بلاگ

بخار درمانی

بخار درمانی

بخار درمانی : اگر با گرفتگی سینوس، سرماخوردگی سرما خورد، آنفولانزا، برونشیت، سینوزیت، آسم، آلرژی یا هر نوع عفونت تنفسی مواجه هستید، بخار درمانی می تواند بسیار مفید باشد.

بخار درمانی یکی از بهترین گزینه هایی است که می توانید برای بهبود سلامت خود انجام دهید. بخار درمانی مفهوم جدیدی نیست. مصریان باستان از فواید درمان استنشاقی آگاه بودند و حمام های عمومی را ساختند. حتی امروزه کارشناسان بخار درمان را برای ردمان بسیاری از مشکلات سلامت، به ویژه آنهایی که با دستگاه تنفسی مرتبط هستند، توصیه می کنند. بخار درمانی یا تنفس بخار می تواند با استفاده از یک دوش بخار یا کاسه ای که با آب داغ پر شده انجام شود. بدون در نظر گرفتن اینکه کدام روش را انتخاب می کنید، تنفس بخار موجب می شود تا هوای گرم و مرطوب از طریق بینی و گلو وارد ریه ها شود و از فواید درمانی آن بهره مند شوید.

 

فواید شگفت انگیز بخار درمانی

یک کاسه آب داغاستفاده از یک کاسه بخار آب داغ روش سنتی بخار درمانی است. این نوع از بخار دمرانی برای پاکسازی صورت و دستگاه تنفسی مفید است. چندفنجان آب را به جوش آورید، سپس آب جوش را درون یک کاسته بریزید. کاسه را روی سطحی صاف و ثابت قرار دهید.

یک حوله روی سر خود بیندازید تا در حبس بخار به شما کمک کند.

سر خود را روی کاسه گرفته و بخار را تنفس کنید.

برای بهره مندی از فوایدبیشتر، می توانید چند قطره از روغن اساسی مورد علاقه خود را درآب بریزید.

تبدیل حمام به اتاق بخار

یکی از ساده ترین روش ها برای لذت بردن از حمام بخار خرید گیت های دوش بخار است که آماده نصب هستند. اما اگر قصد صرف هزینه اضانه ندارید، بدون استفاده از این کیت ها نیز می توانید حمام را به یک اتاق بخار تبدیل کنید. انجام این کار ساده است و تنها باید نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

پیش از باز کردن شیر آب، از یک هیتر را پیش از بازکردن شیر آب از حمام خارج کنید. اگر یک دستگاه مرطوب کننده هوا در اختیاز دارید به راحتی می توانید از آن برای تولید بخار در حمام استفاده کنید. درزها و شکاف ها را به خوبی پوشش دهید تا از خروج بخار جلوگیری شود. همچنین، یک بطری آب نوشیدنی به همراه یک صندلی در حمام بگذارید. چند قطره از روغن اساسی مورد علاقه خود را در یک کاسه کوچک آب جوش بریزید و آن را در نزدیکی دوش آب قرار دهید.

شیر آب گرم را باز کنید تا بخار در حمام جمع شود.

یک حوله روی صندلی قرار داده و بنشینید. اجازه دهید، بخار به پوست شما نفوذ کند و منافذ پوست باز شوند. به مدت 10 تا 15 دقیقه از حمام بخار استفاده کنید و طی این مدت گاهی اوقات آب بنوشید.

پس از این کار، با دوش آب سرد دمای بدن خود را به حالت عادی بازگردانید. بدن خود را کاملا خشک کنید و از یک مرطوب کننده خوب استفاده کنید تا هر چه بیشتر آبرسانی و تغذیه پوست انجام شود.

بهبود تنفس

تنفس بخار، هوای گرم و مرطوب را از طریق بینی و گلو راهی ریه ها می کند که به باز شدن سینوس ها و تنفس آسان تر کمک می کند. همچنین، رطوبت گرم مخاط را رقیق کرده و دفع آن تسهیل می شود. این شرایط گرفتگی بینی، آبریزش بینی و عطسه را تسکین می دهد. همچنین، تنفس بخار دستگاه تنفسی تحریک شده را تسکین می دهد و از این رو احساس سوزش و خارش در بینی کاهش می یابد.

درمان سردرد

یک سردرد شدید، به ویژه اگر ناشی از مشکل سینوسی باشد، به راحتی می تواند با بخار درمانی بهبود یابد. تنفس بخار در کاهش فشار ایجاد شده در سینوس ها که از ترشح درست مخاط جلوگیری می کند، نقش دارد. همچنین این کار غشا مخاطی را تسکین داده و به بهبود گرفتگی بینی کمک می کند. این شرایط به کاهش سردرد کمک میکند. همچنین تنفس بخار مسیرهای بینی را مرطوب می کند که به رقیق شدن مخاط و کاهش هر گونه گرفتگی کمک خواهد کرد. این شرایط بار دیگر احساس درد که ممکن است در نتیجه یک مشکل سینوسی شکل گرفته باشد را تسکین می دهد.

کاهش استرس هنگامی که استرس دارید، استفاده از حمام بخار می تواند به طور قابل توجهی ذهن و بدن شما را آرام کند. گرمای حمام بخار به ترشح اندورفین، ماده شیمیایی مسئول احساس خوب، در بدن کمک می کند که کاهش اثرات استرس را به همراه دارد. همچنین، اندورفین به خواب خوب کمک خواهد کرد. گرمای بخار گردش خون را نیز افزایش می دهد که به آرامش عضلاتکمک می کند. افزون بر این، گرمای اتاق بخار مسیرهای هوایی شما را باز می کند و تنفس را بهبود می بخشد. تنفس خوب هم به آرامش ذهن و بدن کمک می کند.

دفه سموم

تجمع سموم و ناخالصی ها در بدن می تواند بر سیستم ایمنی شما تاثیر گذار باشد و احتمال بروز مشکلات سلامت مختلف را افزایش دهد. با این وجود، استفاده از حمام بخار می تواند به دفع سموم و مواد زائد از بدن که به واسطه استرس،عادات غذا خوردن بد، گوارش ضعیف و دیگر عوامل خارجی شکل گرفته اند، کمک کند.

بخار داغ موجب تعریق می شود و به دفع سموم بدن کمک می کند. همچنین، بخار موجب ایجاد ححالت هیپوترمی در بدن می شود که ادامه بقای ویروس ها، باکتری ها و دیگر سموم را ناممکن می سازد.

تسکین درد و گرفتگی عضلانی

بخار درمانی می تواند به ریکاوری عضلات خسته پس از انجام ورزش کمک کند. بر همین اساس است که ورزشکاران حرفه ای پس از تمرین راهی دوش بخار یا سونا می شوند. تجمع ضایعات متابولیک در عضلات طی انجام ورزش می تواند موجب شکل گیری درد در عضلات شود. گرمای حمام بخار به بدن در دفع این شایعات متابولیک کمک می کند که کاهش درد و گرفتگی عضلانی را به همراه دارد. حمام بخار رگ های خونی را نیز منبسز می کند، از این رو گردش خون افزایش یافته و جریان خون به عضلات بیشتر می شود. به همین اساس، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به بخش های نیازمند بدن ارسال می شوند.

سلامت پوست و مو

تنها 15 دقیقه قرار گرفتن در معرض بخار در هفته می تواند به بهبود شرایط پوست و افزایش زیبایی و درخشش آن کمک کند. بخار موجب باز شدن منافذ پوست می شود و تعریق را افزایش می دهد. این شرایط به خلاص شدن  از شر سلولهای مرده پوست، اکتری ها، و آلودگی موجود در منافذ پوست کمک می کند. بر همین اساس، احتمال ابتلا به آکنه، دانه های سر سیاه، و دیگر شایعات پوستی کاهش می یابد.

افزون بر این، گردش خون به سمت سطح پوست به واسطه گرمای مرطوب افزایش می یابد که به معنای ارسال اکسیژن و مواد مغذی بیشتر به پوست و حفظ سلامت و درخشش آن است.

بخار درمانی سلامت مو و پوست سر را نیز  با افزایش گردش خون به سمت پوست سر، بهبود انعطاف پذیری مو و کنترل میزان ترشح چربی پوست بهبود می بخشد.

بیش از 15 دقیقه در اتاق بخار باقی نمانید و به میزان کافی آب بنوشید. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض بخار می تواند موجب کم آبی بدن، تپش قلب، ضعف، حالت تهوع، و افزایش بیش از اندازه دمای بدن شود. از
آنجایی که هوای گرم و مرطوب اتاق بخار محیطی ایده آل برای تکثیر قارچ و باکتری هاایجاد می کند، اقدامات لازم را به منظور پاکسازی حمام خود انجام دهید. تنفس بخار برای کودکان و همچنین زنان باردار و افرادی که فشار خون بالا دارند توصیه نمی شود. زنان باردار و همچنین افراد سالمند و کودکان نباید وارد اتاق های بخار شوند. افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماری قلبی، تپش قلب، دیابت یا مشکلات سلامت دیگر باید پیش از استفادهاز اتاق بخار با پزشک خود مشورت کنند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری