بلاگ

بیماری ام اس چیست و چگونه به وجودمی آید؟

بیماری ام اس چیست و چگونه به وجودمی آید؟

بیماری ام اس چیست و چگونه به وجودمی آید؟ : ام اس نوعی اختلال خود ایمنی است که در آن، دستگاه ایمنی بدن فرد به دستگاه عصبی مرکزی خودش حمله می کند و موجب دمیلینه شدن آن می شود.

ام اس موجب اختلال در توانایی ارتباط میان سلولهای عصبی مغز و نخاع می شود. این سلول ها از طریق ارسال سیگنال های الکتریکی موسوم پتانسیل فعالیت به رشته های طویل عصبی که در غلاف میلین قرار گرفته اند ارتباط پیدا می کنند.

در واقع در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن فرد به میلین حمله می کند و موجب تخریب و از بین رفتن آن می شود . با از بین رفتن میلین، آکسون ها قادر به انتقال موثر پیام های عصبی نخواهند بود.

اسکلروز مولتیپل به معنی بافتهای جوشگاهی  یا بهتر بگوییم اسکلروزها یا پلاک ها یا ضایعات مخصوص در ماده ی سفید مغز و نخاع است که عمدتاً از میلین تشکیل می شوند.

اگر چه مطالب زیادی درباره مکانیسم های دخیل در روند بیماری ام اس شناخته شده است ولی علت اصلی ایجاد بیماری همچنان نامشخص است و فرضیه های ژنتیکی و عفونی را درباره ی علت بیماری مطرح نموده اند. عوامل خطر محیطی مختلف نیز در ارتباط با ایجاد بیماری شناخته شده اند.

بیماری ام اس

این بیماری مختص اعصاب مرکزی بوده (مغز و نخاع ) و ایجاد لکه های سفید یا پلاکهای متعددی در مغز می کند. پلاکها گویای سفت شدگی غلافهای سلولهای (میلین ها) عصبی مغز می باشند, که این سفت یا سخت شدگی جلوگیری از انتشار جریان الکترو شیمیایی رشته های عصبی و اختلال در حرکات می شود.

اسکلروز چندگانه یا بیماری ام اس، یک بیماری پیش‌رونده است که به‌واسطه‌ی اشتباه در عملکرد سیستم ایمنی بدن به‌وجود می‌آید.

این یعنی سیستم ایمنی که وظیفه‌اش سالم نگه‌داشتن بدن شماست، اشتباها به قسمت‌هایی از بدن‌تان که برای عملکرد روزمره‌ حیاتی هستند، حمله می‌کند. در این حمله، پوشش‌های محافظ سلول‌های عصبی آسیب می‌بینند و عملکرد مغز و نخاع دچار اختلال می‌شود.

بیماری ام اس یک بیماری با علائم غیرقابل پیش‌بینی است که شدت آن علائم در افراد مختلف، متفاوت است. مثلا برخی از افراد مبتلا به ام اس، به خستگی و بی‌حسی دچار می‌شوند اما در موارد شدیدتر فرد ممکن است فلج شود، بینایی‌اش را از دست بدهد و عملکرد مغزش کاهش یابد

داشتن پرستار بیمار برای این بیماران می تواند کمک بزرگی به انها باشد.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری