بلاگ

بالا بودن فشار خون

بالا بودن فشار خون

بالا بودن فشار خون : در شکور بریتانیا از هر 6 فرد بزرگسال، یک نفر دچار بالا بودن فشار خون می باشد که به آن اصطلاحاً هیپرتاسیون گفته می شود . فشار خون بالا باعث می شود که شار زیادی روی قلب و شریانها گذاشته شود و در نتیجه به بافتهای ظریف آنها آسیب وارد می آید. اگر فشار خون بالا درمان نشود ممکن است در نهایت به چشم ها و کلیه ها صدمه وارد شود. هر چه فشار خون بالاتر باشد خطر بروز عوارض آن مثل سکته قلبی، بیماری شریان کرونری و سکته مغزی بیشتر خواهد بود.

 

فشار خون بالا و صدمات آن

فشار خون با انجام فعالیت به طور طبیعی تغییر می کند و در هنگام ورزش یا استرس، بالا می رود و در زمان استراحت پایین می آید. همچنین در افراد مختلف، فشار خون تفاوت می کند و با بالا رفتن سن و وزن، به تدریج بالا می رود. برای بیان میازن فشار خون، دو عدد گفته می شود که بر اساس واحد میلی متر جیوه می باشد. فشار خون یک فرد جوان سالم در هنگام استراحت نباید بیشتر از 120 روی 80 میلی متر جیوه باشد. به طور کلی وقتی می گویند یک نفر دارای فشار خون بالا می باشد که دائما فشار خون او حتی در هنگام استراحت هم بالاتر از 140 روی 90 باشد یعنی 14 روی 9.

داشتن فشار خون بالا معمولاً باعث بروز علایم نمیشود اما اگر فشار خون خیلی بالا باشد ممکن است سردرد، سرگیجه یا تاری دید ایجاد شود. با اینحال معمولاً تنها علامت هایی که ایجاد می شوند بر اثر وجود صدماتی است که فشار خون را نشان بدهد، صدمات غیر قابل برگشتی به شریان ها و اعضاء بدن وارد شده است. به فشار خون بالا گاهی اوقات قاتل ساکت گفته می شود زیرا افراد ممکن است بدون این که متوجه آن شوند دچار سکته مغزی یا سکته های قلبیی مرگبار بشوند.

در طی 20 سال اخیر، با توجه به آموزشهای بهداشتی که به مردم داده شده است. بسیاری از مردم اکنون از وجود بیماری فشار خون بالا در خودشان در مراحل اولیه و قبل از بروز علایم با اطلاع هستند. تشخیص زودرس و به موقع فشار خون بالا و درمان مناسب آن باعث شده است که به میازن زیادی از بروز سکته های مغزی کاسته می شود.

علل ایجاد فشا رخون

در 90 درصد  موارد هیچ علت آشکاری برای بروز فشار خون بالا وجود ندارد، با اینجال هم نحو زندگی و هم عوامل ژنتیکی ممکن است در ایجاد آن نقش داشته باشند. این بیماری در افراد میانسال و سالخورده بسیار شایع تر است زیرا با افزایش سن، شریانهای آنها سفت می شود. همچنین فشار خون بالا در مردها کمی بیشتر از خنمها شایع می باشد. افرادری که اضافه وزن دارند و یا اینکه به میازن زیادی مشوربات الکلی مصرف می کنند احتمال زیادی دارد گه دچار فشار خون بالا شوند. همچنین داشتن یک زندگی پر استرس ممکن است باعث بدتر شدن این بیماری شود. گرچه بالا بودن فشار خون در کشورهای پیشرفته شایع تر است اما امروزه در کشورهای عقب مانده  و در حال توسعه این بیماری شایع است و مشکل قابل توجهی را ایجاد کرده است. تصور می شود  که استعداد ایجاد فشار خون بالا ارثی می باشد و افراد سیاه پوست بیشتر مستعد دچار شدن به این بیماری هستند. در کشورهایی که مردم آنها دارای رژیم غذایی کم نمک هستند این بیماری کمتر دیده می شود و چنین به نظر می رسد که مصرف نمک در ایجاد فشار خون بالا نقش مهمی دارد. در موارد کمی، یک علت زمینه ای برای بروز فشار خون پیدا می شود . بعضی از داروها مثل قرصهای ترکیبی ضد بارداری و داروهای کورتون دار می توانند باعث بالا رفتن فشا رخون شوند.

در خانمهای حامله، بالا رفتن فشار خون می تواند منجر به بروز وضعیتهای بالقوه مرگباری می شود که اصطلاحاً پر اکلامپسی و اکلامپسی گفته می شود. معمولاً بعد از زایمان فشار خون دوباره به سطح طبیعی خود پایین می آید.

عوارض فشار خون بالا

خطر بروز آسیب به شریانها، قلب و کلیه ها با شدت بالا بودن فشار خون و مدت زمانی که فشار خون بالا بوده است افزایش می یابد. شریانهای صدمه دیده در خطر بیشتری برای باریک شدن بر اثر تصلب شرائین هستند. در تصلب شرائین وجود رسوبهای چربی در دیواره رگها باعث می شود که آنها تنگ و باریک شده و جریان خون در آنها محدود شود.

تصلب شرائین در افراد سیگاری و در کسانی که میزان کلسترول خون آنها زیاد می باشد شایع تر است. تصلب شرائین در رگاهای کرونری قلب ممکن است در نهایت منجر به درد  سینه و یا سکته قلبی شود. ایجاد تصلب شرائین در سایر رگهای بدن ممکن است باعث بورز بیماریهایی مثل آنوریسم آئورت یا سکته مغزی شود. بالا بودن فشار خون باعث می شود که فشار زیادی به قلب تحمیل شود که ممکن است در نهایت منجر به نارسایی مزمن قلب شود. صدمه به شریان های کلیه ممکن است باعث نارسایی مزمن کلیه شود. شریانهایی که به پرده شبکیه چشم خونرسانی میکنند نیز ممکن است بر اثر فشار خون بالا صدمه ببینند.

نحوه تشخیص بالا بودن فشار خون

اهمیت زیادی دارو که بعد از سن 18 سالگی به طور مرتب هر 2 سال یکبار فشار خونتان اندازه گیری شود. اگر فشار خون شما بالای 14 روی 9 باشد ، پزشک ممکن است از شما بخواهد که یک بار دیگر هفته بعد مراجعه نمایید تا دوباره فشار خونتان اندازه گیری شود. بعضی از افراد وقتی که وارد وطب پزشک می شود بر اثراضطرابی که در آنها ایجاد می شود فشار خونشان به طور موقت بالا می رود. بنابراین تا هنگامی که سه بار و در روزهای مختلف فشار خون اندازه گیری نشود نمی توان گفت که فردی دچار فشار خون بالا است. اگر شما دچار فشار خون بالا هستید پزشکتان ممکن است آزمایشهایی ترتیب دهد تا میزان صدمات احتمالی که به اعضای بدنتان وارد شده است را ارزیابی نمایید. آزمایشهایی که برای پی بدن به آسیبهای وارده به قلب انجام می شوند شامل اکوکاردیوگرافی و گرفتن نوار قلبی هستند. چشمهای شما معاینه می شود تا وجود صدمات وارده به رگهای خونی آن بررسی گردند.

نحوه درمان بالا بودن فشار خون

فشار خون بالا را معمولاً نمی توان به طور کامل معالجه قطعی نمود اما می توان با درمان آن را کنترل کرد.. اگر فشار خون شما به طور خفیفی بالا است، تغییر در شیوه زندگی تان اغلب موثرترین راه برای پایین آوردن فشار خون می باشد. شما باید کمتر از نمک استفاده نمایید و وزن خود را در حد ایده آل و مناسب نگه دارید. اگر سیگاری هستید باید سیگار را کنار بگذارید. اگر با این اقدامات ساده فشار خونتان پایین نیامد پزشک ممکن است اقدام به تجویز داروهای ضدفشار خون نماید. این داروها به روشهای مختلفی باعث می شوند که فشار خون پایین بیاید و برای شما ممکن است فقط یک نوع دارو و یا ترکیبی از چند نوع مختلف دارو تجویز شود. نوع دارو و مقدار آن برای هر کسی بر اساس نیازش متفاوت می باشد. اگر با مصرف دارو دچار عوارض جانبی آن شدید با پزشک خود مشورت کنید. تا اقدام به تغییر در میزان و یا نوع دارو نماید. شما می توانید با خرید یک دستگاه فشار سنج، خودتان فشار خونتان را در خانه اندازه گیری نمایید و از تاثیر داروهایی که مصرف می کنید مطلع شوید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری