بلاگ

بارداری در دوران شیردهی

بارداری در دوران شیردهی

بارداری در دوران شیردهی : تا وقتی این باور غلط که در دوران شیردهی، مادر باردار نمی شود بین مردم جامعه شایع باشد، دیدن صحنه مادری با دو کودک که اختلاف سنی بسیار کمی دارند امری عادی و طبیعی است زیرا این مادران تصور می کردند در دوران شیردهی نمی توانند باردار شوند.

اما حقیقت چیز دیگری است، در دوران شیردهی احتمال تخمک گذاری مادر وجود دارد، این به این معناست که در صورت برقراری رابطه جنسی در دوران شیردهی و باروری تخمک گذاری، احتمال بارداری وجود دارد. در اینبخش به چند نکته درباره احتمال بارداری دوباره در دوران شیردهی اشاره می کنیم:

به تقویم سیکل قاعدگی خود توجه کنید

اگرنوزادتان را با شیر خود تغذیه می کنید، ممکن است بازگشت سیکل قاعدگی تان 13 تا 16 ماه پس از زایمان طول بکشد. اما خوب می دانید که توقف و عقب انداختن قاعدگی از علائم اولیه بارداری است، اما خوب می دانید که توقف و عقب اندختن قاعدگی از علائم اولیه بارداری است، برخی اوقات تعویق قاعدگی در مادران شیرده نیز می تواند نشانه باردار شدن مجدد مادر باشد. به همین دلیل تعویق سیکل قاعدی در دوران شیردهی نمی تواند روش تشخیص مطمئن و رستی باشد. زیرا اگر تخمگ گذاری رخ دهد، احتمال بارداری مجدد وجود دارد. مادرانی که سیکل قاعدگی انها دوباره آغاز شده باید به زمان آن و دوره توانایی باروری خود توجه کنند. دوره توانایی باروری قبل از روز تخمک گذاری تا سه روز پس از ان ادامه دارد. در این دوره توانایی باردار شدن به حداکثر می رسد.

آزمایش انجام دهید

استفاده از تست بیبی چک در منزل یکی از سریع ترین و مطمئن ترین تست ها برای تشخیص بارداری است. بیشتر تست ها طوری طراحی شده اند که بتوان یک روز پس از عقب انداختن و تعویق عادت ماهیانه از انها استفاده کرد. به همین دلیل تست خانگی بیبی چک برای مادران شیردهی که هنوز سیکل قاعدگی شان پس از زایمان برنگشته است، مناسب نیست. بسیاری از بانوان در صورت وجود علائم بارداری ذکر شده، از بیبی چک استفاده می کنند.

به پزشک مراجعه کنید

با مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان میتوانید از او بخواهید تا برای اطمینان از وجود بارداری یک آزمایش خون تجویز کند. ازمایش خون میتواند از یک هفت تا ده روز پس از لقاح بارداری را تشخیص دهید. اگر قصد ندارید در دوران شیردهی دوباره باردار شوید بهتر است از روش های مطمئن جلوگیری از بارداری استفاده کنید، روشی را انتخاب کنید که تاثیر منفی بر روی میزان و کیفیت شیرتان نداشته باشد.

 • می توانید یک ماه پس از زایمان از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده کنید. در دوران شیردهی باید قرصی را انتخاب کنید که تاثیری روی ذخیره  شیرتان نداشته باشد. بیشتر پزشکان جهت جلوگیری از بارداری در مادران شیرده، قرص ویژه شیردهی یا مینی پیل تجویز می کنند.
 • می توانید از دستگاه جلوگیری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. این دستگاه را می توان شش هفته پس از زایمان درون رحم کار گذاشت. این دستگاه داخل رحم قرار می گیرد و به مدت سه تا پنج سال از بارداری جلوگیری می کند.
 • ایمپلنت یا کپسول کاشتنی، تزریق و چسب های ضد بارداری روش های جلوگیری هورمونی دیگری هستند که تاثیر منفی روی کمیت و کیفیت شیر مادر ندارند.
 • روش های ایجاد مانع مانند استفاده از کاندوم مردانه یا زنانه، دیافگرام، کلاهک دهانه رحم نیز روش های ایمن دیری برای جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی هستند.

 

علامت های شایع بارداری در دوران شیردهی

اگر شما پس از تولد نوزاد و در دوران شیردهی رابطه جنسی داشته باشید، احتمال باردار شدن شما وجود دارد. برخی از علائم باردرای در دوران شیردهی عبارتند از:

 • خستگی/ پس از زایمان و با گذشت زمان، سطح انرژی شما به حد طبیعی خود می رسد، ولی ناگهان احساس خستگی شدید می کنید، احساس خستگی بیش از حد طبیعی و نیاز به استراحت، میتواند از علادم بارداری مجدد باشد . این احساس خستگی در روزهای عادی و انجام فعالیتهای روزمره رخ می دهد. ممکن است شما با انجام فعالیتهای ساده در زیر دچار خستگی شوید: 1- قدم زدن و خرید کوچک 2- جارو یا تی زدن 3- شستن لباس
 • افزایش تشنگی/ زمانی که در دوران شیردهی، باردار می شود احساس تشنگی زیادی می کنید. بیشترمایعاتی که می نوشید از طریق شیردهی به نوزاد از بدنتان خارج می شود. علاوه بر این جنین در حال رشد نیز به آب زیادی نیاز دارد. در نتیجه باید میزان مصرف مایعات را افزایش دهید. اگر مادری این میزان تشنگی را تا کنون تجربه نکرده، این نشانه می تواند از علائم بارداری مادر در دوران شیردهی باشد.
 • درد پستان/ اغلب اوقات مادر شیردهی را عامل سوزش و درد پستان می داند. نوزاد با ولع شروع به مکیدن پستان می کند پس احساس درد و سوزش نوک پستان امری شایع و معمول به نظر می رسد. اگر شیردهی شما زمان بندی خاصی ندارد و هنگام گریه و احساس گرسنگی نوزاد به او شیر می دهید، درد و سوزش بیشتری نسبت به قبل در پستان و نوک پستان خود احساس می کنید.
 • گرفتگی عضلات شکم/ متاسفانه گرفتگی عضلات شکم در بارداری دوران شیردهی می تواند بسیار شدید و دردناک باشد. بسیاری از مادران تصور می کنند عادت ماهیانه آنها شروع شده است. اما با گذشت زمان متوجه می شوند خونریزی وجود ندارد، این مسئله نشان می دهد مشکلی وجود دارد. این گرفتگی می تواند به دلیل لانه گزینی تخمک بارور در رحم رخ دهد حتی ممکن است شما خونریزی ناشی از لانه گزینی را نیز تجربه کنید، این خونریزی بسیار خفیف و گای در حد لکه بینی است، توجه داشته باشید که در صورت گرفتگی و درد شکم و سپس لکه بینی باید به بارداری مشکوک شد.
 • کاهش شیر/ در دوران شیردهی با تغییرات جدیدی روبرو می شوید. میزان شیر شما کاهش می یابد به همین دلیل مدت کوتاهی پس از شیردهی نوزادتان دوباره گرسنه می شود. همه ی این علائم می توانند دلیل بارداری دوم باشند. توجه داشته باشید که کاهش شیر در ابتدای بارداری رخ نمی دهد. در صورت کم شدن ذخیره شیر بهتر است برای اطمینان از عدم وجود مشکل دیگر یا بارداری دوباره مورد آزمایش و بررسی قرار بگیرید. نشانه دیگری که ممکن است در بارداری دوران شیردهی در شیر مادر بروز کند تغییر مزه شیر است. از آنجایی که شما شیر خود را نمی نوشید، تنها نوزاد می تواند متوجه تغییر ناگهانی طعم شیر شما شود. بسیاری از مادران متوجه می شوند نوزادشان به طور ناگهانی دیگر تمایلی به خوردن شیر ندارد. در حقیقت این به دلیل تغییر طعم شیر مادر ناشی از بارداری است.
 • حالت تهوع/ حالت تهوع بارداری دوباره به سراغ شما می آید. معمولاً بانوان در حالت عادی هیچ گونه حالت تهوعی ندارند اما این علامت شایع بارداری، ویاری است که همه مادران باردار از آن شکایت می کنند. معمولاً بیشتر علادم بارداری از جمله حالت تهوع در دوران شیردهی تشدید می شود. حتی شما نسبت به بارداری قبلی حالت تهوع بیشتری دارید و این میتواند بسیار شدید و آزاردهنده باشد. در این شرایط باید به دو نکته توجه بیشتری داشته باشید: 1- برنامه غذایی مناسبی داشته باشید و به دلیل حالت تهوع یا استفراغ از خوردن غذا منصرف نشوید، زیرا نوزاد شما به این مواد مغذی نیاز دارد.2- بهتر است در کنار شیردهی با شیر خود، از شیر خشک نیز استفاده کنید..
 • احساس گرسنگی/ برخی از مادران در دوران بارداری به دلیل ویار بارداری اشتهای خود را از دست میدهند و برخی از مادران احساس گرسنگی بیشتری می کنند. شما به نوزاد خود شیر می دهید و همزمان یک جنین را در رحم خود تغذیه میکنید، به همین دلیل به غذای بیشتری نیاز دارید، گذراندن این دوره برای مادر دشوار است، به طور طبیعی زمانی که باردار هستید و به نوزاد خود شیر می دهید باید غذا و کالری بیشتری به بدن شما برسد..اگر گرسنگی و اشتهای شما افزایش یافته و سیر نمی شوید، احتمال بارداری شما وجود دارد. شیردهی به تنهایی میتواند علائم ذکر شده را در مادر شیرده ایجاد کند بدون اینکه مادر باردار باشد. پس مهمترین مسئله اطمینان از بارداری مادر است. اگر هر یک از علائم ذکر شده را دارا هستید باید به پزشک خود مشورت کنید. می توانید آزمایش بارداری انجام دهید. برخی از تست های بارداری که در منزل استفاده می شوند، دقت و سرعت بالایی در جوابدهی دارند. اگر نتیجه تست مثبت است به شما تبریک می گوییم. مادری که به نوزاد خود شیر می دهد و همزمان باردار می شود باید تحت نظر پزشک متخصص باشد. پزشک می تواند شما را به درستی راهنمایی کرده و نیازهای بدنتان را ارزیابی کرده و کمک کند انها را برآورده کنید. امیدواریم از شیردهی و پرورش یک فرزند دیگر در دورن بدن خود لذت ببرید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری