بلاگ

بارداری با قاعدگی نامنظم

بارداری با قاعدگی نامنظم

بارداری با قاعدگی نامنظم : خانم هایی که دارای سیکل های قاعدگی منظم هستند در طول سال بین 11 تا 13 قاعدگی را تجربه می کنند. در واقع داشتن سیکل قاعدگی منظم به این معنی است که احتمال بارداری این بانوان در سال بیش از 13 بار خواهد بود. از سویی دیگر خانم هایی که دارای سیکل های قاعدگی نامنظم هستند، احتمال بارداری کمتری در هر سال دارند که این مساله به طور بالقوه پیمودن راه والد شدن را برای آنها طولانی تر و دشورا تر می کند.

 

سیکل نامنظم قاعدگی و  ارتباط آن با بارداری

چنانچه دارای سیکل های قاعدگی نامنظمی هستید، نگران نباشید چرا که قطعاً امکان باردار شدن برای شما نیز میسر است. با مطالعه این متن و آگاهی از علل ایجاد سیکل های قاعدگی نامنظم و چگونگی کمک به تنظیم دوباره آن می توانید در جهت باردار شدن خود تلاش کنید.

چگونه می توان به نامنظم بودن سیکل های قاعدگی پی برد؟

(نکته: طول یک سیکل قاعدگی تعداد روزها از اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه بعد است.) ممکن است از شنیدن این مطلب تعجب کنید که حتی علی رغم نداشتن سیکل های 28 روزه عادت ماهیانه شما از یک چرخه قاعدگی منظم پیروی می کن. بر اساس کتابهای درسی اناتومی و فیزیولوژی یک سیکل قاعدگی طبیعی در خانم ها بی 23 تا 35 روز متفاوت است. این عبارت به این معنا است که حتی با داشتن سیکل های قاعدگی 23 روزه و یا 35 روزه و یا هر عدد دیگری ما بین این دو رقم سیکل قاعدگی شما طبیعی محسوب می شود. مگر آنکه طول دوره شما خارج از محدوده این ارقام و معمولاً به میزان یکی دو روز از هر دو طرف متفاوت باشد.

به عبارت دیگر یک سیکل قاعدگی هنگامی غیر طبیعی است که همواره کمتر از 21 روزه یا بیشتر از 36 روز به طول بیانجامد.همچنین سیکلهای قاعدگی که در آن طول نسبتاً ثابت میان قاعدگیهای متوالی اختلاف زیادی با یکدیگر دارند.

نامنظم بودن قاعدگی از چیست؟

بروز بی نظمی در سیکل قاعدگی هر چند وقت یکبار بیماری به خصوص تحت تاثیر عوامل مختلفی نظیر استرس یا بیماری امری طبیعی است. در اغلب خانم ها پس از درمان بیماری یا رفع بحران روحی سیکل ماهانه مجددا نظم سابق خود را باز می یابد.

خانم های مبتلا یه اختلالات مزمن قاعدگی احتمالا دچار عدم تعادل هورمونی می باشند که می تواند روند تخمک گذاری و یا قاعدگی انها را تحت تاثیر قرار دهد. اگر چه تشخیص علل بروز عدم تعادل هورمونی کار چندان آسانی نیست ولی با این حال یکی دو عامل شناخته شده اختلالات هورمونی وجود دارن که می توانند سبب ایجاد مشکلاتی در فرایند بارداری شوند.

یکی از شایع ترین علل بروز اختلالات هورمونی در خانم ها یک عارضه شناخته شده پزشکی موسوم به سندرم تخمدان پلی کیستیک است. از جمله علائم این عارضه تحریک فولیکول های متعدد است که منجر به ترشح سطوح بالای استروژن و درنتیجه ایجاد تداخل در فرایند آزادسازی تخمک از تخمدان ها می شود. ترشح بیش از حد استروژن سبب تحریک رشد و افزایش ضخامت دیواره داخلی رحم می شود تا حدی که مخاط رحم در اثر ازدیاد رشد تخریب شده و منجر به خون ریزی قاعدگی می شود در حالیکه هیچ گونه تخمک گذاری رخ نداده است.

خانم هایی که از عارضه اختلالات خوردن رنج می برند نیز اغلب دچار مشکل عدم تعادل هورمونی می باشند که به ایجاد سیکل های قاعدگی نامنظم و یا فقدان کامل قاعدگی می انجامد. به علاوه احتمال بروز بی نظمی در سیکل های قاعدگی در میان خانم هایی که به فعالیت های دشوار ورزشی می پردازند بیشتر است. کمبود مواد مغذی در اثر ابتلا به بی اشتهایی عصبی و همچنین استرس های ورزشی ناشی از پرداختن به فعالیت های مفرط ورزشی منجر به تغییر در مواد شیمیایی موجود در مغز می شود. این امر آزاد سازی هورمونهای محرک فولیکول را برای مغز دشوار می سازد. عدم تکامل فولیکول نیز می تواند سبب کمبود سطح استروژن در بدن شود.

چرا سیکل های قاعدگی نامنظم بر احتمال باردار شدن تاثیر می گذارد؟

سیکل های نامنظم قاعدگی می توانند نشانگر وجود تخمک گذاری های نامنظم و حتی در برخی موارد عدم تخمک گذاری در بدن باشند. همانگونه که می دانید باردار شدن در صورت عدم تخمک گذاری امری غیر ممکن است. بنابراین هر چه میزان تخمک گذاری شما کم تر باشد، احتمال باروری شما نیز به همان میزان کاهش خواهد یافت.

چگونه می توان با وجود سیکل های نامنظم قاعدگی احتمال بارداری خود را افزایش داد؟

اولین و مهمترین کار آن است که برای تنظیم سیکل قاعدگی و افزایش توان تخمک گذاری خود  تلاش کنید. خوشبختانه ایجاد چند تغییر ساده درسبک زندگی می تواند در متعادل کردن وضعیت هورمون ها و تنظیم سیکل های قاعدگی کمک موثری به شما کند.

  • از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کنید.

از خرید اقلام خوراکی آماده خودداری کنید. سعی کنید غلات کامل، میوه ها و سبزیجات بیشتری را در وعده های غذایی خود گنجانده و از مصرف غذاهای سرشار از چربی و کربوهیدارت های تصفیه شده پرهیز کنید.

  • تناسب اندام خود را حفظ کنید.

در صورت ابتلا به چاقی و اضافه وزن شدید محدود کردن کالری های دریافتی و پرداختن به ورزش های متعادل به خصوص در صورت ابتلا یه عارضه سندرم تخمدان پلی کیستیک در کاهش وزن و تنظیم سیکل های قاعدگی بسیار مفید است به همین ترتیب در صورت ابتلا یه کم وزنی شدید هم نیاز به چند کیلو اضافه وزن خواهید داشت زیرا کاهش شدید ذخایر چربی بدن می تواند سبب کاهش سطح استروژن و در نتیجه ایجاد بی نظمی در سیکل های قاعدگی شود.

  • از مکمل های افزایش باروری استفاده کنید.

حتی خانم هایی که در تلاش برای بارداری هستند نیز باید به منظور اطمینان از دریافت کلیه مواد مغذی لازم برای داشتن یک بارداری سالم و کمک به رشد مناسب جنین از ویتامین های دوران بارداری استفاده کنند. به علاوه مصرف گیاه ویتاگنوس یا پنج انگشت در رفع اختلالات هورمونی، تنظیم سیکل قاعدگی و افزایش توان تخمک گذاری نقش موثری دارد. احتمالا استفاده از مکمل ذایی فرتیل اید مخصوص خانم ها که شامل تمام ویتامین های دوران بارداری و همچنین گیاهان تنظیم کننده هورمون مانند گیاه پنج انگشت می باشند تمام آن چیزی است که برای بهبود باروری و تنظیم سیکل قاعدگی خود به آن نیاز دارید.

  • به انجام فعالیت های منظم و متعادل ورزشی بپردازید.

انجام منظم ورزش کلید باروری است. از سویی دیگر باید که پرداختن به فعالیتهای بسیار شدید ورزشی تاثیر مخرب و زیان باری بر فرایند باروری دارد. گام بعدی این است که پنجره باروری خود را در هر سیکل تعیین کنید. به خاطر داشته باشید که به منظور باردار شدن اسپرم باید در هنگام آزاد سازی تخمک از تخمدان در لوله فالوپ آماده استقبال و پیوستن به او باشد. از آنجایی که اسپرم حداکثر به مدت 5 روز قادر است در دستگاه تناسلی زنان زنده بماند بنابراین اطلاع از تاریخ دقیق تخمک گذاری و زمان مناسب نزدیکی به منظور افزایش احتمال باروری اهمیت بسیار زیادی دارد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری