بلاگ

بیماریهای تاول دار

چندین بیماری غیر شایع وجود دارندکه باعث ایجاد تاول هایی  بر روی پوست می‌شوند این بیماری های تاول دار ممکن است یا در یک قسمت از پوست ایجاد شوند و یا در همه جای پوست بروز نمایند. برخلاف تاول های تکی که معمولاً در صدمات جزئی پوست دیده می شوند بیماریهای تاول دار می توانند بسیار جدی و خطرناک باشند و در صورتی که بدون درمان رها شوند ممکن است تهدید کننده حیات و مرگبار باشند.

انواع بیماری های تاول دار

بعضی از انواع نادر بیماری های تاول دار از همان بدو تولد وجود دارند، به خاطر یک ژن غیر طبیعی که از طرف والدین به نوزاد به ارث میرسد ایجاد می شود این بیماری ها باعث می‌شوند که پوست سرتاسر بدن خیلی شکننده شده و وقتی که به پوست دست میزنیم تا با ایجاد می شود. این بیماری ها ممکن است مرگبار باشند بیماری های تاول داری که شایع‌تر هستند در  سنین بزرگسالی ایجاد می شوند سه نوع عمده از این بیماری‌ها وجود دارد که تمام آنها از انواع بیماری های خود ایمنی اتو ایمیون می باشند  یعنی بدن تولید آنتی‌بادی‌های می کنند که به پوست خودش صدمه میرساند.

پمفیگوئید(pemphigoid): شایعترین  نوع بیماری تاول دار پمفیگویید می باشد  بیماری افراد بالای ۶۰ سال را گرفتار می سازد. در این بیماری تاول های متعدد و سفت عمدتاً بر روی پاها و تنها ایجاد می‌شوند که طول هر کدام از آنها به سه سانتیمتر می‌رسد تاول ها ممکن است در ابتدا خارش داشته باشند.

پمفیگوس:(pemphigus) شیوع این بیماری کمتر از پمفیگوئید می باشد اما این بیماری نیز افراد بالای ۶۰ سال را گرفتار می سازد. در این بیماری تاول ها ممکن است در هر جایی از بدن بروز نمایند اما اغلب در اطراف چشم ها و در داخل دهان ایجاد می‌شوند این تاول‌ها شکننده بوده و ممکن است به طور خودبه خود پاره شوند دراماتیت هرپتی فورم این بیماری همراه با حساسیت به گلوتن می باشد. گلوتن یک پروتئین موجود در گندم می باشد  که بعضی افراد به آن آلرژی (حساسیت )دارند. این بیماری باعث بروز تاول های خارش داری می‌شود که معمولاً برای آرنج ها کفل ها و زانو ها ایجاد می گردد.

نحوه درمان بیماری های تاول دار

در تمام انواع بیماری های تاول دار تشخیص بیماری باید بر اساس بیوپسی( نمونه برداری) از پوست انجام شود نمونه برداشته شده باید به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده شود هیچ درمان موثری برای بیماریهای تاول دار ارثی وجود ندارد وارد این چندین نوزادانی که دچار  بیماری‌های تاول دار هستند ممکن است مایل باشند که به مشاوره ژنتیک انجام دهند تا از میزان احتمال مبتلا شدن فرزندان بعد ایشان به این بیماری مطلع شوند.

اگر شما دچار بیماری پمفیگوئید یا پمفیگوس هستید پزشک برای تان داروی خوراکی کورتون تجویز خواهد نمود بعضی از بیماران نیاز به مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی به مدت چند هفته و یا چند ماه خواهند داشت. اگر شما دچار یبوست شدید هستید ممکن است نیاز به بستری شدن فوری در بیمارستان و درمان با داروهای سرکوب کننده ایمنی داشته باشید در اکثر موارد بیماری درماتیت هرپتی فرم مدتی  که بیمار از یک رژیم غذایی فاقد گلوتن استفاده می کنند برطرف می‌گردد اما داروی داپسون(dapsone) ممکن است برای از بین بردن تاول ها  لازم باشد. بیماریهای تاول دار  که بزرگسالان را گرفتار می‌سازد را اغلب می‌توان با درمان کنترل نمود  اما تعداد کمی از آنها را می‌توان به طور کامل معا لجه قطعی کرد. گرچه بیماری پمفیگوئید ممکن است به طور خودبه خودی در عرض ۲ تا ۵ سال از بین برود اما بیماری پمفیگوس اغلب نیاز به درمان دارویی در سرتاسر طول عمر دارد.

لیکن پلان

در بیماری لیکن پلان(lichen planus): ضایعات  کوچک براق و خارش دار در کنار هم ایجاد می‌شوند اغلب هیچ علت آشکاری برای بروز این بیماری وجود ندارد .اما گاهی اوقات ممکن است بثورات پوستی به خاطر واکنش بدن به بعضی از داروها (مثل آنتی بیوتیک سولفونامید) ظاهر شود لیکن پلان ممکن است در مواردی به خاطر استرس ایجاد شود این بیماری در افراد بالای ۳۰ سال شایع می باشد.

علایم لیکن پلان

بثورات پوستی می‌توانند به صورت لکه‌های در قسمت پشت و کمر و نیز در سطوح داخلی مچ دست، آرنج و مچ پا ایجاد شوند. لیکن پلان اغلب به طور ناگهانی ظاهر می شود و ممکن است بیشتر از یک قسمت از پوست را گرفتار کند اما گاهی اوقات بثورات پوستی به تدریج و در طی چند ماه بروز می کنند.

علایم لیکن پلان عبارتند از:

  • بروز گروه‌های از ضایعات کوچک برنامه صورتی رنگ یا بنفش با سطح صاف بر روی پوست بدن که بر روی بعضی از آنها ممکن است شبکه‌ای از خطوط ظریف سفید رنگ دیده شود.
  • خارش شدید به ویژه در هنگام شب.

این بیماری همچنین می‌تواند ناخن ها و پوست سر را گرفتار کند اگر لیکن پلان در ناخن ها ایجاد شود برآمدگی هایی در کنار ناخن ایجاد می شود و در بعضی موارد باعث افتادن ناخن میشود اگر پوست سر دچار لیکن پلان شود قسمتهای از موی سر ممکن است بریزند نوع دیگری از لیکن پلان ممکن است باعث گرفتاری در دهان شود.

نحوه درمان لیکن پلان

اگر از ظاهر بثورات پوستی پزشکی نتواند بیماری لیکن پلان را تشخیص بدهد ممکن است اقدام به انجام بیوپسی نمونه برداری از پوست نمایند و نمونه به دست آمده را به آزمایشگاه پاتولوژی بفرستد برای تسکین خارش پوست پزشک ممکن است یک کرم یا یک پماد قوی و قابل کورتون تجویز نماید همچنین ممکن است برای تسکین خارش در هنگام شب یک داروی خوراکی آنتی هیستامین تجویز شود اگر بثورات پوستی گسترده و وسیع باشند و ناخنهای و پوست سر نیز گرفتار شده باشد ممکن است نیاز به داروهای خوراکی کورتون دار داشته باشید اگر لیکن پلان شما به خاطر این واکنش دارویی ایجاد شده باشد پزشک به شما توصیه خواهد کرد که از مصرف آن داروی خاص خودداری نموده و داروی دیگری برای شما تجویز می گردد لیکن پلان معمولاً ۱۲ تا ۱۸ ماه باقی مانده و در نهایت نیز ممکن است لکه های تیره رنگی بر روی پوست باقی بگذارد.

حساسیت پوست به نور( فوتو سنسیتیویتی)

سنسیتیویتی  یا حساسیت پوست به نور بنا به تعریف یک واکنش غیر طبیعی پوست به اثرات اشعه ماوراء بنفش در نور خورشید می باشد. این وضعیت گاهی اوقات از همان بدو تولد هم وجود دارد و در بعضی مواقع در سنین بالاتر ایجاد می‌شود. مواد مختلفی ممکن است باعث حساسیت پوست به نور شوند که این موارد عبارتند از مصرف داروهای مثل آنتی‌بیوتیک تتراسیکلین داروهای ادرارآور دیورتیک و قرص های خوراکی ضدبارداری حساسیت پوست به نور ممکن از همچنین بر اثر استفاده از بعضی از مواد آرایشی هم ایجاد کردند این وضعیت گاهی اوقات در بیماران دچار بیماری لوپوس اریتروماتوز سیستمیک که یک بیماری خود ایمنی اتو ایمیون می باشد و بدن اشتباه آن به بافت های خود صدمه می زند نیز دیده میشود گاهی اوقات یک علت آشکاری برای بروز حساسیت پوست به نور وجود ندارد در چنین مواردی به آن اصطلاحاً حساسیت به نور اولیه گفته می شود.

علایم حساسیت به نور

واکنش حساسیت به نور در قسمت های از پوست که در معرض نور خورشید می باشد مثل صورت و دست ها ایجاد می کردند این وضعیت معمولاً به فاصله کوتاهی بعد از مواجهه با نور خورشید بروز می‌کند اما در بعضی موارد ممکن است ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد این واکنش ایجاد کرده علایم حساسیت به نور عبارتند از:

  • بثورات پوستی قرمز رنگ و اغلب دردناک.
  • تاول های کوچک و خارش دار.
  • پوسته پوسته شدن پوست

در مرحله بعد ممکن است ناخن ها از بستر خود جدا شوند در موارد نادری افرادی که دچار حساسیت شدید به نور خورشید هستند روزها با در بیرون رفتن از خانه و در معرض نور خورشید قرار گرفتن نیستند

نحوه درمان حساسیت به نور

پزشک از ظاهر بثورات پوستی می‌تواند تشخیص این وضعیت را بدهد اگر تصور شود که واکنش پوستی بر اثر مصرف داروی خاص ایجاد شده است پزشک ممکن است. داروی دیگری به جای آن تجویز نماید همچنین ممکن است آزمایش خون انجام شود، تا بیماری‌های زمینه‌ای احتمالی بررسی شوند برای تسکین علایم این وضعیت پزشک ممکن است اقدام به تجهیز کرم های حاوی کورتون یا داروهای خوراکی آنتی‌هیستامین نماید.

موارد شدید این وضعیت را در معرض نور ماوراء بنفش قرار دادن فرد بیمار این وضعیت کنترل شده و گاهی اوقات همراه با مصرف بعضی از داروها برای حساسیت زدایی پوست درمان می شود شما می توانید با اشتراک از نور خورشید تا آنجایی که می توانید به کنترل واکنش ها کمک نمایید در هنگام بیرون رفتن از خانه در هنگام روز پوست خود را بپوشانید کلاه بر روی سر بگذارید و از کرمهای ضد آفتاب استفاده نمایید.

خارش

خارش علامت خیلی شایع می‌باشد و در بسیاری از بیماری های پوستی دیده می شود خارش ممکن است . محدود به قسمت کوچکی از پوست باشد و یا اینکه به طور گسترده در سرتاسر بدن خارجی ایجاد شود خاراندن مداوم که اغلب باعث صدا دادن به پوست می‌شود می‌تواند باعث بدتر شدن مشکل گردد.

علل ایجاد خارش

خارش موضعی می‌تواند بر اثر گزیدگی حشرات اتفاق بیفتد بثورات پوستی خارش دار علامت اصلی وضعیت هایی مثل کهیر، اگزما ،لیکن پلان و عفونت های انگلی پوست مثل گال می باشد. خارش گسترده بدن ممکن است بر اثر خشکی پوست واکنش پوست به مواد شوینده که در حمام استفاده میشود و یا واکنش حساسیتی به بعضی از داروها ایجاد شود همچنین خارش می تواند به عنوان یک علامت از یک بیماری جدی زمینه‌ای مثل بیماری کبدی یا نارسایی مزمن کلیه بروز نماید خارش مداوم بعضی از قسمت های پوست ممکن است بر اثر استرس های روحی ایجاد شود خارش معمولاً در دست ها پاها و گردن ایجاد می‌شود. اما می‌تواند سایر قسمتهای بدن را نیز گرفتار کنند خاراندن زیاد پوست که اغلب به طور ناخودآگاه انجام می‌شود باعث می کردند که پوست آن قسمت ضخیم شده و خارش را تشدید می کند و دوباره منجر به خاراندن بیشتر و در نتیجه خارش بیشتر می کردند این وضعیت که به آن اصطلاحا لیکن سیمپلکس (lichen simplex)و یا التهاب پوست عصبی نورودرماتیت گفته می شود در خانم ها بیشتر دیده می شود.

نحوه درمان خارش

راههای مختلفی وجود دارد که می توانید خارش خود را تسکین داده و خاراندن را متوقف نمایید. کرم های نرم کننده و مرطوب کردن پوست خشک و خارش دار به خصوص اگر بعد از شستن یا حمام کردن استفاده می شوند کمک می کنند برای تسکین خارش های شدید می توانید از آنتی هیستامین های خوراکی کرم های حاوی کورتون و یا لوسیون کالامین فاده نمایید تا آن جایی که امکان دارد باید از مواردی که باعث تحریک پوست می‌شوند مثل پودر های لباس شویی پرهیز نمایید پوشیدن لباس‌های گشاد که از ی ساخته شده‌اند که باعث تحریک پوست می‌شوند و نیز کوتاه کردن ناخن ها برای اینکه با خاراندن به پوست صدمه نزنند می توانند موثر واقع شوند اگر هیچ علت آشکاری برای خارش شما وجود ندارد باید با پزشک در این مورد مشورت نمایید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری