بلاگ

با جوش های بعد از اپیلاسیون چه کنیم؟

چرا بعد از اپیلاسیون جوش می زنیم؟!» این سؤال از روزی که روش های اپیلاسیون به میان آمده اند، ذهن خانم ها را به خود مشغول کرده است! بعضی می گویند تیغ، مومک، موبر، اپیلیدی یا هر روش دیگری هم به کار می برند باز هم روز بعد با دون دون های پوست مرغی قرمز و بدریختی مواجه می شوند؛ اما نگران نباشید این مقاله راه های خلاصی شما از این جوش ها را به شما نشان می دهد.

جوش ها اپیلاسیون

داخل پوست مجراهایی وجود دارد که مو و ترشحات چربی از آن ها خارج می شوند. این مجراها که فولیکول مو نامیده می شوند درست شبیه جام یا گلدانی هستند که یک شاخه گل داخل آن ها قرار گرفته است. هر زمان که داخل فولیکول مو التهاب ایجاد می شود دهانه آن نیز مسدود می شود. در این صورت ترشحات چربی داخل فولیکول جمع شده و جوش تشکیل می شود. در اپیلاسیون نیز چون مو با شدت و شتاب بیرون کشیده می شود. داخل جداره های فولیکول التهاب و ورم ایجاد می شود. این ورم باعث انسداد می شود، بسته شدن سر فولیکول نیز ایجاد جوش و فولیکولیت (عفونت مو) می کند. در سن بلوغ هم افزایش چربی پوست باعث می شود دهانه فولیکول مسدود شود و جوش ها افزایش یابد.

فولیکولیت یا التهاب فولیکول می تواند سطحی یا عمیق باشد. جوش های بعد از اپیلاسیون معمولا جزء فولیکولیت های سطحی به شمار می آیند اگرچه در مجرا شدیدتر باشد فولیکولیت هم عمیق تر خواهد بد دستکاری کردن فولیکولیت های سطحی می تواند باعث تبدیل شدن آن به فولیکولیت عمیق شود؛ ضمن اینکه هنگام دستکاری ممکن است میکروب های بیماری زای بیشتری را به آن محل اضافه کنید. فولیکولیت هایی که عامل میکروبی استافیلوکوک و استرپتوکوک دارند، مسری هستند. این نوع عفونت ها بیشتر ممکن است به دلیل اپیلاسیون غیربهداشتی ایجاد شوند چون این میکروب ها بسیار بیماری زا هستند و جزء میکروب های عادی روی سطح پوست نیستند.

برای درمان فولیکولیت های شدید از آنتی بیوتیک های معمول استفاده می شود اما برای تشخیص دقیق تر نوع باکتری بهتر است از ترشحات نمونه گیری شود و آزمایش  صورت گیرد. به این ترتیب نوعی از آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز می شود که در محیط کشت بهترین اثر را روی میکروب داشته است؛ در این صورت درمان قطعی خواهد بود اما اگر درمان دارویی زودتر از موعد قطع شود، میکروب قوی تر شده و بیماری تشدید می شود.

وقتی یک التهاب، تورم یا عفونت موضعی در جایی از بدن وجود داشته باشد و تحت درمان قرار نگیرد، خود بدن به تدریج وارد عمل می شود. به عبارت دیگر، ترشحات و چرک ها را در یک ناحیه جمع و دور آن غلاف ایجاد می کند تا از گسترش عفونت جلوگیری کرده باشد. این پدیده باعث می شود میکروب ها و ترشحات چرکی داخل غلاف محفوظ بمانند؛ در این صورت آنتی بیوتیک هم دیگر نمی تواند وارد فضای آبسه شود و روز به روز بیماری فرد تشدید می شود. در چنین مواردی پزشک سعی می کند همراه با تجویز آنتی بیوتیک، چرک و ترشحات را به وسیله سرنگ یا با شکاف دادن خارج کند.

صابون ضدعفونی کننده

برای پیشگیری از ایجاد جوش اپیلاسیون می توان از محلول های ضدعفونی کننده سطحی و صابون های آنتی باکتریال استفاده کرد. لازم به ذکر است که استفاده از بتادین خیلی تأثیرگذار نیست. همچنین می توان پس از اپیلاسیون برای مدت کوتاه ۲ تا ۴ روز از ترکیبات دارویی ارتیرومایسین ۲ درصد و ۴ درصد به صورت موضعی استفاده کرد تا هم التهاب کاهش یابد و هم میکروب های موجود از بین بروند. درست برخلاف کاری که معمولا در آرایشگاه ها و سالن های اپیلاسیون صورت می گیرد؛ در این مکان ها معمولا از ترکیباتی مثل بتامتازون، کلوبتازول و …. استفاده می شود اما چون این ترکیبات حاوی کورتن هستند خود باعث تشدید جوش ها می شوند، در واقع کورتن ظاهر التهاب و قرمزی را کاهش می دهد اما خود باعث تشدید جوش ها پس از اپیلاسیون می شود. پس بهتر است در این شرایط از ترکیبات کورتن دار استفاده نشود. اگر هم جوش های تان شدید هستند بهتر است توسط پزشک معاینه شوید تا داروی خوراکی یا موضعی برای تان تجویز کند.

افرادی که مستعد جوش پس از اپیلاسیون هستند باید از انجام آن از داروهای ضدجوشی، استفاده کنند که توسط پزشک تجویز می شوند. همچنین هنگام اپیلاسیون باید از مهارت فرد انجام دهنده مطمئن شد. در غیر این صورت التهاب ایجاد شده بیشتر و احتمال ایجاد جوش نیز افزایش می یابد. اپیلاسیون باید با دقت و صحیح و به آرامی انجام شود تا به دنبال آن التهاب کمتری ایجاد شود. همچنین توصیه می شود بلافاصله پس از اپیلاسیون از داروها و ضدالتهاب هایی استفاده کنید که پزشک تان تجویز می کند. به کار بردن کمپرس سرد بعد از اپیلاسیون نیز التهاب پوست را کاهش می دهد و از بروز جوش پیشگیری می کند.

در رابطه با روش های مختلف اپیلاسیون نمی توان گفت که کدام روش از همه بهتر است و جوش کمتری ایجاد می کند چرا که این موضوع در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. ما به بیماران توصیه می کنیم از روش هایی استفاده کنند که با تحریک پوستی کمتری همراه باشد. برای مثال استفاده از کرم موبر شاید یک مقدار نسبت به روش های دیگر ملایم تر باشد اما کسانی که پوست خیلی چربی دارند با مصرف کرم موبر جوش های شان تشدید می شود چرا که این کرم ها معمولا چرب هستند. در کل روش هایی که همراه با کندن مو هستند مثل مومک و بند انداختن یک مقدار احتمال ایجاد جوش را افزایش می دهند. لیزر موهای زائد نیز در صورتی که کامل انجام شود و موها را از بین ببرد، می تواند به کاهش این جوش ها کمک کند چون تعداد دفعات اپیلاسیون را کمتر می کند. اما نمی توان گفت که لیزر راه درمانی برای این مشکل است چون به هر حال موهای کرکی و ریز تحت تاثیر لیزر قرار نمی گیرند و خانم ها مجبور می شوند آن ها را اصلاح کنند، بنابراین احتمال ایجاد جوش به دنبال اصلاح آن ها وجود دارد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری