بلاگ

باورهای صحیح و غلط درباره بارداری

کدام یک از پند و اندرزهایی هایی که در دوران بارداری میشنوید مورد تائید پژوهشهای امروزی هستند و کدام یک از آنها فقط باورهای عمومی جامعه است.

باورهای درست و غلط راجع به بارداری

وقتی زمان مشاوره درباره بارداری فرا می رسد با اینکه اکثر افراد از جدید ترین اطلاعات آگاهی چندانی ندارند، ولی با این حال بسیاری از آنها توصیه ها و پند های فراوانی برای شما دارند. برخی خانم های بارداری از این اطلاعات دریافتی بیشتر استفاده می کنند تا این که از پیشنهادهای پزشکی و علم روز پیروی کنند.

زنجبیل و طب فشاری acupressure تهوع صبحگاهی را بهبود می بخشد.

تقریبا برای ۷۰ درصد از بانوانی که در اوایل بارداری دچار حالت تهوع و استفراغ شده اند، درمان قابل اعتمادی وجود ندارد. پژوهشگران ۷۰ مطالعه بر روی بیش از ۴۰۰۰ بانوی باردار را تجزیه و تحلیل کرده و یافتند که هیچ کدام از درمان های مورد استفاده عموم شامل زنجبیل، طب فشاری، طب سوزنی، ویتامین B۶ و داروهای ضد تهوع نمی توانند آنچنان موثر باشند. پروفسور “دونال او ماثونا” سخنگوی ارشد در دانشکده پرستاری شهر دوبلین می گوید: در این تجزیه و تحلیل شواهد محکمی برای پشتیبانی از درمانهای مردمی نیافتیم. اما این به معنای آن نیست که شما نباید از آنها استفاده کنید (یا هرگونه درمان ایمنی که مورد تائید پزشکتان باشد). دکتر دونال او ماثونا می گوید: البته ممکن است، بعضی از این درمان ها مثل “دارونما”placebo برای برخی از خانمها مفید واقع شود و بسیار قدرتمند باشد.

طب فشاری
اساساً طب فشاری، ماساژ نقاط طب سوزنی است. از این روش معمولاً در اختلالات و بیماری های خفیف استفاده می شود. از زمان های قدیم، این روش درمانی به عنوان روشی برای مراقبت از خود توسط بیماران مورد استفاده قرار می گرفته است. بیشترین موارد کاربرد طب فشاری عبارتند از: حالت های دردناکی چون سردرد، دندان درد، اسپوندیلیت گردنی و شانه و لومبار. بسیاری از اختلالات را نیز می توان به وسیله طب فشاری در جهت مثبت تحت تاثیر قرار داد، از جمله اختلالات عصبی، تهوع، دریازدگی، یبوست یا اختلالات عادت ماهانه.

دارونما یا Placebo
درونما یاPlacebo  در واقع داروهایی هستند که اصلا خاصیت دارویی ندارند و فقط شکل قرص و دارو را قرض گرفته اند، ولی شخص بدون اینکه خود بداند با مصرف انها، اثر همان دارویی را که نام ان بر روی آن درونما نوشته شده است را دریافت می کند.

اگر هنگام بارداری دچار سوزش سردل شده اید، احتمالا نوزادتان با سری پرمو به دنیا می آید
این گفته به نظر عامیانه است، اما حقیقت دارد. پژوهشگران در بیمارستان جان هاپکینز در شهر بالتیمور یافتند که ۸۲ درصد از باردارانی که سوزش سردل را در این دوران گزارش کرده اند، فرزندی پر مو به دنیا آورده اند. تعجب کردید! خانم کاتلین کوستیگان متخصص تغذیه و سرپرست مرکز ارزیابی جنین نیز تعجب کرد. او میگوید: من این باور قدیمی مادربزرگ ها را صدها بار شنیده بودم و به بیمارانم می گفتیم: این حرف مزخرف است. ما این پژوهش را با این فکر شروع کردیم که افراد را از غلط و پوچ بودن این افسانه آگاه کنیم. اما در این پژوهش متوجه شدیم که میزان زیاد استروژن و پروژسترون یعنی هورمونهای بارداری که رشد موی جنین را فعال می کند، دریچه مری را تحت تاثیر قرار داده و آنرا شل می کند و بنابراین به اسید معده اجازه برگشت داده و باعث ریفلاکس معده یا سوزش سردل می شود.

باورعمومی یا دانش: سبزیهایی که در دوران بارداری می خورید، باعث می شود فرزندتان در آینده به آنها علاقه مند شود.

غذاها و نوشابه های مصرفی شما، مایع رحمی را مزه دار می کند و فرزندتان آنرا می نوشد. دانش امروزی مشخص کرده است، جنین هایی که داخل رحم در معرض مزه سبزیها قرار می گیرند، زمانی که شروع به خوردن غذای سفت کرده تا زمانی که به سنین بلوغ می رساند، به احتمال زیاد تمایل بیشتری برای خوردن چنین خوراکی هایی را خواهند داشت. البته مزه خوراکی هایی که در رژیم غذایی شما قرار دارد از طریق شیر شما نیز منتقل می گردد. پژوهشی منتشر شده در نشریه Pediatrics نشان داده است، کودکان ۴ تا ۸ ماهه ای که مادران آنان در دوران شیردهی نخود سبز می خوردند، سه برابر بیشتر از کودکان دیگر به خوردن نخود سبز تمایل داشته اند. اگر هنگام بارداری رژیم متنوعی داشته باشید، فرزند شما نیز می تواند طعم هایی مثل مزه کلم را دوست داشته باشد و در آینده از فواید آنها بهره مند شود. متاسفانه، همین قانون درباره بیسکویت، چیپس و دیگر میان وعده های ناسالم دیگر نیز صادق است. پژوهشهایی که به تازگی صورت گرفته اند نشان می دهند که وقتی موش های باردار تحت رژیمی پرچرب یا قند زیاد قرار گرفتند، فرزندان آنها نیز به این گونه مواد غذایی اعتیاد داشته اند.

مصرف اپیدورال،  شانس شما را برای موفقیت در تغذیه نوزاد با شیرمادر کاهش میدهد.

بسیاری از بانوان باردار شنیده اند که استفاده از اپیدورال هنگام زایمان، به تولد نوزادی تنبل منجر می شود که در تغذیه از شیرمادر مشکل دارد. پژوهشی که توسط انگلیسی ها در نشریه Anaesthesia منتشر شد، مردم را درباره این باور آگاه تر کرد. پژوهشگران میزان موفقیت تغذیه با شیر مادر را در ۱۰۵۴ خانمی که ۳۵۱ فرد از آنان بدون اپیدورال زایمان کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. نتیجه این بررسی تفاوت مشهودی در موفقیت تغذیه با شیرمادر را نشان نداد. دکتر اندرو شینان پروفسور زنان و زایمان در کینگ کالج لندن نویسنده این مقاله می گوید: اپیدورال ها بسیار ایمن بوده و می تواند زایمان دشواری را به تجربه ای لذت بخش تبدیل کند و در میزان موفقیت تغذیه با شیر مادر تاثیری ندارد.

اگر قبلا یک یا چند زایمان سزارین داشته اید، زایمان واژنی برای شما و فرزندتان خطرناک است
حتی اگر دو زایمان سزارین داشته اید، بازهم می توانید روش زایمان واژنی را امتحان کنید. در سال ۲۰۱۰، کالج امریکایی زنان و زایمان در راهنمای خود درباره زایمان واژنی بعد از سزارین VBAC) vaginal birth after cesarean) تجدید نظر و مشخص کرده است که زایمان واژنی بعد از سزارین ایمن بوده و برای بخش اعظمی از بانوان انتخاب مناسبی است. در چند دهه اخیر، پزشکان نگران بودند که به دلیل جای زخم حاصل از برش رحم در سزارین قبلی، خطر بیشتری برای پارگی رحم وجود داشته و ممکن است سلامت مادر و جنین را به مخاطره بیاندازد. در نتیجه، بعضی از پزشکان و بیمارستانها اجرای زایمان واژنی بعد از سزارین را محدود کردند و در سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ میزان زایمان واژنی بعد از سزارین ۸ و پنج دهم درصد کاهش یافته و میزان سزارین ۳۱ درصد افزایش یافت. بالاخره در سال ۲۰۱۰ براساس پژوهشهایی که بر ۲۰۰۰۰ زایمان واژنی بعد از سزارین بانوان صورت گرفت، مجمع ملی سلامت امریکا گزارش جامع علمی را گرداوری کرد. نتیجه این گزارش چنین بود که خطر پارگی رحم هنگام زایمان واژنی بعد از سزارین بسیار کم و در حدود ۵ تا ۹ دهم درصد است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری