بلاگ

تاتو را چه طور پاک کنیم ؟

نقش و نگارهای ناشی از تاتو گاهی آن قدر فریبنده است که هر فردی را وسوسه می کند در حالی که تاتو می تواند یکی از زیبایی های پر خطر باشد چرا که می تواند انتقال دهنده بیماری های بسیاری باشد ؛ از عفونت و حساسیت گرفته تا برخی بیماری های خطرناک اما از سوی دیگر بیشتر افراد خیلی زود از داشتن این نقش و نگارها خسته می شوند و به دنبال راه هایی برای پاک کردن تاتو هستند ، اما آن قدر که تاتو کردن آسان است ، پاک کردن آن ساده و ممکن نیست تا جایی که حتی در روزگار نه چندان قدیم از جراحی برای پاک کردن این تاتوها استفاده می کردند.

 آیا راهی هست که بتوانیم رد تاتوها را از پوستمان پاک کنیم ؟

اما این روزها لیزر کمی کار را راحت تر کرده است اما باز هم نباید انتظار زیادی داشت. اگر شما هم به دنبال پاک کردن تاتوهای تان هستید بدون شک در این مطلب می توانید جواب سوالات خود را پیدا کنید.

* بیشتر آرایشگران برای پاک کردن تاتو به رنگ های هم رنگ متوسل می شوند اما این بزرگ ترین اشتباه است زیرا با این کار مشکلات بیمار نه دو چندان بلکه صد چندان خواهد شد

* در صورت محو شدن خالکوبی از روی پوست ممکن است محل خالکوبی شده تغییر رنگ دهد و رنگ آن نسبت به بقیه مناطق کم رنگ یا تیره تر شود اما نگران نباشید چون به مرور زمان بهبود می یابد

۴ گروهی که به دنبال پاک کردن تاتو هستند

۴ گروه از افراد هستند که به فکر پاک کردن تاتو می افتند :

اولین گروه کسانی هستند که بعد از تاتو به هر دلیل پشیمان می شوند مثلاً سلیقه شان تغییر می کند یا یکنواختی آن دل شان را می زند یا … و جالب است بدانید در تحقیقی که به عمل آمده ، مشاهده شده حدود ۷۰ درصد از افراد ساعتی بعد از خالکوبی از این عمل خود پشیمان می شوند.

گروه دومی که به دنبال پاک کردن تاتو هستند کسانی اند که اعتقاد دارند آرایشگر آن طور که باید کارش را درست انجام نداده است مثلا طرح تاتو در چشم یا ابرو آن طور که باید قرینه نیست و لازم است برای قرینه شدن قسمتی از طرح یک طرف پاک شود.

گروه سوم هم افرادی هستند که بعد از تاتو دچار واکنش های حساسیتی ( آلرژیک ) به رنگ تاتو می شوند ، بنابراین لازم است آن رنگ از داخل پوست خارج شود.

گروه چهارم بیشتر شامل آقایان می شود و کسانی هستند که به هر دلیلی روی بدن خود خالکوبی انجام داده اند و اکنون یا به دلیل پشیمانی یا به دلیل قوانین استخدام در سازمان های نظامی و … مجبور به پاک کردن خالکوبی دست و پا یا تنه خود هستند.

رنگ هایی که سخت پاک می شوند

رنگ های سیاه و قهوه ای پر رنگ معمولاً به لیزر جواب مثبتی می دهند و به راحتی پاک می شوند ، اما اغلب پاک کردن رنگ های قرمز با مشکلاتی همراه می شود و رنگ قرمز دیرتر به لیزر جواب می دهد. پاک کردن رنگ های سبز و آبی نیز ممکن است با مشکلاتی مواجه شود در عین حال خالکوبی ( تاتو ) های سفید یا خالکوبی ( تاتو ) های هم رنگ پوست ممکن است بر اثر لیزر تبدیل به رنگ خاکستری یا سیاه شود.

* نکته : آکادمی پوست ایالات متحده به طور بالقوه جوهر خالکوبی را مضر و غیر استاندارد می داند و به همین دلیل معلوم نیست استفاده از این جوهرها چه عوارضی را به همراه می آورد.

اگر پوست تیره دارید مشکل تان بیشتر است

استفاده از این لیزر برای تغییر رنگ ماده خالکوبی شده در افراد با رنگ پوست تیره کمی مشکل تر است زیرا میان رنگ پوست و رنگ ماده خالکوبی شده هنگام پاک شدن رقابتی به وجود می آید و در نتیجه احتمال دارد پوست عکس العمل های مختلفی از خود نشان دهد مثلاً ممکن است پر رنگ یا حتی سفید یا بی رنگ شود. البته در بعضی موارد نیز جوش هایی روی پوست پدید می آید.

تاتوهای هم رنگ با این لیزر پاک می شود

لیزر ۲co نوع دیگر از انواع لیزر لایه بردار است. در این نوع لیزرها تعداد جلسات کمتری برای درمان لازم است و گاهی با یک تا ۳ جلسه درمان تاتو کاملاً پاک می شود. در مواردی که از رنگ های مخلوط استفاده شده این روش بهتر جوابگوست. هم چنین در مواردی که از رنگ های هم رنگ پوست توسط آرایشگر استفاده شده باشد ، این روش بیشتر توصیه می شود. البته در این روش بعد از پاک کردن تاتو مدت کوتاهی قرمزی روی پوست باقی می ماند و سپس به تدریج محو می شود.

مناسب ترین لیزر ؟!

لیزر q-switched مناسب ترین نوع لیزر برای رنگ های سیاه ، آبی و قهوه ای تیره است.

نحوه عملکرد این لیزر به این صورت است که ذرات رنگ داخل پوست را منفجر و آن ها را به ذرات ریز تبدیل می کند.

این ذرات توسط سلول های لاشه خوار برداشته شده و کم کم دفع می شود بنابراین عمل اصلی پاک شدن رنگ تاتو را سلول های ایمنی خود تاتو انجام می دهند و در واقع رنگ های ریز شده را ریزه خواری کرده و از بین می برند.

آیا پاک کردن تاتو عوارضی هم دارد ؟

در استفاده از لیزر برای پاک کردن خالکوبی عوارض جانبی کمتری ( نسبت به سایر روش ها ) وجود دارد ولی به هر حال قبل از هر نوع تصمیم گیری بهتر است متوجه عوارض احتمالی آن باشید :

۱٫ پوست در معرض خطر عفونت قرار می گیرد و حتی ممکن است زخم شود و این زخم ها به طور دائم روی پوست باقی بمانند یا به طور کامل پاک نشوند.

۲٫ در صورت محو شدن خالکوبی از روی پوست نیز ممکن است پوست محل خالکوبی شده تغییر رنگ دهد و رنگ آن نسبت به بقیه مناطق کم رنگ تر یا تیره شود که به مرور زمان بهبود می یابد. مثلا در پاک کردن خالکوبی لب ها ، خط چشم و ابرو ممکن است رنگ دانه ها به طور کامل محو نشوند و جای خالکوبی به صورت یک سایه روی بدن باقی بماند.

۳٫ در برخی موارد نیز واکنش های آلرژیکی گزارش می شود به خصوص در مواردی که جوهر خالکوبی حاوی سولفید جیوه باشد. در این حالت واکنش ها به شکل قرمزی ، خارش و التهاب بروز می کنند. برای جلوگیری از واکنش های احتمالی ، اغلب آنتی هیستامین های خوراکی و نستروئیدهای ضد التهاب تجویز شده و به بیمار توصیه می شود حتما از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کند.

آیا لیزر درد دارد ؟

استفاده از لیزر برای پاک کردن تاتو بدون عارضه نیست. درد هنگام انجام لیزر ، سوزش و سرخی ناحیه تا چند هفته بعد از انجام عمل و مشکلات نادرتری مانند باقی ماندن جای زخم ، روشن یا تیره شدن پوست و … نیز ممکن است بروز کند.

برای پاک کردن تاتو هر جلسه معمولاً چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد اما قبل از آن فرد باید آماده شود. بی حسی موضعی ناحیه ، استفاده از عینک محافظ مخصوص هنگام عمل و استفاده از ضد آفتاب بعد از لیزر از جمله نکاتی است که باید رعایت شود. بعد از ۷ تا ۱۲ جلسه لیزر می توان مطمئن بود تاتو تا حد زیادی محو می شود. بین هر جلسه نیز باید بین ۴ تا ۸ هفته فاصله گذاشت.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری