بلاگ

بحران آنتی اکسیدان

به تازگی آنتی اکسیدان ها بد نام شده اند و برخی  برای استفاده  از این دارو برای خود یا خانواده شان تردید دارند. واقعا چه زمانی از آنتی بیوتیک ها استفاده کنیم! در این مقاله توضیح می دهیم که آیا باید برای تجویز آن پافشاری کنید یا حتی وقتی انتی بیوتیک تجویز می شود، می توانید مصرف آن را نادیده بگیرید.

آنتی اکسیدان

در حقیقت آنتی بیوتیک ها هم فایده دارند و هم زیان. از جهت مثبت، آنها برای کشتن باکتری های مسبب عفونت به سرعت و موثر عمل می کنند. به این معنا که نوزادان و خرسالان از این بیماری ها سریعاً بهبود می یابند. اما اخیرا آنتی بیوتیک ها بد نام شده اند، زیرا بیش از حد استفاده شده است. پزشکان و درمانگاه ها در تجویز بیش از حد،تجویز اندازه های بیش از نیاز یا تجویز آنتی بیوتیک برای عفونت های ویروسی مقصر شناخته می شوند و اغلب والدین آنتی بیوتیک را به درستی به فرزندشان نمی دهند.

مزرعه داران برای پیشگیری از عفونت به بیمارن خود از انتی بیوتیک استفاده می کنند. پس از جراحی برای به حداقل رساندن خطر عفونت به بیماران آنتی بیوتیک داده می شود. حتی آنها به صابون ها و لوازم بهداشتی روزمره اضافه شده اند و انتی بیوتیک های “تقلبی” به داروخانه ها و درمانگاه ها راه یافته اند. نتیجه؟ ریز جاندارارن میکروبی با جهش و مقاوم  شدن، آنتی بیوتیک های مصرفی ما را به چالش می کشند. در نتیجه، این سوال مطرح می شود: فرزندتان در برابر عفونت هاتا چه ح ایمن است و در واقع، چه زمانی آنتی بیوتیک باید مصرف شود؟

تجویز بیش از حد و مواجه با تهدید:

والدینی که با امید به دریافت نسخه ای برای درمان تمام ناخوشی ها، فرزند بیمار خود را نزد پزشک می برند، اغلب نا امید می شوند. در واقع، تصمیم پزشک بنابر آرزوی شما برای درمان سریع، تجویز آنتی بیوتیک نیست، بلکه بر اساس بیماری و تشخیص واقعی است و مواردی مثل میزان بیمار بودن بچه، نشانه های گذشته و کنونی بیماری، طول مدت بیماری و وزن و سن بچه در نظر گرفته می شود. پس اگر نسخه ی شما فاقد آنتی بیوتیک بود، به تشخیص پزشک مطمئن باشید.

آنتی بیوتیک ها- ضد میکروب ها نیز خوانده می شوند- باکتری های مسبب بیماری را از بین می برند یا رشد آنها را متوقف می سازند.

مقاومت به آنتی بیوتیک تهدیدی برای همه است، اما نونهالان و خردسالان حساس تر هستند. سیستم ایمنی نونهالان تکامل نیافته است و خردسالانی که بنابر رفتن به مهد کودک یا پیش دبستانی بیشتر در معرض عفونت ها قراردارند، احتمالاً بیشتر  بیمار می شوند.

فواید:

آنتی بیوتیک ها، بهبودی سریع عوارض بیماری که به علت باکتری ها به وجود آمده باشند را تضمین می کنند؛ گرچه بیماری های ویروسی، مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی عادی موثر نیستند. آنها از طریق سرم، تزریق یا قرص، جذب خون می شوند . باکتریهای مسبب بیماری را هدف می گیرند. اغلب بهبودی طی 24 ساعت شروع می شود.

انتی بیوتیک ها بسیاری از بیماری هایی را شفا می بخشند که قبلاً برای خردسالان مرگبار بودند، از جمله مننژیت باکتریایی، عفونت های استرپتوکوک، ورم مغز و ذات الریه. امروزه حتی اگر خردسالان بیمار شوند، دیگر عفونت ها مرگبار نیستند و مدت زمان بیماری بسیار کوتاه تر است.

گرچه آنتی بیوتیک ها برای باکتری های سمی هستند، ولی استفاده آنها برای انسان ایمن است. عده ای به پنی سیلین آلرژِی خفیف یا شدید دارند و حتی دچار واکنش های خطرناکی می شوند. وقتی سابقه ی خانوادگی آلرژی وجود دارد، باید از مصرف آنتی بیوتیک در خردسالان پرهیز یا با احتیاط از آن استفاده شود و باید پزشک یا متخصص کودکان را از این موضوع آگاه کنید.

براساس گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت، هفت باکتری از مسببان معمول عفونت هایی مثل اسهال، ذات الریه و عفونت های مجاری ادرار در برابر آنتی بیوتیک مقاوم شده اند. به این معنا که ترکیبات جدیدی از این داروها ضروری خواهد بود . در این موارد، آنچه اغلب به آن رو می آوریم، فرمول آنتی بیوتیک های ترکیبی است. وقتی از این ترکیبات استفاده شود، انها می توانند باکتری ها را بکشندف تکثیر باکتری ها را متوقف کنند یا هر دو وظیفه را انجام دهند. خردسالانی که از این داروها استفاده می کنند، احتمالاً در معرض آنتی بیوتیک های غیر ضروری قرار می گیرند یا حتی دارویی که مؤثر نیست. پنداشته می شود که این کار به سیستم بدن فشار بیش از حد می آورد .خردسالان مصرف کننده ی آنتی بیوتیک به سرعت بهبود می یابند و بسیاری از والدین سریعاً پس از دیدن بهبودی بچه، مصرف آن را متوقف می کنند. این عمل به باکتری های باقیمانده در خون فرصت می دهد تا قوی تر شده تکثیر شوند و باعث بازگشت عفونتی شوند که شاید بدتر از عفونت اصلی باشد. در نتیجه، احتمالاً دوره ی دوم (و  گاهی حتی سوم) آنتی بیوتیک ضرورت می یابد . به همین علت، دوره ی مصرف آنتی بیوتیک را کامل کنید. مثل همه ی داروها، آنتی بیوتیک ها آثار جانبی دارند، زیرا هم باکتری های خوب و هم بد نابود می شوند. همچنین آنتی بیوتیک توازن فلورا (اینها باکتری های خوب هستند که به گوارش کمک می کنند) در روده را تخریب می کند. در نتیجه، احتمالاً نوزادان و خردسالانی که سیستم گوارش نابالغی دارند دچار اسهال شوند.

درست استفاده کنید

اگر برای فرزندتان آنتی بیوتیک تجویز شد، باید بدانید که از آن چگونه باید استفاده کنید تا آثار جانبی رخ ندهد؟ در بهترین حالت، پیش از تجویز آنتی بیوتیک، از عفونت نمونه برداری و در آزمایشگاه کشت می شود تا از نوع باکتری مسبب بیماری اطمینان یابند. اما این کار زمانبر است و شاید به عفونت فرصتی دهد تا قوی تر شو. پس احتمالاً پزشک دارویی را تجویز می کند گه برای طیف گسترده ای از باکتری ها موثر باشد.

آنتی بیوتیک های خردسالان به صورت شربت ساخته شده اند که خردسالان به سادگی می توانند آن را مصرف کنند. برای اندازه گیری درست باید از قاشق یا سرنگ استفاده شود تا به اندازه ی صحیح دارو به بیمار داده شود.اکثر شربت های آنتی بیوتیک  را باید در یخچال نگه داشت و دکتر داروساز بادی چگونگی مصرف آن را توضیح دهد. آنها همچنین باید توضیح دهند که دارو باید پیش، هنگام یا پس از غذا مصرف شود. اگر این دستورها روی آنتی بیوتیک  نوشته نشده است، از پزشک بپرسید.

چون آنتی بیوتیک  در بدن زندگی محدودی دارد، برای بیشترین تاثیر باید آنها را در فواصل منظم و تجویز شده استفاده کرد. این فواصل می تواند از یک تا چهار ساعت، روزانه یا دو بار در روز باشد.

مهمترین بخش دادن آنتی بیوتیک  به فرزندتان این است که باید هر روز در زمان تعیین شده داده شود. اگر فرزندتان هنگام یا پس از دوره ی مصرف دارو ناخوش شد، دوباره نزد پزشک بروید.

آیا می توان از مصرف آنتی بیوتیک پرهیز کرد؟

بله، با پیشگیری از بیماری باکتریایی مجبور نیستید که به آنتی بیوتیک متکی باشید. باید فرزندتان را در برابر برخی از بیماری ها واکسینه کنید. برنامه ی واکسن زدن، خطر بسیاری از بیماری های کودکان را کاهش می دهد و عفونت های معمول را کنترل می کند و در نتیجه، باعث استفاده ی کمتر از آنتی بیوتیک ها می شود. برای حداقل رساندن گسترش عفونت به دیگر خردسالان باید از بچه های بیمار در خانه نگهداری شود. وقتی بچه ی بیمار بهبود می یابد، با تولید  آنتی بادی ها سیستم ایمنی خود را تقویت می کنند. این سلول ها برای یک عمر اسلحه پنهان او می شوند واز بدن در برابر حمله های آتی باکتری های خاص حمایت می کنند.

اما وقتی فرزندتان بیمار شد و دکتر دوره ی آنتی بیوتیک  را تجویز کرد، ترجیحاً باید آن را به فرزندتان بدهیدو با آگاهی از این که آنتی بیوتیک  چیست و چه زمان باید استفاده شود، اطمینان می یابید که هیچ کس در خانواده بیش از حد در معرض آن قرار نگیرد.

چرا باید درباره ی آنتی بیوتیک هایمان دوباره بینیدشیم؟

گسترش آنتی بیوتیک های جدید گران است و زیست شیمیدان ها برای توسعه  ی داروهای جدید در برابر باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک ها که از ما هشیارترند، دوران سختی را می گذرانند. برخی از اَبرریز جانداران مقاوم به داروها یپیشرفته آموخته اند تا دی ان ای خود را به گونه ی متفاوتی از باکتری تبدیل کنند و نیز یاد گرفته اند که چگونه در برابر آنتی بیوتیک ها مقاومت کنند.

وقتی داروی جدیدی ساخته می شود، قدرت جذب، تاثیر و زمان دفع آن از بدن، آثارجانبی، خطر آلرژی ها و مخارجش باید در نظر گرفته شود. به این معنا که روند آزمایشی طولانی خواهد بود. در این حین، شاید آموزش والدین درباره ی احترام گذاشتن به آنتی بیوتیک، استفاده ی درست و فقط هنگام ضرورت آن، کمک کند تا بحران آنتی بیوتیک  به تاخیر افتد.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری