بلاگ

بارداری با ارهاش منفی

پرستار بیمار

پارسیان آوید (پرستار بیمار در منزل): فاکتور راهاش (RH) یکی از پروتئین های موجود در گلبول قرمز خون است. حدود 90 درصد از مردم این فاکتور را در خون خود دارند و به ارهاش مثبت شناخته می شوند و افرادری که این فاکتور را ندارند،ارهاش منفی نامیده می شوند.

پرستار کودک در منزل

پرستار سالمند در منزل

ارهاش منفی

بانوانیکه ارهاش منفی دارند معمولاً در اولین بارداری خود با مشکل چندانی مواجه نخواهد بود، اما برای بارداری های بعدی بایدتحت نظارت پزشک قرار گیرند.

مادری می گویند؛ پس از اینکه در اولین بارداری خود مطومئن شدم، با هیجان نزد پزشک رفتم و اولین آزمایش خون را دادم . با تعجب فراوان متوجه شدم که ارهاش منفی هستم. اوایل نمی دانستم که این موضوع به چه معناست یا چرا اهمیت دارد- اما وقتی به آن گفته شد که برای زنده ماندن فرزندم و فرزندان آینده ام، باید به جینن تزریقی انجام شود، تازه متوجه وضعیت شدم. می ترسیدم، اما وقتی بیشتر درباره ی این عارضه و آثارش اطلاعات به دست آوردم، نگرانی هایم از بین رفت.

اما اگر شما ارهاش منفی دارید و شوهرتان ارهاش مثبت، فرزندتان ارهاش منفی با ارهاش مثبت خواهد داشت. عارضه ای بالقوه خطرناک که بیماری ارهاش خوانده می شود. یعنی زمانی که مادر ارهاش منفی و فرزندش ارهاش مثبت دارد.

در این مورد نیز مشابه عوارض مشکلات خود ایمنی، بیماری ارهاش زمانی رخ می دهد که بدن مادر (ارهاش منفی) عامل ارهاش مثبت خون جنین را شناسایی می کند و برای حمایت از خود آنتی بادی می سازد (بدن عامل ارهاش  را به عنوان یک تهدید شناسایی می کند.) آنتی بادی برای مبارزه با سلول های ارهاش مثبت در  بدن جنین از جفت عبور می کنند و سلول های قرمز خون را نابود می کند و جنین دچار کم خونی می شود که به پیچیدگی هایی مثل زردی، اختلال قلب، بزرگ شدن نامتناسب اعضای بدن و احتمالاً از دست رفتن بارداری می انجامد.

البته خطر بیماری ارهاش در اولین بارداری کم است، اما در بارداری های بعدی جنینی که ارهاش مثبت داشته باشد مشکل ساز می شود. علت این است که با هر بار مخلوط شدن خون شما با فرزندتان میزان خطرات افزایش می یابد. این اتفاق معمولاً طی آزمایش آمینوسنتز یا عمل سزارین و همچنین هنگام زایمان و تولد بچه و خروج جفت از بدن مادر اتفاق می افتد. طبق بازبینی پژوهشی که پئولا گرانتهام، متخصص تغذیه، انجام داده است. این امکان وجود دارد که بانوان ارهاش منفی در اولین زایمان خود دچار مشکل نشوند، اما برای بارداری های بعدی حساسیتی را در بدن خود به وجود آورند. یعنی شما می توانید واقعاً بچه ای با ارهاش منفی را تا پایان دوره ی بارداری حمل و زایمان کنید، بدون این که بدن مادر به او حمله کند، اما سیستم بدن شما از این زمان به بعد واکنش نشان دهد. در نتیجه، بارداری های بعدی به احتمال زیاد نیاز به درمان دارد تا بدن مادر را از حمله به جنین باز دارد. درمان ارهاش ایمونوگلوبین در اولین بارداری مانع تولید آنتی بادی هایی در بدنش می شود که بر بارداری های بعدی نیز اثر می گذارد. چون عموماً پزشکان پیش از تولد، گروه خون نوزاد را
آزمایش نمی کنند، مادران با ارهاش منفی باید تحت درمان قرار گیرند، صرف نظر از این که فرزندشان ارهاش مثبت باشد یا منفی. این درمان مستلزم تزریق ارهاش ایمونوگلوبین است که مانع از تولید آنتی بادی در خون مادر می شود. این تزریق در اولین بارداری حدود هفته ی بیست و هفتم و تزریق بعدی پس از تولد نوزاد داده خوهد شد. برخی از پزشکان فقط اگر آزمایش خون نوزاد ارهاش مثبت باشد، پس از زایمان این ماده را تزریق می کنند و پزشکان دیگر حتی اگر بچه ارهاش منفی داشت نیز این تزریق را انجام می دهند.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری