21700_743

کارهایی برای سالمندان

بهترین کاری که می‌توانیم برای سالمندان انجام دهیم این است که تا جایی که امکان دارد، آنها را وابسته به دیگران نکنیم. به عبارت دیگر، استقلال‌شان را از آنها نگیریم و این عزیزان را برای انجام کوچکترین فعالیت ها یا تصمیم گیری‌ها، به خودمان وابسته نکنیم، چون در صورت داشتن استقلال در تصمیم گیری است که کرامت و حرمت انسانی محقق می‌شود. برای مواجهه با این امر توصیه می‌کنیم حتی‌المقدور اجازه دهید سالمندتان، خود‌ به کارهایش رسیدگی کند و فقط وقتی به او کمک کنید که از شما کمک می خواهد و اگر از نظر بدنی توانمندی زیادی ندارند و مدام از شما کمک می خواهند، با خوب صحبت کردن و نگاه و طرز برخورد محبت آمیز به آنها القاء کنید که برای کارهایی که برای این عزیزان انجام می دهید منتی سر آنها نیست و از موضوع که در کنار آنها هستید احساس خوبی دارید.

حواستان باشد که اخلاق سالمندان تان چگونه است

سالمندان زمانیکه پیر می شوند، تغییرات روحی و روانی و جسمی زیادی را تجربه می نمایند که باحال و هوای زمان میانسالی و جوانی‌شان کاملا” فرق داشته و این جزء جدایی ناپذیر زندگی هر فرد و ذات تکاملی انسان است. ممکن است سالمندی در جوانی‌اش خیلی نترس و جسور بوده باشد، اما امروز به دلیل پیری و فرسودگی خانه نشین شده باشد. شما به‌عنوان اطرافیان سالمندان، باید حواستان باشد وضعیت امروز و تقاوت آن با روزگار گذشته را یادآور نشوید یا با طنز و کنایه آن را به رخ‌شان نکشید. حتی شایسته است به هنگام روایت گذشته‌شان، فقط به حرف هایشان گوش دهید و با تائید حرف‌هایشان این مطلب را متذکرشوید که همگان در زمان پیری وضعیتی همانند او را تجربه می‌کنند، اما مهم این است که توانسته‌اند آن روزها را تجربه نموده و امروز به خوشی از آن روزها یاد کنند و آیا این موضوع جای شکر ندارد؟

سعی کنید کاری کنید که سالمند احساس کند مفید است

معمولا خیلی از سالمندان با وجود ضعف جسمانی و آسیب‌پذیر شدن در مقابل بیماری‌ها‌ همواره سعی می کنند که به خود و دیگران نشان دهند که هنوز هم مثل گذشته فردی تاثیر گذارهستند. به این ترتیب اگر اطرافیان بتوانند به روشهای مختلف، به سالمندانشان کمک کنند که از نظر ذهنی حس مفید بودن را داشته باشند باعث می‌شوند نه‌تنها آنها جایگاهشان را تهدید آمیز نبینند، بلکه کمتر حس اضطراب نموده و دچار کمبود اعتماد به نفس شوند. مثلا می‌توانید برای نگهداری و مراقبت و تربیت فرزندان از آنها کمک بخواهید یا در کارهای دیگر، نظر آنها را جویا شوید. بدون شک اکثر سالمندان توانمندی‌های بخصوصی دارند که اگر به آنها فرصت و موقعیت کار دهید و در رفتارتان نیز وجود آنها را در پیشرفت فعالیت‌ هایتان موثر جلوه دهید، نه‌تنها این عزیزان حس نمی کنند که سربارتان هستند و مفید و موثر نیستند، بلکه با این کار خیلی از مسائل و گرفتاریها حل می شود.

سعی کنید به اندازه به این عزیزان محبت نمایید

صحیح است که شما به‌عنوان فرزند وظیفه دارید از والدین سالمندتان نگهداری کنید اما زیاده روی در این کار اصلا” درست نیست. از سر دلسوزی یا محبت بیش از حد، سعی نکنید امور شخصی سالمندان را انجام دهید، رسیدگی‌های بدون دلیل گاها” نتایج برعکسی دارد. رفتارهای محبت‌آمیز خیلی زیاد اگرچه در ظاهر قشنگ است، اما در باطن خیانتی بزرگ در حق والدین سالمند است. چرا که ممکن است با این نوع کارها، حس کنند که خیلی زود پیر شده اند.

از طرف دیگر، اگر احتیاج آنان به شما مشخص است بهتر است یک تنه مسئولیت نگهداری از این عزیزان را برعهده نگیرید، شما هم مثل دیگران باید زندگی طبیعی خودتان را داشته باشید و اجازه ندهید مراقبت شبانه‌روزی از سالمند بیمارتان، شما را از پا در آورده و خسته کند یا اینکه از خانواده و کارتان بیافتید.

در چنین موقعیتی شاید بهتر باشد که توجه بیشتری نسبت به شرایط زندگی تان داشته باشید و برای حل این مساله هم که شده، به هیچ وجه مشکلی به مشکلاتتان نیافزایید. بنابراین توصیه می‌کنیم از دیگر افراد خانواده برای انجام این کار کمک بخواهید و با هم برای وقتهایی که می خواهید در کنار سالمندانتان باشید برنامه ریزی کنید.باز هم یادآوری می کنیم این هماهنگی ها را بدون اطلاع سالمندانتان انجام دهید شاید مشاهده این شرایط برای این عزیزان ناراحت کننده باشد و احساس ضعف و از پا افتادگی شدیدی را به سالمندتان منتقل کند. ضمنا” بهتر است مراقبی را بر بالین سالمند بیمار بنشانید که خود از سلامت جسمی و روحی مساعدی برخوردار باشد، چه بسا مراقبی که بیمار است، عصبی یا وسواسی است، به شکل افراطی از بیمار حمایت می‌کند یا او را به حال خودش رها می‌کند و… قطعا دردسرساز می‌شود.

در هنگام صحبت با سالمندان در نظر داشته باشید که برخی از این عزیزان خوب نمی شنوند

در نظ ر گرفتن شرایط و مشکلات جسمانی و تندرستی سالمندان در برقراری ارتباط و تعامل بهینه با آنان نقش بسزایی دارد. برخی از سالمندان مشکل شنیدن دارند و برخی نیز، در صحبت کردن یا تفهیم صحبت‌هایشان به دیگران تحت فشار هستند، بی‌شک این عوامل تعامل را دشوار می‌کنند. اگر چنین سالمندی در منزل دارید، پیشنهاد می‌کنیم در برقراری ارتباط با آنان به نکات زیر توجه کنید:

* وقت صحبت با سالمندان به شرایط محیطی مثل چیزهایی که برای شنیدن یا حرف زدن باعث مزاحمت هستند توجه داشته باشید. آیا سروصدای مزاحم وجود دارد؟ صدای رادیو و تلویزیون در چه حدی است؟ آیا بلند است؟ آیا تعداد زیادی در این فضا در حال صحبت با هم هستند؟ و… اگر حس می‌کنید فضا کاملا” مناسب نیست، تلاش کنید با حذف صداهای مزاحم، محیط را برای گفت‌وگو مناسب کنید.

* اگر والدین سالمند شما برای شنیدن مشکل دارند، سعی کنید با آنها واضح و شمرده صحبت کنید. روبه‌روی او بنشینید و رو در رو با او ارتباط برقرار کنید، کلمات را سریع یا جدا از هم نگوئید. تا جای ممکن با زبان سالمندتان با او حرف بزنید، شاید استفاده از کلمات عوام پسندانه یا تکه کلام‌هایی که نسل جدید استفاده می کنند، گفتار را مبهم و نامفهوم می‌کند.

* در برخورد با افراد سالمندی که شنوایی شان مشکل دارد یا حافظه شان ضعیف شده ، به هیچ وجه از جملات و سوالات و کلمات مبهم و غیر شفاف استفاده ننمایید، تا جای ممکن طرز صحبت تان با این عزیزان واضع و روشن باشد چونکه درک آن راحت تر است. اگر درک و فهم سوالات یا جملاتی که می گویید برای سالمندتان سخت است، سعی نکنید چند بار دیگه تکرار کنید. تا جایی که امکان دارد تن صدایتان را درست کنید. داد نزنید بلکه درست و روشن صحبت کنید، بهتر دم گوشی که شنواییش بیشتر است صحبت کنید.

* تلاش کنید کلمات و گفته های خود را خیلی مناسب و منطقی و زمانیکه در چشم سالمندتان مستقیما” نگاه می کنید بیان کنید، حواستان باشد از درهم آمیختن مطالب و موضوعات مختلف، به‌شدت خودداری کنید، چرا که اگر چند مساله متفاوت را با هم ترکیب کنید، ممکن است فهم آن برای سالمند سخت و دشوار شود. در هر ارتباط تلاش کنید فقط یک منظور را به فرد سالخورده انتقال دهید، مثلا نگویید: «اول غذایتان را بخورید بعد صدایم کنید شماره خاله را بگیرم تا با او صحبت کنید»؛ بلکه بگویید: «غذایت را بخور»، سپس بعد از انجام این کار بگویید: «حالا وقت آن است که شماره بگیرم تا با خاله احوالپرسی کنید.»

* اگر سالمندتان خوب نمی شنود، بهتر است از توانایی ها و امکانات بصری برای فهماندن سخنان‌تان به این عزیزان استفاده کنید. همزمان وقتی که دارید عبارت های خود را در مورد هر آنچه که قصد صحبت کردنش را دارید بیان می کنید با نشان دادن توضیحات اضافه تصویری ، می توانید کلام‌تان را کامل کنید، مثلا در شرایطی که به سرتان اشاره می نمایید، بگویید:‌ «سرتان که درد می‌کرد، بهتر شدش؟»

بهترین کارهایی که می توانیم برای سالمندان بکنیم چیست؟

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید