بلاگ

بیماری آلزایمر

 

بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر  : با افزایش سن، طبیعی است که هر کسی به میزان کمی دچار فراموشی شود اما ضعیف شدن حافظه کوتاه مدت ممکن است نشانه ای از وجود بیماری آلزایمر باشد. در بیماری آلزایمر سلول های مغزی به تدریج تحلیل رفته و نوعی پروتئین غیر طبیعی در مغز ایجاد می شود. در نتیجه بافت مغزی دچار کوچک شدن و چروکیدگی شده و توانایی ذهنی فرد به تدریج از بین می رود که به این وضعیت اصطلاحاً زمال عقل یا دمانس گفته می شود.

شایعترین علت بروز زوال عقل را بیماری آلزایمر تشکیل می دهد. در کشور های پیشرفته از هر صد نفری که تتا 65 سال سن داشته باشد 7 نفر دچار این بیماری می شود و از هر صد نفری که به سن 85 سالگی برسد 30 نفر به این بیماری مبتلا می گردد. هنوز علت زمینه ای اینکه چرا سلولها و بافتهای مغزی دچار تحلیل می شوند پیدا نشده است اما عوامل ژنتیکی ممکن است در ایجاد این وضعیت دخیل باشند. تحقیقات نشان داده شده است که 15 درصد کسانی که به بیماری آلزایمر دچار می شوند یکی از والدینشان نیز به این بیماری دچار بوده است.

 

علایم و نشانه های بیماری آلزایمر

اولین علامت بیماری آلزایمرمعمولا فراموشی است. کم شدن حافظه که به طور طبیعی در افراد مسن ایجاد می شود در این بیماری بسیار شدیدتر بوده و بر روی توانایی عقلی آنها نیز اثر می گذارد. از دست رفتن حافظه در نهایت همراه با علایم دیگری نیز می شود که این علایم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • اختلال در تمرکز حواس
  • اشکال در فهمیدن چیزهایی که می شنوند و نوشته هایی که می خوانند.
  • بی هدف این طرف و آن طرف رفتن و گم شدن.
  • کند شدن حرکات و لرزش یا عدم تعادل در هنگام راه رفتن
  • تغییر خلق سریع از خوشحالی زیاد تا ناراحتی و گریه کردن
  • تغییرات شخصیتی، تهاجمی شدن و احساس اذیت شدن.

گاهی اوقات این بیماری دچار بی خوابی شده و شب ها بی قراری می کنند. بعد از چند سال که از ابتلا به این بیماری میگذرد این افراد قادر به نگهداری از خود نبوده و نیاز به یک مراقبت شبانه روزی دارند.

نحوه تشخیص آلزایمر

هیچ آزمایش خاصی وجود ندارد که بتوان با آن تشخیص قطعی آلزایمر را داد. پزشکان در مورد علایم این بیماری با فرد مبتلا و خانواده او بحث و مشورت می کنند. آزمایشهایی که انجام می گردد برای کنار گذاشتن سایر علل احتمالی بروز زوال عقل می باشد. برای مثال، آزمایش خون ممکن است برای بررسی کمبود ویتامین b در بدن انجام شود. سی تی اسکن یا ام آر آی ممکن است برای رد سایر علل ایجاد کننده دمانس مثل تومور مغزی، خونریزی ساب دورال و دمانس مولتی انفارکت انجام شود. برای بررسی شدت زوال عقل، یک ارزیابی از توانایی های بیمار مثل آزمایش های حافظه و آزمایش های نوشتنی اجرا می گردد.

نحوه درمان آلزایمر

هنوز هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر پیدا نشده است اما داروهایی مثل دانپزیل با نام تجارتی آریسپت ممکن است در موارد خفیف تا متوسط بیماری باعث کند شدن روند از دست دادن عملکردهای مغزی بشود. بعضی از علایم و مشکلات همراه با آلزایمر مثل افسردگی و بی خوابی آنها را می توان با تجویز داروهای ضد افسردگی درمان نمود. بیماران نا آرام را ممکن است با داروهای آرامبخش آرام نمود. در نهایت بیماران مبتلا به آلزایمر ممکن است نیاز به مراقبت و پرستاری شبانه روزی چه در خانه و په در آسایشگاه داشته باشند. مراقبت از بیمار مبتلا به آلزایمر بسیار مشکل و ناراحت ککنده می باشد و خود افرادی که از این بیماران مراقبت می کنند نیز نیاز به حمایت های عملی و روحی دارند. بخصوص اگر بیمار شروع به پرخاشگری و خشونت نیز بنماید. بیشتر بیماران مبتلا یه آلزایمر از زمانی که تشخیص این بیماری در آنها داده می شود تا ده سال زنده باقی می مانند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری