بلاگ

این بیماری دزد بینایی است!

این بیماری دزد بینایی است!

این بیماری دزد بینایی است! : آب سیاه یا گلوکوم نوعی اختلال چشمی است که دزد بینایی نیز نامیده می شود. این مشکل می تواند به بینایی چشم به صورت ماندگار آسیب برساند و در صورت عدم درمان حتی منجر به کوری شود.

بر اساس آمارها 800 تا یک میلیون نفر در کشور مبتلا یه این بیماری هستند.

آب سیاه

علت بروز این بیماری افزایش شدید فشار زجاجیه یا همان ماده درون چشم است. گلوکوم جنرال پس از آب مروارید دومین دلیل کاهش بینایی در جهان است.

شیوع آب سیاه در زنان  و مردان یکسان است، اما احتمال ابتلا یه آن از زمان نوزادی تا کهنسالی وجود دارد. با وجودی که مهمترین علت ابتلا به این بیماری وراثت است، اما افزایش فشار چشم در سنین بالا، آب مروارید عمل نشده، التهاب داخل چشم، دردمفاصل و رماتیسم، ساختمان چشم افراد دوربین، ازدواج فامیلی و ضربه به چشم در اثر تصادفات نیز می تواند به این بیماری منجر شود.

به گفته ی دکتر حسن رزمجو، این بیماری دو نوع مزم و حاد دارد که در نوع مزمن بیمار فاقد درد در چشم است و میدان بینایی کم کم از بین می رود. نوع حاد بیماری که همراه با درد است.

درمان آب سیاه به نوع زاویه چشم بستگی دارد. اگر زاویه چشم بیمار بسته و تنگ باشد، بایداز لیزر و جراحی برای درمان کمک گرفت.

اما اگر زاویه چشم باز باشد، می توان از روش دارو درمانی استفاده کرد که اگر این روش هم پاسخ گو نبود، باید سالانه سلامت چشم خود را بررسی کنند.

همچنین افراد مبتلا به دوربینی که زاویه چشم شان تنگ است و افراد مبتلا یه آب مروارید نیز می تواند به دوربینی که زاویه چشم شان تنگ است و افراد مبتلا به آب مروارید نیز می توانند با جراحی به موقع از بروز این بیماری خطرناک جلوگیری کنند.

در رابطه با آموزش های لازم برای این موضوع از  پرستار بیمار  راهنمایی بخواهید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری