بلاگ

بیماری فیبروم رحم چیست؟

فیبروم توده یا بافتی است که از دیواره عضلانی رحم منشا میگیرد. فیبروم ها اندازه متفاوت دارند، گاهی کوچک به اندازه یک نخود هستند و گاهی هم بزرگ به اندازه یک گریپ فروت، بنابراین بسته به اندازه و محل شان علائم متفاوتی دارند. بعضی از فیبروم ها که به داخل حفره رحم رشد کرده اند باعث خونریزی های قاعدگی شدید می شوند و بعضی از فیبروم های خیلی بزرگ با فشار روی مثانه کلیه ها باعث تکرر ادرار یا ورم کلیه ها می شوند. همچنین گاهی فیبروم ها باعث کمردرد شدید، درد و ناراحتی شکم، درد در زمان رابطه جنسی و ناباروری و زایمان زودرس می شوند. در صورتی که شک کردیم فیبروم داریم چه کارباید بکنیم؟ مراجعه به پزشک، معاینه و سونوگرافی در رحم یک راه تشخیصی آسان و راحت است.

فیبروم رحم

علاوه بر سبک زندگی، تغذیه و ورزش گفته شده قرار دادن کیف حوله ای حاوی روغن کرچک روی شکم در کاهش درد و کوچک شدن فیبرون تاثیر دارد.

پس از تشخیص قطعی فیبروم چه اقدامی باید انجام دهیم؟
بسته به نوع و اندازه و محل فیبروم پزشک به شما چند پیشنهاد می تواند بدهد. مثلا در مورد فیبروم های کوچک و بدون علامت که بصورت اتفاقی در سونوگرافی تشخیص داده شده اند، به جز پیگیری با معاینه و سونوگرافی سالانه، اقدام خاصی لازم نیست چراکه فیبرومها با شروع یائسگی معمولا کوچک می شوند. ولی فیبروم هایی که بسیار بزرگ هستند یا با خونریزی های شدید همراهند نیاز به جراحی دارند. عمل جراحی می تواند بصورت برداشتن فیبروم (میومکتومی) باشد یا برداشتن کامل رحم (هیسترکتومی). در حال حاضر دارویی که باعث کوچک شدن فیبروم و درمان آن باشد در ایران وجود ندارد. اگرچه آمپول هایی (آگونیست GnRh) وجود دارند که ماهانه یا چند ماه یک بار تزریق می شوند و سایز فیبروم را کاهش می دهند ولی تاثیرشان موقتی است و با قطع دارو معمولا فیبروم به سایز قابلی برمی گردد.

تغذیه بر فیبروم چه تاثیری دارد؟
از آنجایی که رشد فیبروم تا حدی وابسته به هورمونهای استروژن و پروژسترون است، غذاهایی که حاوی فیبر فراوان هستند با کاهش سطح استروژن سایز فیبروم را کاهش میدهند و یا از رشد آن جلوگیری می کنند. توصیه میشود رژیم غذایی غنی از میوه، گیاهان با برگهای سبز تیو، حبوبات و آجیل و ماهی آبهای سرد مثل تن، سالمون استفاده شود. غذاهای حاوی گوشت قرمز، تخم مرغ، گندم، الکل و غذاهای حاوی شکر، کافئین و چربی حذف یا کمتر استفاده شود. گیاهانی مثل شبدر، کنگرفرنگی، کوهوش سیاه، جنسینگ سیبری، آکیناسه و ریشه شیرین بیان تاثیر مثبت در کوچک شدن فیبروم دارند.

فیبروم بر حاملکی تاثیری دارد؟
بعضی از این فیبرومها که سایز بزرگ دارند یا به داخل حفره رحم برجسته شده اند و شکل طبیعی حفره رحم را تغییر داده اند، می توانند مانع باروری یا افزایش سقط یا زایمان زودرس شوند که با صلاحدید پزشک قبل از باروری، جراحی می شوند.

چه اقداماتی برای پیشگیری از فیبروم می توان کرد؟
علت ابتلا به فیبروم دقیقا مشخص نیست. رشد فیبروم تا حدی وابسته به هورمونهای استروژن و پروژسترون ارثی ست، بنابراین اگر مادر یا خواهرتان مبتلا به فیبروم هست این احتمال برای شما وجود دارد که فیبروم داشته باشید. تغذیه مناسب از ایجاد فیبروم پیشگیری نمی کند ولی می تواند از بزرگ شدن آن جلوگیری کند. یادمان باشد کسانی که فیبروم دارند اکثرا چاق هستند.

کدام فیبروم ها خطرناک هستند؟
اگر سایز فیبروم در فاصله زمانی کوتاه خیلی بزرگ شود باید جراحی شود و احتمال بدخیم شدن وجود دارد، اگرچه ۹۹ درصد فیبروم ها خوش خیم هستند.

آیا ورزش بر فیبروم تاثیر دارد؟
تحقیقات نشان داده ورزش های ایروبیک مثل راه رفتن، دویدن، شنا کردن، رقصیدن با ثابت نگه داشتن سطح انسولین و تعادل هورمونی تاثیر مثبت روی فیبروم دارند. همچنین ورزش هایی مثل یوگا و ورزش کششی tai chi هدایت جریان Chi (انرژی) به ارگانهای کهنی و غدد هورمونی تاثیر مفید بر روی فیبروم دارند.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری