بلاگ

بیماری آنفولانزا و پیشگیری از آن

 

بیماری آنفولانزا و پیشگیری از آن

بیماری آنفولانزا و پیشگیری از آن : آنفولانزای فصلی: آنفولانزای فصلی که عموماً به نام فلو نامیده می شود، بیماری مسری است که توسط ویروس آنفولانزا ایجاد می گردد.

این ویروس دستگاه تنفس را تحت تاثیر قرار می دهد. آنفولانزا بر خلاف بسیاری دیگر از عفونت های ویروسی دستگاه

تنفس از جمله سرماخوردگی، می تواند در بسیاری از افراد باعث بیماری شدید و مشکلات دهدید کننده ی زندگی شود.

 

علائم آنفولانزا

علائم آنفولانزا بسیار شبیه به علائم سرماخوردگی است با این تفاوت که علائم بیماری سرماخوردگی با سرعت کمتری ظاهر می شوند در حالی که علائم آنفولانزا ناگهانی ظاهر شده و شدت بیشتری دارند. این علائم به شرح زیر است:

  • تب
  • درد عضلانی
  • لرز و عرق
  • سردرد
  • سرفه خشک
  • خستگی و ضعف
  • احتقان بینی

افراد مبتلا به آنفولانزا همه یا برخی از علائم فوق را نشان می دهند.

روش های انتقال آنفولانزا

وقتی فرد مبتلا به آنفولانزا سرفه یا عطسه کرده و یا حتی صحبت می کند،ویروس آنفولانزا از طریق قطرات بسیار ریزی وارد هوا می شود. افراد سالم با تنفس این قطرات بسیار ریز می توانند آلوده شوند. افراد سالم همچنین اگر با اشیایی که فرد مبتلا به آنفولانزا با آنها تماس داشته، تماس یابند و سپس بخش تماس یافتهرا با دهان، بینی یا چشم خود تماس دهند. می توانند آلوده شوند.

مشکلات ناشی از آنفولانزا

برخی از مشکلات ایجاد شده توسط ویروس آنفولانزا عبارتند از پنومونی باکتریال، تشدید بیماری هایی که فرد از قبل به آنها مبتلا بوده است (مانند نارسایی احتقانی قلب، آسم، دیابت). کودکان ممکن است در اثر ابتلابه آنفولانزا دچار سینوزیت و عفونت گوش شوند.

افرادی که بیشتر در معرض مشکلات ناشی از آنفولانزا قرار می گیرند

افراد سالمند، کودکان، خانم های باردار، افرادی که مبتلا به بیماری هایی از جمله آسم، دیابت یا بیماری قلبی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات ناشی از آنفولانزا قرار دارند.

پیشگیری از آنفولانزا

بهترین راه پیشگیری از آنفولانزا، واکسینه شدن سالیانه در برابر آن می باشد.

واکسن آنفولانزای فصلی

ویروس های آنفولانزا دائماً در حال تییر هستند، سازمان بهداشت جهانی سالانه به کمک بیش از 100مرکز تحقیقات آنفولانزا ( که در بیش از 100 کشور دنیا قرار دارند) سویه های ویروسی را که واکسن آن سال باید علیه آنها کارایی داشته باشد، تعیین می کند. این سویه ها هر سال نسبت به سال قبل تغییر می کنند. به همین دلیل، برایایمن شدن در برابر آنفولانزای  فصلی باید هر سال علیه آنفولانزا واکسینه شد.

چه کسانی باید واکسینه شوند؟

واکسیناسیون خصوصاً در افراد با ریسک بالا یا ابتلا به مشکلات ناشی از آنفولانزا توصیه می شود.

افرادی که قبل از واکسیناسیون باید با پزشک خود مشورت نمایند

  • افراد مبتلا به حساسیت به تخم مرغ
  • افرادی که حالشان خوب نیست

چه زمانی باید واکسن آنفولانزای فصلی را دریافت کرد؟

به محض عرضه شدن واکسن آنفولانزا در هر سال، می توان اقدام به واکسن زدن نمود. از آنجا که پس از واکسیناسیون تقریباً دو هفته طول می کشد تا آنتی بادی های لازم علیه ویروس آنفولانزا در بدن تشکیل شوند، بهتر است که افراد قبل از آنکه ویروس آنفولانزا در اجتماع گسترش یابد واکسینه شوند.

فصل شیوع آنفولانزا

شیوع آنفولانزا در کشورهای واقع در نیمکره ی شمالی یا جنوبی، در فصل سرما می باشد در حالی که در کشورهای استوایی در تمام طول است.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری