بلاگ

بیماری کلیه پلی کیستیک

بیماری کلیه پلی کیستیک

بیماری کلیه پلی کیستیک : بیماری کلیه پلی کیستیک (polcstic) یک بیماری ارثی می باشد که در این بیماری، کلیه ها به شکل لانه زنبود در می آیند زیرا کیست های زیادی که پر از مایع می باشند در کلیه ها ایجاد شده اند. کیست ها به تدریج جای بافت طبیعی کلیه ها را می گیرند و باعث می شوند که کلیه ها بزرگتر شده و کم کم عملکرد خود را از دست داده و در نهایت دچار نارسایی شوند. بیماری کلیه پلی کیستیک شبیه کلیه ای که دارای کیست های ساده می باشد نیست زیرا این کیست های ساده معمولاً هیچ ضرری ندارند. بیماری کلیه پلی کیستیک ممکن است بزرگسالان و به ندرت، نوزادان را هممبتلا سازد. بیماری کلیه پلی کیستیک بزرگسالان معمولاً تا حدود سن 45 سالگی خودش را نشان نمی دهد با اینحال ممن است در بعضی موارد این بیماری زودتر و حتی در سنین 20 سالگی نیز ایجاد شود. در کودکان به این بیماری اصطلاحاً پلی کیستیک جوانان (juvenile) گفته می شود که گاهی اوقات کشنده و مرگبار می باشد.

 

علل ایجاد کلیه پلی کیستیک

بیماری کلیه پلی کیستیک بر اثر وجود یک ژن غیر طبیعی ایجاد می شود. در نوع بزرگسالان این بیماری، ژن آن به صورت اتوزومال غالب به فرزندان منتقل می شود و در نتیجه فقط اگر یکی از والدین دارای  این ژن باشد می تواند آن را به فرزندانش منتقل نماید.

هر یک از فرزندان چنین پدر یا مادری، 50 درصد احتمال دارد که این بیماری را وقتی که به سن بزرگسالی رسیدند نشان دهند.اما نوع جوانان  این بیماری به صورت اتوزومال مغلوب منتقل می شود یعنی هم پدر و هم مادر باید دارای این ژن معیوب باشند تا فرزندانشان دچار این بیماری شود. وقتی که هر دوی والدین دارای این ژن باشند هر یک از فرزندانشان 25 درصد احتمال دارد که به این بیماری مبتلا شوند.

آیا می توان از این بیماری پیشگیری کرد؟

ژن مسئول بیماری کلیه پلی کیستیک نوع بزرگسالان شناسایی شده است و در افرادی که دارای سابقه این بیماری در خانواده شان هستند مشاوره ژنتیک باید انجام شود. اگر زن و شوهری بدانند که هر دوی آنها داراری ژن مسئول بروز کلیه پلی کیستیک نوع جوانان هستند باید مشاوره ژنتیک انجام دهند. در یر این صورت، این امکان وجود دارد که با استفاده از سونوگرافی مشخص شد که کلیه های جنین، پلی کیستیک می باشند پدر و مادر می توانند با پزشک در مورد کارهایی که می توان در این مورد انجام داد مشورت نمایند.

علایم کلیه پلی کیستیک

علایم بیماری پلی کیستیک نوع بزرگسالان ممکن است تا چندین سال هم خودش را نشان ندهد . علایم اصلی این بیماری عبارتند از :

  • وجود ناراحتی مبهم در شکم یا درد در کمر
  • حملات شدید و ناگهانی درد در شکم یا کمر
  • وجود خون در ادرار

کودکی که دچار بیماری کلیه پلی کیستیک نوع جوانان می باشد بخاطر بزرگ بودن کلیه هایشان دارای شکم خیلی بزرگی می باشد.

در بزرگسالان، با پیشرفت بیماری کلیه پلی کیستیک ممکن است فشار خون هم بالا برود که می تواند باعث بروز صدمات بیشتری به کلیه ها شود. گاهس اوقات یک یا چند کیست کلیه ممکن است عفونی شوند و باعث بروز تب و درد گردند. بعضی مواقع، این کیست ها در اعضای دیگر بدن مثل لوزالمعده (پانکراس) و کبد هم ایجاد می شود.

اگر شما دچار درد شکم هستید و در ادرارتان خون مشاهده کرده اید هر چه زودتر باید این موارد را به اطلاع پزشکتان برسانید.

نحوه درمان بیماری کلیه پلی کیستیک

در بسیاری از افراد، بیماری کلیه پلی کیستیک به طور اتفاقی در حین معاینه بالینی معمولی تشخیص داده می شود. همچنین ممکن است در صورتی که یکی از اعضای خانواده دچار این بیماری باشد، سایر اعضاء نیز برای فهمیدن این که آیا آنها نیز دچار بیماری هستند یا خیر، اقدام به انجام آزمایشاتی بنمایند. برای ارزیابی عملکرد کلیه ها ممکن است پزشک تقاضای انجام آزمایش خون و ادرار بنماید. همچنین برای تایید تشخیص این بیماری کلیه پلی کیستیک هستند را توصیه می کنند که هر چچند وقت یکبار اقدام به انجام سونوگرافی از کلیه ها کنند تا ببینند که آیا این بیماری در آنها ظاهر می شود یا نه.

اگر بیماری کلیه پلی کیستیک نوع جوانان در جنین تشخیص داده نشود، ممکن است در هنگام تولد نوزاد، این بیماری در او آشکار باشد زیرا این نوزادان دارای شکم خیلی بزرگی هستند. در چنین مواقعی پزشک با انجام سونوگرافی از کلیه ها و دیدن کیست های آنها، تشخیص این بیماری را تایید می کند.

هیچ راه موثری برای جلوگیری از ساخته شدن این کیست ها وجود ندارد اما با کنترل دقیق فشار خون، ممکن است بتوان سرعت آسیب دیدن کلیه ها را آهسته تر نمود. اگر مایعی که در کیست ها وجود دارد عفونی شود ممکن است پزشک اقدام به تجویز آنتی بیوتیک نماید. اگر مرحله نهایی نارسایی کلیه روی دهد، بیمار نیاز به انجام دیالیز و یا پیوند کلیه خواهد داشت. پیشرفت بیماری کلیه پلی کیستیک در بزرگسالان تفاوتهای زیادی در افراد مختلف دارد. با اینحال، عاقبت این بیماری در اعضای یک خانواده که دارای مشکلات مشابهی هستند یکدیگر می باشد. حدود 70 درصد بیمارانی که دچار بیماری کلیه پلی کیستیک هستند تا سن 65 سالگی دچار نارسایی کلیه می شوند.

کودکانی که به بیماری کلیه پلی کیستیک نوع جوانان مبتلاء هستند، کلیه هایشان از کار خواهد افتاد و در نهایت نیاز به دیالیز و یا پیوند کلیه خواهند داشت. بعضی از نوزادان ممکن است بعلت نارسایی کلیه ها فقط چند ماه عمر کنند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری