بلاگ

بهترین زمان برای ورزش کردن چه زمانی است؟

شاید شما هم از آن دسته از افرادی باشید که هر وقت زمان اضافه داشته باشید و یا برنامه تان اجازه بدهد ورزش کنید. فرقی نمی کند که اول کار سر صبح باشد یا وسط روز در زمان استراحت برای ناهار یا بعد از کار. آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که اگر کل زمان روز در دست خودتان بود تا می توانستید برایش برنامه ریزی کنید. بهترین زمان برای ورزش چه زمانی بود؟

رابطه ساعت بیولوژیکی با تأثیرپذیری ورزش

حقیقت این است که نوع احساس و عملکرد شما در زمینه های مختلف زندگی در سراسر روز و براساس ریتم شبانه روزی بدن تان تغییر می کند. این تغییرات فیزیکی، ذهنی و رفتاری تحت تأثیر یک چرخه تقریبا ۲۴ ساعته است که عوامل طبیعی داخلی مانند تغییرات هورمونی، فشار خون و دمای بدن و نیز تغییرات زیست محیطی روی آن تأثیر می گذارد. اما بایدبه یاد داشته باشید که ساعت بیولوژیکی همه افراد مثل هم نبوده و ساعت مشخصی ندارد. در واقع، برخی افراد سحرخیز هستند بعضی دیگر شب زنده دار و عده ای هم حالتی بین این دو دارند. این تغییرات را ریتم کرونوتایپ یا عادات زمانی می نامند که به لحاظ ژنتیکی مقوله ای ثابت شده است. در حالی که می توانید با ورزش بر این عادات زمانی تأثیر بگذارید و تغییراتی در حد یک تا دو ساعت ایجاد کنید، و باید بدانید که نمی توانید در کل آن را تغییر دهید. از طرفی فراموش نکنید که این جمله هم درست است که می گوید «نوسان های شبانه روزی طبیعی بدن شما می تواند بر میزان درست انجام دادن کارها تأثیر بگذارد.»

۷ تا ۹ صبح

برخی تحقیقات نشان می دهد افراد حساسیت کمتری نسبت به درد القایی در اول صبح نسبت به سایر زمان های روز دارند. هیچ کس به طور دقیق نمی داند که علت این اثر چیست، اما محققان می گویند احتمالا به خاطر اثرات دردکش طولانی هورمون ها است که طی شب افزایش می یابد. این بدان معناست که توانایی شما برای تحمل احساسات نامطلوب ناشی از ورزش در اول صبح بیشتر خواهد بود. از مضرات ورزش در صبح زود این است که میزان انعطاف پذیری بدن تان کم بوده و تا حدی علتش آن است که دمای بدن تان طی ۹۰ دقیقه پس از بیداری پایین است. وقتی دمای بدن پایین باشد، بدن سفت شده و این زمانی است که بیشترین احتمال وقوع آسیب به شما به خاطر فعالیت های فیزیکی وجود دارد.

۱۰ صبح تا ۱۲ ظهر

علت این مسئله افزایش سوخت و ساز گلوکز است. محققان بر این باورند که عملکرد بدن در ورزش های مهارتی و ورزش هایی که مستلزم استراتژی های رقابتی پیچیده و تصمیم گیری بوده، بیشتر است و از سویی به خاطر آوردن دستورات مربی در این زمان بهتر شکل گرفته و محقق می شود، بنابراین این زمان را باید زمانی مطلوب برای یادگیری و انجام فوتبال یا سایر ورزش های مهارتی تلقی کرد که استراتژی و تصمیم گیری در آن دخیل است.

۴ بعداز ظهر تا ۸ شب

در فعالیت های فیزیکی که مقاومت، قدرت و سرعت و استقامت در آن همه با هم در ارتباط اند، این بازه زمانی است که تعیین کننده بهترین زمان عملکرد شما خواهد بود و علتش احتمالا آن است که این بازه زمانی با بالاترین میزان دمای بدن شما همسو است. وقتی دمای بدن شما بالاتر باشد، ظرفیت ریه ها و جریان خونی که به عضلات می رود، زیاد شده و انعطاف پذیری تان افزایش می یابد. مطابقت حرکات چشم و دست و زمان واکنش تان هم بهتر خواهد بود، بنابراین این بهترین زمان برای دویدن، دوچرخه سواری و شنا یا انجام ورزش های راکتی و نیز ورزش های گروهی خواهد بود. تحقیقات نشان می دهد مهارت های مرتبط با فوتبال مانند سرعت در یبل زدن هم در اوایل شب افزایش پیدا می کند. علاوه بر تمام اینها، به خاطر داشته باشید که ورزش در نزدیکی ساعت خواب می تواند در کیفیت خواب شما اختلال ایجاد کند. بهتر است که معمولا تا سه ساعت قبل از زمان خواب، ورزش تان را خاتمه دهید تا در روند خواب تان مشکلی پیش نیاید. یعنی اگر سات ۱۰ چراغ ها را خاموش کرده و می خوابید، ساعت ۷ باید ورزش را تعطیل کنید تا بدن تان زمان کافی برای کاهش دمای خود داشته باشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری