بلاگ

ایمن سازی

هیچ اقدام پزشکی همانند ایمن سازی جان های زیادی را نجات نداده است. بسیاری از مردم ترس از بیماری های وخیم و احترام به قدرت واکسیناسیون را از دست داده اند زیرا به ندرت بیماری های شدید و عوارض آن را شاهد هستند.

ایمنی واکسن ها

بخشی از جامعه هستند که گمان می کنند واکسیناسیون در مقایسه با بیماری هایی که از آنها پیشگیری می کند خطرناک تر است. این افراد با واکسن نزدن به کودکان شان به دلیل نگرانی های ثابت شده در مورد ایمنی واکسن ها کودکان خود را در معرض خطر قرار می دهند. هنوز هم واکسیناسیون بهترین راه حفظ کودکان و بزرگسالان در مقابل بسیاری از بیماری های جدی است. واکسن ها بسیار ایمن هستند و عوارض جدی و واکنش های حساسیتی به ندرت در کم تر از 1مورد در 1 میلیون واکسیناسیون رخ می دهد. عوارض خفیف مثل قرمزی، تورم یا تب پایین معمول است ولی تنها مدت کوتاهی رخ می دهد بسیارمهم است که به یاد داشته باشیم خطر های بیماری بسیار بیش تر از خطرهای ناشی از تزریق واکسن است.

آیا هنوز به ایمن سازی نیاز است؟

هنگامی که سطح ایمن سازی در جامعه ای افت می کند این بیماری ها دوباره پیدا می شوند زیرا ما آنها را ریشه کن نکرده ایم تنها در برهه ای از زمان خودمان را در برابر آنها حفاظت کرده ایم. هدف مطلوب آن است که همه جمعیت را واکسینه کنیم تا شاید این بیماری ها که در گذشته افراد بسیاری را معلول و ناتوان کرده یا کشته اند، ریشه کن شوند. به یاد داشته باشید که آبله بیماری خولناکی بود که با برنامه واکسیناسیون جهانی ریشه کن شد.

واکسن ها چطور کار می کنند؟

واکسن ها، خیلی ساده کار می کنند یعنی بدن با بخشی از یک عامل عفونی (باکتری یا ویروس) یا عامل عفونی غیر فعال شده در دوز پایین مواجه می شود. این امر باعث تحریک پاسخ ایمنی بدن شده و اگر شما با عفونت واقعی مواجه شوید بدن شما می تواند دفاع کند چرا که پاسخ ایمنی پیشتر آماده شده است.

به این ترتیب دستگاه ایمنی بدن ما به طور «طبیعی» کار می کند تا ما را از عفونت دوباره با همان ویروس یا باکتری حفظ کند، برای نمایش این مفهوم می توانیم به ویروس آبله مرغان نگاه کنیم. در گذشته تقریبا تمام کودکان آبله مرغان می گرفتند. کودکان و بزرگسالان ممکن است بارها در معرض این عفونت قرار گیرند ولی تنها یک بار به آن مبتلا می شوند. هنگامی که یک بار این بیماری را گرفتید، دستگاه ایمنی شما برای بار بعد که با آن مواجه می شود پاسخ محافظ را آماده دارد. این پاسخ ایمنی محافظ است که با واکسیناسیون تحریک می شود. ما از دستگاه ایمنی خود استفاده می کنیم که به جای آن که فقط به بیماری واکنش کند نقش پیشگیرانه نیز ایفا کند. بنابراین، ایمن سازی دستگاه ایمنی را تضعیف نمی کند بلکه از دستگاه ایمنی به نفع خودمان استفاده می کند.

ایمن سازی بزرگسالان

اگر شما مجموعه  ایمن سازی را در کودکی گرفته باشید، باز هم به واکسن های زیر نیاز خواهید داشت:

  • دوگانه: (دیفتری، کزاز) ، هر 10 سالیک بار یادآور نیاز است .
  • هپاتیت ب: هر کس در معرض مواجهه با خون و فرآورده های خونی است باید ایمن سازی شود. واکسیناسیون شامل دوره تزریق سه نوبت واکسن است.
  • واکسن آنفولانزا: این واکسنی سالانه است که بخصوص برای سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های مزمن جدی مهم است ولی در هر سنی اثر حفاظتی دارد.

ایمن سازی برای مسافران بین المللی

مسافران بر اساس منطقه ای که به آن مسافرت می کنند ممکن است به واکسن های دیگر نیاز داشته باشند. اگر برنامه مسافرت به خارج از کشور دارید لطفا 6 ماه پیش از زمان خروج با پزشک خود مشورت کنید تا ایمن سازی توصیه شده برای مقصد شما را برنامه ریزی کنند.

اطمینان حاصل کنید که ایمن سازی شما و فرزندان تان به روز باشد.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری