهیچه ای و فشار بدنی منجر می گردد.

9- حالت بدنی خود را تصحیح کنید: برقراری حالت بدنی خوب به شکل چشمگیری فشار بر بدنتان را کاهش می بخشد. چانه را به سمت سینه، شانه ها را به عقب و باسن را به سمت داخل بفرستید و ماهیچه های شکمی را سفت کنید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری