بلاگ

بهداشت روانی سالمندان

تغییرات دوران سالمندی تاثیرات عمیقی بر زندگی و بهداشت روانی او دارد. اگر شخصیت فرد انعطاف پذیر باشد توانایی سازگاری با این تغییرات بیشتر خواهدبود. در این میان اگر سالمند این تغییرات را در جهت منفی ادراک کند میزان انعطاف پذیری و سازگاری پایین خواهد آمد.

روان سالمندان

1-مراقب افسردگی باشید

اگر اخیرا احساس تغییر خلق، کاهش انرژی، کاهش لذت بردن از فعالیت های روزمره، احساس گناه، حس بی ارزشی، میل به تنهایی، دلشوره واضطراب، کاهش خواب واشتها، کاهش وزن وشکایات متعدد جسمانی را داشته اید حتما همراه با یکی از اعضا خانواده به روانپزشک مراجعه کنید.

2- استرس خود را کاهش دهید

استرس تاثیرات مختلفی بر کارکردهای جسمی، افزایش فشار خون، کارکرد سیستم عصبی، تفکر، خلق، تمرکز و حافظه دارد. مواد شیمیایی که بدن در هنگام استرس تولید می کند باعث اثرات منفی در مغز می شود. کارهایی مثل قدم زدن، بازی های ورزشی و سرگرمی های مناسب و به کاربردن روش های آرام سازی (مدیتیشن و یوگا) یا رفتن چند روزه به تعطیلات می تواند به کاهش استرس و افزایش بهداشت روانی سالمندان کمک کند.

3- به اندازه کافی استراحت کنید

خواب و استراحت کافی به شما کمک می کند تا ذهنی آرام داشته باشید؛ 8-7 ساعت در شبانه روز بخوابید.

4- فعالیت بدنی داشته باشید

هرچه زودتر ورزش منظم را آغاز کنید، فواید بیشتری به دست خواهید آورد. ورزش کردن، باعث کاهش بیماری های مزمن مثل تصلب شرایین، کاهش فشارخون، کاهش چربی خون و… می شود. یک فعالیت بدنی منظم وملایم روزانه، مثل پیاده روی به مدت 30دقیقه در روز باعث کاهش بیماری های قلبی عروقی و کاهش بروز پوکی استخوان، بهبودعملکرد تنفسی وبهبود جریان خون وحفظ وزن ایده ال وتناسب اندام ودر نهایت احساس کلی آرامش جسمی وروانی می باشد.

5- اگر می توانید کار کنید

در جهت بهداشت روانی سالمندان توصیه می شود که سالمندان به طور نیمه وقت یا تمام وقت به کار خود ادامه دهند، در آن صورت سلامت روانی بهتری دارند.

6- روابط اجتماعی را حفظ کنید

حمایتی که از روابط اجتماعی با دوستان، خانواده، بستگان و همکاران ایجاد می شود به حفظ بهداشت روانی سالمندان کمک می کند. مطالعات نشان داده است در کسانی که با اعضای خانواده، خویشاوندان و همچنین گروه های اجتماعی ارتباط خوبی دارند علایم آلزایمر دیرتر از کسانی که گوشه گیر و کم ارتباط هستند تظاهر می کند. فعالیت های داوطلبانه اجتماعی و شرکت در گروه های مختلف برای این موضوع کمک کننده است.

7- به ذهن ومغزتان هم ورزش دهید

مقداری از حواسپرتی ها در سنین پیری، طبیعی قلمداد می شوند. فشارعصبی واضطراب و زندگی پرمشغله هم می تواند در حافظه وتمرکزحواس شما اختلال ایجاد کند. پیری عموما تاثیری در حافظه درازمدت، ندارد اما حافظه کوتاه مدت اغلب دچار نقصان می شود.ذهنتان را با حل کردن انواع جداول ومعماها درگیر کنید. اطلاعات عمومی خود را با خواندن کتاب های متعدد افزایش دهید. برای فرزندان ونوه های خود قصه بخوانید و در حل تکالیف به آنها کمک کنید. راه سالم نگه داشتن ذهن، مطالعه مستمر است.

گرچه ممکن است تعداد سلول های مغزی شما، به اندازه۲۰سالگی نباشد اما عقل وخرد وقدرت قضاوت شما، نسبت به آن دوران بسیار بیشتر شده است و توانایی شما در تصمیم گیری های صحیح بر اساس یک عمر تجربه اندوزی افزایش یافته است.

8- هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست

در کلاس های مختلف ثبت نام کنید؛ کار با رایانه را یاد بگیرید و با ایمیل (پست الکترونیکی) با دوستان وآشنایان خود تماس بگیرید.

9- مراقبت سلامت جسمی و رژیم غذایی خود باشید

سالمندانی که وضعیت جسمی خود را در حد عالی یا خیلی خوب می دانند در مقایسه با سایر همسالان خود که از سلامت جسمی شان به طور کامل راضی نیستند، به لحاظ احساسی و روانی سالم تر هستند.

10- به معنویات اهمیت بدهید

در بهداشت روانی سالمندان معنویات نقش مهمی دارد. اگر مسایل معنوی و روحانی به شما احساس خوبی می دهد سعی کنید ارتباط خود را با این موضوع حفظ کنید. هر گونه عقاید مذهبی یا معنوی که دارید سعی کنید تقویت کنید. این ممکن است که به تخفیف افسردگی در سالمندی کمک کنند و یا حتی عامل دفاعی در برابر آلزایمر باشد. کسانی که اعتقادات مذهبی و معنوی قوی دارند معمولا به تبع آن احساس حمایت و راحتی بیشتری دارند.

11- فعالیت جنسی رضایت بخش داشته باشید

برای سالمندان فعالیت جنسی رضایت بخش کاملا امکان پذیر است اما بسیاری از سالمندان بر اساس باور غلط عامه این فعالیت ها رابا افزایش سن کنار می گذارند.به نظر می رسد عوامل فرهنگی و اجتماعی در تغییرات جنسی سالمندان بیش از تغییرات روانشناختی ناشی از پیری نقش داشته باشد. مهمترین عوامل موثر در میزان فعالیت جنسی در سن بالا عبارت است ازبقاء وسلامتی همسر، سلامتی خود فرد و میزان فعالیت جنسی در گذشته. استرس، افسردگی، اضطراب، تعارض های زناشویی وبیماری های جسمی ناشی از عوارض برخی ازداروهای فشار خون و قلبی با کارکرد جنسی افراد ممکن است تداخل داشته باشد.

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری