بلاگ

بارداری پر خطر

پرستار کودک

 

بارداری پر خطر

بارداری پر خطر : برخی از مادران شادی و لذت توصیف ناپذیری در دوران بارداری تجربه می کنند، در حالی که برخی از آنها بخصوص مادرانی که به بیماری های مزمن مبتلا هستند یا بارداری چند قلویی دارند این دوران را با ترس و اضطراب پشت سر می گذارند. در این شرایط برای اطمینان از سلامت مادر و جنین، باید تحت مراقبت های ویژه قرار گیرند.

 

خطرات بارداری

پنج تا ده درصد بارداری ها را بارداری پر خطر می گویند. در شرایطی که حیات یا سلامت مادر و جنین در معرض خطر قرار گیرد، به آن بارداری “پرخطر یا مشکل ساز” می گویند. تخمین زده می شود از هر چهار مادر باردار یکی از انها بارداری پرخطر را تجربه کرده است.

گاهی اوقات این بارداری ها منجر به تولد زود هنگام وزاد می شود . تولد زود هنگام سلامت نوزاد نارس در معرض خطرات بیشتری قرار دارد.

زمانی که مادر تحت درمان مناسب پزشکی قرار گیرد، در این زمینه مطالعه داشته باشد یا از حمایت مناسب و خوبی برخوردار باشد. اعضا دیگر خانواده نیز با شرایط بارداری پر خطر بهتر کنار آمده و آن را راحت تر می پذیرند. در حقیقت بسیاری از عوامل خطر ساز قبل از باردری قابل تشخیص هستند. سن مادر یکی از عواملی است که باعث می شود مادر، بارداری پر خطری را تجربه کند. احتمال بروز فشارخون بالا یا دیابت بارداری مادر و رشد غیر طبیعی جنین با بالا بودن سن مادر ، افزایش می یابد. قد و وزن مادر نیز عامل موثر دیگر است، اگر وزن مادر کمتر از 45 کیلوگرم باشد احتمال تولد نوزاد با وزن کم بیشتر می شود. وزن بالای مادر او را به دیابت بارداری و افزایش فشا رخون مبتلا می کند.. همچنین احتمال این که خانمهای مبتلا به بیماری های مزمن پزشکی از قبیل لوپوس، سرطان، دیابت یا آرتروز، بارداری پر خزری را تجربه کنند، افزایش می یابد.

به عبارت دیگر خانم هایی که سابقه سقط جنین، زایمان زودرس، زایمان نوزاد مرده یا مرگ و میر جنین را دارند،نیاز به مراقبت های ویژه برای اطمینان از سلامت بارداری و تولد نوزاد سالم دارند. اگر سابقه فامیلی و گذشته مادر به خوبی مورد بررسی قرار گیرد، بسیاری از عوامل خطرساز قابل کنترل بوده و مادر می تواند بارداری راحتی را پشت سر گذاشته و نوزاد سالمی به دنیا آورد. سیگار کشیدن، مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی و سوء  مصرف مواد مخدر مادر و جنین را در شرایط خطرناکی قرار می دهد، ولی همین عوامل نیز قابل کنترل هستند.

معمولا سیگار کشیدن موجب تولد نوزاد با وزن کم می شود یا ممکن موجب بیماری جدی تری مانند سقط ناگهانی و خودبخود جنین، بیماری های مادرزادی قلبی جنین و یا تولد نوزاد نارس شود. اگر مادر نوشیدنی الکلی مصرف کند، فرزند او مشکلات رفتاری شدید پیدا کرده و در برخی موارد باعث عقب ماندگی ذهنی او می شود. سوء مصرف مواد مخدر نه تنها به سلامت مادر آسیب می رساند بلکه می تواند باعث تولد نوزاد نارس، توقف در رشد، عقب ماندگی ذهنی و یا اعتیاد جنین به مواد مخدر شود. قرار نگرفتن جنین در معرض مواد خطرناک در رحم اهمیت زیادی دارد. البته تشخیص بارداری پرخطر دلیل عدم موفقیت یا سختی زیاد مادر برای بارداری موفق نیست. زیرا با مراقبت مناسب، نود تا نود و پنج درصد بارداری های پر خطر به زایمان راحت و تولد نوزاد سالم منجر می شود. در صورت تشخیص به موقع و درست در مراحل اولیه احتمال سلامت نوزاد و مادر بیشتر می شود. توجه به این موضوع که همه بیماری ها قابل تشخیص نیستند اهمیت زیادی دارد. برخی از بارداری ها در ماه های ابتدایی طبیعی هستند ولی به مرور زمان بیماریها بروز می کنند. حتماً برنامه دقیق و مشخصی برای معاینه توسط پزشک قبل و بعد از بارداری داشته باشید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری