بلاگ

بیماران مبتلا به هپاتیت باید چه غذاهایی مصرف کنند؟

بیماران مبتلا به هپاتیت باید چه غذاهایی مصرف کنند؟

بیماران مبتلا به هپاتیت باید چه غذاهایی مصرف کنند؟ : محدود کردن شدید رژیم غذایی برای اغلب بیماران مبتلا به هپاتیت لازم نیست. این بیماران باید از غذاهای پر انرژی استفاده نمایند و مصرف چربی ها، پروتئین و قندهای ساده را محدود کنند.

مصرف غذایی برای بیماران مبتلا به هپاتیت

تجمع چربی در کبد موجب تسریع در از بین رفتن سلول های کبدی می شود و تجمع پروتئین، بیماری مغزی (آنسفالوپاتی) را به دنبال دارد که موجب خواب آلودگی و گیجی بیمار می شود.

قند ها به شکل ” گلیکوژن” در کبد ذخیره می شوند. در نتیجه، خوردن مواد قندی ساده مانند قند، شیرینی، شکلات، کیک. آب نبات موجب افزایش مشکل بیماران مبتلا به هپاتیت می شود ولی به دلیل آن که کبد دچار آسیب می تواند قندهای مرکب موجود در میوه، سبزیجات، نان، غلات، برنج و ماکارونی را ذخیره و آزاد کند توصیه می شود بیماران مبتلا به هپاتیت برای ایجاد انرژِ از این نوع مواد استفاده کنند.

مصرف کمتر آهن در بیماران هپاتیتی توصیه می شود زیرا ویروس هپاتیت در حضور آهن با سرعت بیشتری تکثیر پیدا می کند.

همچنین مصرف نمک زیاد در بیماران مبتلا به هپاتیت موجب احتباس آب در بدن و تورم خواهد شد.

ضروری است بیماران مبتلا به هپاتیت، دفعات خوردن غذا را افزایش و مقدار غذای مصرفی درهر وعده را کاهش دهند تا کبد بتواند با فرصت بیشتر به متابولیسم مواد غذایی بپردازد. کشیدن سیگار و مصرف الکل برای بیماران مبتلا به هپاتیت مضر است .

نیکوتین سیگار باید به وسیله کبد از بدن خارج شود و تجمع آن در بدن، به دلیل نارسایی سلول های کبدی ، موجب بروز مشکلات ریوی خواهد شد. همچنین سیگار ، مقدار  ویتامین C بدن را کاهش می دهد و در نتیجه، سیستم ایمنی بیمار را تضعیف می کند و در اثر این تضعیف، سیستم ایمنی بدن بیمار قادر به مبارزه  با ویروس هپاتیت نخواهد بود.

سیگار قدرت سم زدایی کبد را کاهش می دهد و نیز احتمال بروز سرطان کبدرد اثر استعمال دخانیات افزایش پیدا می کند. بیماران مبتلا یه هپاتیت چنان چه از مشروبات الکلی استفاده کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سیروز و سرطان کبد قرار دارند.

برای آگاهی بیشتر در این مورد با پرستار بیمار می توانید مشورت بخواهید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری