بلاگ

آیا به بچه ها استامینوفن بدهیم؟

پارسیان آوید: برای مادر بی تجربه ای که تحمل دیدن عدد ۳۸ روی تب سنج را ندارد و با هر ذره داغ تر شدن کودکش ، دست و پایش را گم می کند ، پناه بردن به استامینوفن آسان ترین راه است. چنین مادری گاهی پیش از تزریق واکسن فرزندش به پیشواز تب می رود و با چند قطره چکاندن این دارو در دهان فرزندش ، راه را برای تب دار شدنش می بندد. اعتماد مادران به این داروی تب بر گاهی از این هم فراتر می رود و به تجویز خود سرانه و بیش از اندازه این دارو و به خطر انداختن جان کودکان منجر می شود. استامینوفن که این روزها در خانه اغلب ایرانی ها پیدا می شود ، موضوع این مطلب است. در این دو صفحه به شما می گوییم این دارو را چه زمانی و به چه شکلی باید مصرف کنید و شما را با خطراتی که محققان برای مصرف آن کشف کرده اند ، آشنا می کنیم.

استامینوفن و کودکان

استامینوفن هنوز هم یکی از معتبر ترین و رایج ترین تب برها برای کودکان در همه جای دنیاست اما پشت سر این داروی مورد اعتماد ، حرف و حدیث هایی هم هست. شکی نیست که این دارو می تواند تب را پایین بیاورد اما محققان می گویند می تواند بیماری های دیگری را به جان کودکان بیندازد. پس پیش از آن که برای برداشتن قطره استامینوفن دست به کار شوید ، این نتایج که از سوی پژوهش گران منتشر شده است را بخوانید . براساس گزارش هایی که بی بی سی منتشر کرده است ، دادن استامینوفن به کودکان بعد از انجام واکسن می تواند از تاثیرگذاری واکسن کم کند. مطالعات گسترده ای که در این مورد انجام شده است نشان می دهد استامینوفن به خوبی می تواند احتمال تب کردن کودکان بعد از انجام واکسن را کاهش داده یا به طور کلی از بین ببرد اما گاهی بهتر است که والدین خطر تب دار شدن فرزندشان را به جان بخرند و سراغ این دارو نروند. چرا که در همین بررسی گسترده ثابت شد با دادن استامینوفن به بچه های واکسن زده ، ایمنی بدن شان در برابر واکسن هم بالا می رود و تاثیرات مثبت تزریق کم تر می شود. به همین دلیل پژوهشگران توصیه می کنند والدین پیش از تزریق سراغ این دارو نروند و تنها در صورتی که مشاهده کردند فرزندشان ناخوش بوده و تبش در حال بالا رفتن است از استامینوفن کمک بگیرند. جالب این جاست که در هر دو گروه مورد بررسی ، چه در میان آن هایی که استامینوفن بعد از واکسیناسیون دریافت کرده بودند و چه در میان کسانی که این دارو را نگرفته بودند ، تب بالا تر از ۵/۳۹ دیده نشد.

ابتلا به آسم و مشکلات تنفسی از دیگر مشکلاتی است که به خاطر مصرف بی رویه استامینوفن می تواند ایجاد شود. محققان می گویند نوزادانی که استامینوفن مصرف می کنند ، ممکن است در شش یا هفت سالگی به اگزما ، مشکلات تنفسی یا حتی آسم دچار شوند. به عقیده محققان احتمال ابتلا به این بیماری ها در میان کودکانی که در نوزادی این دارو را گهگاه مصرف کرده اند ۶۱ درصد بیشتر از دیگران است. این در حالی است که مصرف مداوم این دارو می تواند خطر ابتلا به این بیماری را تا سه برابر بیشتر کند. گذشته از این ، برخی از پژوهشگران معتقدند مصرف این دارو میزان آنتی اکسیدان ها را در بدن کاهش می دهد و رادیکال های آزاد را به تهدیدی جدی تر برای بدن مصرف کنندگان تبدیل می کند. با این وجود پژوهشگران اعتراف می کنند گاهی جز مصرف این دارو ، چاره ای باقی نمی ماند و همچنان معتقدند خطر تب های بالا و تشنج برای کودکان از مصرف این دارو هم بیشتر است.

بچه ها را بیش فعال می کند

تنها در دوره کودکی نیست که مصرف استامینوفن می تواند عوارضی را همراه داشته باشد. محققان می گویند حتی پیش از تولد هم دریافت این دارو می تواند با عوارضی در سال های آینده همراه باشد. یونایتد پرس نوشته است مصرف این دارو در ماه های بارداری ، می تواند کودک را در آینده به بیش فعالی دچار کند. به گفته پژوهشگران ، خانم هایی که در دوران بارداری سراغ این دارو می روند ، فرزندی به دنیا می آورند که چند سال بعد با مشکل کمبود توجه وتمرکز رو به رو می شود. گذشته از این پژوهشگران می گویند ابتلا به این بیماری های کلیوی در هفت سالگی هم از مشکلات دیگری است که به خاطر مصرف این دارو توسط مادر باردار ایجاد می شود. در حالی که سه تا پنج درصد کودکان قبل از هفت سالگی نشانه های مرتبط با بیش فعالی و کمبود تمرکز را بروز می دهند ، محققان می گویند که در میان این جمعیت سهم آن هایی که مادرشان در بارداری استامینوفن دریافت کرده ، بیشتر است.

راهنمای مصرف استامینوفن

کودکان ۱۲ – ۱۱ ساله : مقدار ۴۸۰ میلی گرم هر چهار تا شش ساعت.

کودکان ۱۰ – ۹ ساله : مقدار ۴۰۰ میلی گرم هر چهار تا شش ساعت.

کودکان ۸ – ۶ ساله : مقدار ۳۲۰ میلی گرم هر چهار تا شش ساعت.

کودکان ۵ – ۴ ساله : مقدار ۲۴۰ میلی گرم هر چهار تا شش ساعت.

کودکان ۱۱ – ۴ ماهه : مقدار ۸۰ میلی گرم هر چهار تا شش ساعت.

کودکان سه ماهه یا کوچک تر : مقدار ۴۰ میلی گرم هر چهار تا شش ساعت.

بر خلاف تصور اغلب والدین ، مصرف بیش از اندازه استامینوفن هم می تواند اوردوز و حتی خطر مرگ را به دنبال داشته باشد. در حالی که والدین می خواهند با چکاندن چند قطره بیشتر استامینوفن در دهان کودکشان و کوتاه کردن فاصله میان دو وعده استامینوفن محکم کاری کنند و احتمال تب دار شدن فرزندشان را پایین بیاورند ، پزشکان نسبت به مرگ آور بودن اوردوز این دارو هشدار می دهند. بچه هایی که بیش از اندازه استامینوفن می گیرند ، ممکن است با تهوع ، استفراغ و دل درد نسبت به این مشکل واکنش نشان دهند اما در بسیاری موارد نشانه های اوردوز پنهان می ماند یا به اشتباه به عنوان نشانه های بیماری اصلی کودک تفسیر می شود و جان او را تهدید می کند. گذشته از این ، گاهی والدین داروهای دیگری که حاوی استامینوفن هستند را همراه خود استامینوفن به کودک می دهند اما نمی دانند داروهای حاوی این ماده هم می توانند مسبب اوردوز شوند و آسیب های کبدی یا از دست دادن جان را همراه بیاورند.

حتی بالا رفتن تب نمی تواند مجوزی برای خوراندن استامینوفن در فاصله های کمتر از چهار ساعت به کودک باشد.

معمولا بچه ها باید هر شش ساعت یک بار به اندازه دو برابر وزن شان قطره دریافت کنند اما در صورت پایین نیامدن تب ، می توان قطره ها را هر چهار ساعت یک بار به کودک خوراند. در صورتی که به جای قطره تصمیم گرفتید شیاف استامینوفن را برای فرزندتان مصرف کنید هم حق ندارید فاصله میان دو بار استفاده از شیاف را از چهار ساعت کمتر کنید و در این مورد هم بهتر است در شرایط عادی ، به همان زمان شش ساعته وفادار باشید و در عین حال با روش های مکمل مثل استفاده از دستمال خیس برای پایین آوردن تب او تلاش کنید.

اگر فرزندتان تحت درمان با داروهای ضد انعقاد است در مورد خوراندن استامینوفن با او با پزشکش مشورت کنید. گذشته از این ، کودکانی که به خاطر ریفلاکس تحت درمان با داروهای ضد اسید هستند هم ممکن است چندان از استامینوفن تاثیر نپذیرند. استامینوفن که در صورت مصرف شدن با کافئین اثر درمانی اش بیشتر می شود ، در صورتی که همراه با داروهای ضد تشنج مورد استفاده قرار گیرد ، می تواند کبد را بیشتر از قبل با خطر مسموم شدن مواجه کند.

مادرانی که از استامینوفن برای پایین آوردن تب فرزندشان پس از دریافت واکسن استفاده می کنند دو دسته اند ؛ گروهی به محض تزریق واکسن برای پیشگیری قطره را به کودک می دهند و گروهی تا نگذشتن تب فرزندشان از ۵/۳۸ درجه از این دارو استفاده نمی کنند.

شما بر حسب شناختی که از خودتان در مهار استرس و کنترل کردن شرایط دارید می توانید یکی از این دو رویکرد را انتخاب کنید. گذشته از این ، گفتیم که گاهی جز مصرف این دارو ، چاره ای باقی نمی ماند اما شما تنها در شرایطی باید به خاطر سوختن فرزندتان در تب از این دارو استفاده کنید که عدد روی دماسنج عدد ۵/۳۸ یا بالاتر را نشان دهد. پس به دست تان برای سنجیدن تب کودک اعتماد نکنید و با کمک دماسنج دیجیتالی حرارت بدن او را اندازه بگیرید.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری