بلاگ

بی خوابی در افراد مسن

خواب يكي از مهم ترين نيازهاي جسمي و رواني انسان است كه آرامش عجيبي به همراه دارد، طوري كه هر فرد، يك سوم از عمر خود را در خواب سپري مي‌كند. اگر چند شب بي‌خوابي يا كم‌خوابي را تجربه كرده باشيد، حتما به اين حرف اعتقاد خواهيد داشت كه هيچ چيز نمي‌تواند جاي يك خواب راحت را بگيرد، ولي متاسفانه با افزايش سن، خواب آدمي دچار يك سري اختلالات مي‌شود كه حتما بايد راه علاجي براي آن پيدا كرد.

بی خوابی در سالمندان

خواب یکی از حیاتی ترین نیاز جسمی، ذهنی و عاطفی انسان است وخواب راحت از نشانه های سلامت جسم و آسایش روان است. همه ساله تقریبا ده میلیون آمریکایی در مورد مشکلات خوابشان با پزشک خود مشورت می کنند. مشکلات بی خوابی با افزایش سن زیاد می‌شود. سالمندان اغلب از بی خوابی و بیداری های مکرر در شب و یا سحرخیزی شکایت دارند. بسیاری از پژوهشگران خواب، فکر می کنند که تنها عامل مهم در بهبود افراد سالمند تنظیم ریتم شبانه‌روزی آنهاست.
سالمند را باید تشویق کرد تا برنامه ای جهت صرف غذا، ملاقات با دوستان، قرار ملاقات‌ها، قدم زدن و هر فعالیت دیگری داشته باشد. با بالارفتن سن، حساسیت به کافئین و سر و صدا افزایش می یابد.
سالمند باید از صرف غذا در شب اجتناب کند و سر خود را در موقع خواب بالا بگیرد.
آنهایی که فشارخون دارند و دفع ادرار مکرر دارند مصرف مایعات را کم کنند.
حمام با آب گرم، گوش دادن به موسیقی، قدم زدن و برانگیختگی جسمانی قبل از خواب، آرامش جسمانی را به سالمند برمی گرداند.
تلاش سخت برای خواب رفتن، اضطراب و تنشی را به همراه می آورد که مانع خواب می شوند.
احتمالا معروفترین راه درمان کم خوابی این است که سالمند در بستر دراز بکشد و چشمان خود را ببندد و تمام توجه خود را به تصاویر توصیف شده جلب کند تا خوابش ببرد.
افرادی که در جلوی تلویزیون و… چرت می زنند برای خوابیدن مشکلی ندارند و باید برای درمان، خواب های نیمروز را کم کنند تا شب ها در بستر به خواب بروند.
درمانگر نقش کلیدی در درمان بی خوابی دارد و باید با اعتماد به نفس، دانش، آگاهی، نظم و خوش بینی بی خوابی را از خود دور کند.
بسیاری از پژوهشگران کار گروهی را در درمان بی خوابی، بالاخص بی خوابی در سالمندان توصیه می کنند. وقتی فرد ببیند مثل خودش هم هستند و این یک ضعف جسمی مختص او نیست، آرامش بیشتری پیدا می کند.
دوره طبیعی خواب، دوره هایی از خواب عمیق و سبک است که به طور متوسط 4 تا 5 مرتبه بیداری در شب معمولی است، پس مضطرب نشوید.
یکی از موضوعات مهم بهداشت خواب، ترک مواد مداخله کننده با خواب مثل کافئین و داروهای خواب آور است.
زمانی به تختخواب بروید که نیاز به خواب دارید.

علائم ناشی از کم خوابی و بد خوابی در سالمندان

علائم شامل پرخاشگری،سردرد در طول روز، تحریک پذیری استرس،  تغییر در کارکرد و روابط اجتماعی، اختلال در حافظه و توجه، اختلال در کلام و ریتم گفتار، اختلال در کنترل هیجان، اشکال در تصمیم گیری، حل مساله، برنامه ریزی و کارکردهای اجرایی است. همچنین ثابت شده کم خوابی باعث تشدید مشکلات قلبی – عروقی، فشارخون، اشکالات تنفسی و… می شود.

بی خوابی علل زیادی دارد که یکی از آن ها استرس است.برنامه غذایی ازجمله مصرف نوشیدنی های کافئین دار، کم تحرکی، استفاده از لوازم الکترونیکی مانند تلفن همراه و لپ تاپ می تواند در ساعت بیولوژیکی بدن اختلال ایجاد کند. عوارض برخی از داروها و برخی بیماری ها مانند آرتریت و دیابت می تواند باعث بی خوابی شود.

گامی برای رفع بی خوابی:
با مشخص شدن علل بی خوابی می توان این مشکل را برطرف کرد؛ به عنوان مثال محدود کردن مصرف نوشیدنی های کافئین دار و مصرف نوشیدنی های خواب آور مانند دمنوش یاس، بابونه، آب گیلاس و یک لیوان شیر ولرم. برای آرام کردن ذهن خود و دور نگه داشتن استرس مطالعه کنید، موسیقی گوش دهید یا نقاشی کنید.

 

 

 

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری