بلاگ

با همسر خودشیفته اینگونه برخورد کنیم

پارسیان آوید: به نظرم همسر من در مقایسه با بقیه مردها، خیلی بیشتر جلوی آینه می‌رود و سر و وضعش را کنترل می‌کند. یک‌ریز هم از خودش، کارهایش، فکرهای بکری (!) که به سرش می‌زند و موفقیت هایش (که البته من هیچ‌وقت به چشم خودم ندیده ام تعریف می کند! دیگر از دستش دیوانه شده‌ام؛ ۱۰ سال است با هم زندگی می‌کنیم و در این مدت هیچ‌وقت نشده که از من تعریف کند، در هیچ زمینه‌ای قبولم ندارد و مدام می خواهد کارها، حرفها و حتی فکرهایم را اصلاح کند!» همسر شما هم از این اخلاق‌ها دارد؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که شاید دچار «خودشیفتگی» باشد؟!

هر اعتماد به‌نفسی، خودشیفتگی نیست!

در مورد شخصیت خودشیفته بحث زیاد است اما یکی از مهمترین نکته‌هایی که در این مبحث باید مورد توجه قرار بگیرد این است که به هر فردی که به خودش اهمیت می‌دهد یا اعتماد به‌نفس دارد، نباید برچسب «خودشیفته» زد چراکه ممکن است کسی که چنین قضاوتی می کند، خودش اعتماد به نفس خوبی نداشته باشد (حقش را نتواند بگیرد، نتواند ابراز وجود کند و…) بنابراین هر کسی که اعتماد به نفس خوبی داشته باشد، در نظرش خودشیفته است! توصیه اکید من این است که اگر شک کردیم همسرمان خودشیفته است، از متخصصان حوزه روان کمک بگیریم.

من از همه بهترم!
برای اختلال شخصیت خودشیفته یک تعریف علمی وجود دارد؛ همان طور که از اسمش هم برمی آید احساس بزرگ منشی و اهمیت دادن به خود در این افراد پررنگ است و فرد دستاوردها، موفقیت‌ها، هوش، استعداد و زیبایی خود را نسبت به اطرافیانش بسیار بالاتر می‌بیند. البته ممکن است فرد اختلال هم نداشته باشد اما نشانه های خودشیفتگی در او بارز باشد؛ به عبارت دیگر، لزوما اینطور نیست که بگوییم همه یا اختلال دارند یا ندارند! معمولا اختلالات و نشانه های شخصیت به صورت طیف است که ممکن است برخی افراد بعضی نشانه هایش را داشته باشند، برخی دیگر نشانه های بیشتر و بعضی دیگر همه علائم لازم برای تشخیص یک اختلال را داشته باشند. معمولا اگر همسرتان اختلال شخصیتی خودشیفته دارد، اشتغال ذهنی اش با تجسم ها و تصویرسازی با قدرت و موفقیت نامحدود و زیبایی و فکرهای خارق العاده و… زیاد است؛ یعنی چنین همسرانی خودشان هم در دنیای خودشان چنین اشتغال های ذهنی را دارند و تصور می کنند فکرهایی که به ذهنشان می‌رسد، بسیار بدیع و نو است. یا تصور می‌کنند می توانند یک سیستم یا یک جامعه را تغییر دهند و در کل ممکن است اشتغال ذهنی شان به این افکار زیاد باشد. همین اشتغال ذهنی ممکن است فرد خودشیفته را در روابط بین فردی و ارتباط با همسرش، به سمت سو استفاده از اطرافیان سوق دهد تا جایی که اخلاقیات را زیر پا بگذارد.

وقتی همدلی بی معنی می‌شود…
به نظر می‌رسد همدلی با اطرافیان که یکی از رکن های اساسی ارتباطات بین‌فردی است در افراد خودشیفته کمرنگ است و فرد خودشیفته احساسات و نیازهای اطرافیانش را به خوبی درک نمیکند. این افراد به راحتی متوجه نیاز، خواسته، معذوریت، اضطرار و… همسر یا فرزندشان نمی شوند و همدلی رکن مهمی است که در شخصیت افراد خودشیفته، آسیب می‌بیند، بنابراین اطرافیان فرد خودشیفته احساس بدی پیدا می‌کنند و معمولا از او گله‌مند هستند. این افراد چون خود را مهم و محق می‌دانند، ممکن است نسبت به همسر خود رفتار بیش از حد جسارت آمیز و حتی گستاخانه از خود نشان دهند و بعضا بسیار متکبرانه ابراز وجود کرده و باور، نگرش و مخالفت خود را ابراز ‌کنند؛ شاید حتی حرفشان هم درست باشد، اما نحوه بیان عقایدشان دور از شان انسانی شان است و دیگران کاملا متوجه این برخوردهای متکبرانه آنها میشوند.

مهر تایید لطفا!
همسران خودشیفته غالبا در ارتباطات بین‌فردی و جوامع، خود را ویژه و منحصر به فرد می‌دانند. انتظار دارند همیشه آدم‌ها و مقامات مهم با آنها در تماس باشند، مثلا اگر از مرکز یا انستیتوی پایین‌دستی به ایشان پیشنهادی شود، ناراحت می‌شوند و خود را محق می‌دانند که از شرکت‌های رده بالا باید از آنها دعوت به کار شود تا بپذیرند و در روابط بین فردی و روابط کاری، به سختی کار و رابطه با افراد پایین دست را می‌پذیرند. از دیگر علائم این افراد می توان به نیاز بسیار زیادشان به تایید و پذیرش دیگران از جمله همسرشان اشاره کرد؛ در واقع، افراد خودشیفته این احساس را به بقیه القا می‌کنند که «چون من کارم بسیار خوب است و عالی هستم و همه خصوصیاتم در رده بالایی است، همه باید من را تایید کنند»!

کلا حق با من است!
خودشیفته ها در مجموع همه جا خود را محق می‌دادند؛ بدون اینکه دلیل روشن و واضحی برای بقیه داشته باشند. به عبارت دیگر، انسانهای معمولی با دلیل و برهان های منطقی، خود را محق شرایط خاص می‌دانند اما افراد خودشیفته ممکن است هیچ دلیل منطقی و روشنی برای محق دانستن خود نداشته باشند و صرفا اینکه در آن مجموعه حضور دارند و خود را برتر و شایسته تر از دیگران می‌دانند، خود را محق می‌دانند. مساله دیگری که ممکن است در همسران خودشیفته دیده شود، حس حسادت شدید است. این افراد هم خودشان نسبت به موفقیتهای دیگران (دوست، آشنا و حتی افراد خانواده) حسود هستند و هم این باور و اشتغال ذهنی را دارند که دیگران، به‌دلیل موقعیت و وضعیت منحصر بفردی که دارند، به آنها حسادت می‌کنند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری