بلاگ

تاثیر رنگ ها در روحیه

عواطف و احساسات انسان ارتباط عمیقی با رنگها دارند. تماشای هررنگی، حسی متفاوتی را در افراد ایجاد می کند. رنگها برروی خلق وخو، اشتها و حتی چگونگی فعالیت های مغزی افراد تاثیرگذارند. همچنین انسان ها هراحساسی را به یک رنگ می بینند؛ مثلا به نظرشماحسادت چه رنگی است؟ آبی یا سبز؟ خشم چطور؟ قرمز؟ آیا باوردارید که هراحساس، یک رنگ خاص را در ذهن ما ایجاد می کند؟ آیا باوردارید که رنگهای مختلف می توانند حال ما را تحت تاثیر قرار دهند؟ آیا باوردارید که بسیاری از واکنش های افراد میتواند تحت تاثیر رنگهای مختلف واقع شود؟ ربکا این موضوع را کاملا تجربه کرده بود و باورداشت که رنگ ها خصوصیات منحصربه فردی دارند و هرکدام می توانند به طور مجزا حال وهوای افراد را تغییر بدهند. معمولا افرادی که می خواهند به روی صحنه بروند و یا جلوی دوربین فیلم برداری قرار بگیرند، قبل از شروع کارشان، داخل یک «اتاق سبزرنگ» می روند تا اگراسترس شدیدی در آن لحظه دارند، آرام تر شوند تا به راحتی به روی صحنه بروند و یا مقابل دوربین قرار بگیرند. همچنین در دهه ۱۹۸۰ میلادی در برخی از زندان ها خلاقیتی صورت گرفت و برروی دیوار سلولیها بادکنک هایی به رنگ صورتی کشیده شد و برطبق گزارشهایی که داده شد، این کار موجب شد بسیاری از رفتارهای عصبی و تهاجمی زندانیان کاهش یابد و حتی فشارخون و سرعت بالای ضربان قلب آنها نیز پایین بیاید؛ چراکه رنگ صورتی تاثیرآرامش بخشی روی مغز دارد و به کاهش اضطراب و فشارهای عصبی کمک میکند. همین طور میتوان در اتاق خواب کودکان از این رنگ استفاده کرد تا آنان احساسی ارامش بیشتری داشته باشند و کمتر دچاراسترسی شوند. همچنین گفته می شود رنگ زرد موجب احساسی نشاط و تمرکزدر افراد می شود و رنگ قرمز شور و هیجان را افزایش می دهد و رنگ آبی هم احساسی ارامش را به افراد القا می کند. دانشگاه کرنل» امریکا مطالعاتی را برروی بازیکنان حرفه ای فوتبال و هاکی، هنگام زدن ضربات پنالتی انجام داد و متوجه شد بازیکنان تیمی که لباس مشکی به تن داشتند، درزدن ضربات پنالتی موفق تر بودند؛ سپس در بازی بعد، از بازیکنان یکی از تیمها خواسته شد تا لباس های مشکی رنگ بپوشاند و درنتیجه دیده شد که بازیکنان تیم، پس از تعویض لباس هایشان به شدت تحت تاثیر رنگ مشکی لباس های جدید قرار گرفتند و بازی شان حالت تهاجمی به خود گرفت.

تاثیر رنگ ها

ازآنجاکه رنگ مشکی حس قدرت را در ذهن انسان تداعی می کند، می تواند القا کننده حسی پرخاشگری در افراد باشد؛ پس هرگزرنگ اتاق خواب خود و فرزندانتان را مشکی نکنید! البته بهتراست بگوییم که انسانها درواقع یک نوع ارتباط عاطفی و فرهنگی باطیف رنگهای مختلف برقرار میکنند. این ارتباط می تواند با توجه به جنسیت افراد، ملیت و سن آنها متفاوت باشد؛ مثلا رنگ سفید در بیشتر کشورهای غربی نمادی از پاکی و شروع مجدد است؛ درحالی که همین رنگ در بسیاری از کشورهای شرقی، نمادی از مرگ است و مردمان این کشورها در مراسم سوگواری از لباسهای سفید رنگ استفاده می کنند. از طرفی فابربیرن، کارشناسی معروف رنگ شناسی و ناشر کتابهای روان شناسی رنگ ها و رنگ درمانی، بر این باور است که افراد با توجه به تجربیات تلخ و شیرینی که در زندگیشان دارند، با رنگها ارتباط برقرار میکنند؛ مثلا اگر فردی در یک دوره زمانی که دچار بیماری سختی بوده، دائما رنگ سبزویا زرد را در محیط اطراف خود دیده باشد، نمی توان از وی انتظار داشت که با دیدن این رنگها حالی خوبی به او دست بدهد. فراموش نکنیم که متاسفانه تجربیات منفی و خاطرات به جا مانده از آنها در مقایسه با خاطرات خوشی بسیار در ذهن افراد ماندگارترند؛ پس هرگز نمیتوان این افراد را قانع کرد تا ذهنیت خود را تغییر بدهند و از تماشای این رنگ ها لذت ببرند. ربکا وست معتقد است که «اگر شما در دوران تحصیلی تان در مدرسه ای درس خوانده اید که دیوارهایش سبز بود و خاطره تلخی هم ازآن دوران در ذهن دارید، من هرگز شما را متقاعد نمی کنم که الان رنگ دیوارهای اتاق نشیمن خود را سبز کنید؛ حال هرقدر هم که گفته
شود رنگ سبز، آرامش بخش است.»

احساس افراد نسبت به رنگ ها
بر اساس پژوهشهای دیگر احساسی که در افراد نسبت به رنگ های مختلف ایجاد می شود، می تواند ذاتی باشد و از درون ما نشات بگیرد؛ مثلا رنگ قرمزبه دلیل اینکه برخی افراد را به یاد آتش، خون یا کلمه خطر می اندازد، می تواند احساسی اضطراب و ضربان قلب را افزایش دهد و یا برعکس، رنگ آبی می تواند با تداعی زیبایی و وسعت أسمان، در ذهن افراد احساس آرامش به آنان بدهد و باعث کاهش اضطراب و ضربان قلب آنها شود؛ با این وجود همچنان تحقیقات کامل و جامعی درارتباط با تاثیررنگها برروی عواطف انسانی صورت نگرفته است. اما خودتان می توانید تجربه کنید که با دیدن هررنگی چاه حس و حالی به سراغ شما می آید. اگر فکر می کنید با دیدن رنگ بنفش حال روحی تان خوب می شود، حتمالباسی این رنگی بپوشید. مقابل اینه بروید تا ببینید که چقدرشادترازقبلی خواهید بود. آن وقت می بینید با انتخاب رنگ های مورد علاقه تان و نیز پوشیدن این رنگ ها اعتماد به نفستان بالاتر میرود، بیشترلبخند برروی لبانتان نقش میبندد و همچنین بیشتر از قبل مورد تعریف و تحسین دیگران واقع خواهید شد. ربکا وست تاکید می کند و میگوید: «انتخاب رنگهایی که در شما احساس خوبی ایجاد می کنند، یکی از سادهترین روشها برای بالابردن شادی و نشاط در زندگی است.» تاکید ما برروی کلمه کلیدی «انتخاب» است. در انتخاب رنگ ها دقت داشته باشید. ببینید که کدام یک احساس شاد بودن و سرزندگی را در شما بیشتر می کند و همچنین کدام یک تاثیر منفی برروی حال وهوای شما دارد. دقت کنید که اگر روزی متوجه شدید دیگرازپوشیدن آن لباس بنفش که زمانی حال شما را خوب می کرد، حال خوبی به سراغتان نمی آید، سریعا به دنبال رنگ دیگری بروید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری