بلاگ

تاثیر روابط اجتماعی بر کودکان معلول

تاثیر روابط اجتماعی بر کودکان معلول

تاثیر روابط اجتماعی بر کودکان معلول

تاثیر روابط اجتماعی بر کودکان معلول : روابط اجتماعی می تواند تاثیر عمیقی بر نگرش های فرد معلول نسبت به خود و فرصت هایی که برای سازگاری روانی، تحصیل و اشتغال به دست می آورد داشته باشد.

برای بهتر شدن این روابط می توانید از پرستار کودک در منزل نیز راهنمایی و بهره ببرید.

اگر واکنش اطرافیان مبتنی بر ترس ، طرد و یا تبعیض باشد، در آن صورت ممکن است مقدار زیادی از انرژی خود را برای پنهان کردن تفاوت های خود مصرف کند.

روابط اجتماعی و کودکان معلول

اگر واکنش ها بر ترحم به کودک و ناتوانی او مبتنی باشد، معمولاً خود را به صورت افرادی که باید به دیگران متکی باشند، تلقی خواهند کرد.

اما اگر دیگران کودکان معلول را به صورت افرادی در نظر آورند که گرچه دارای برخی محدودیت ها هستند اما در بیشتر موارد مانند دیگران می باشند، آنها تشویق خواهند شد تا به صورت افرادی مستقل و اعضایی مفید برای جامعه بار آیند .

عوامل متعددی می تواند به افزایش پذیرش افراد معلول از سوی دیگران کمک کند. متخصصان و گروه های اجتماعی از طریق اطلاعات و آموزش های عمومی تلاش می کنند ترس از معلولیت ها را در مردم کاهش داده، از آنان بخواهند از معلولان پشتیبانی کنند.

تاثیر روابط اجتماعی بر کودکان معلول : واکنش های خانوادگی

واکنش های خانوادگی نسبت به نقص جسمی کودک می تواند تاثیر منفی برخوردهای اجتماعی را تشدید یا جبران نماید. صرف نظر از ماهیت یا علت آن تاثیر روانی داشتن یک کودک معلول می تواند، بسیار ناراحت کننده باشد.

تاثیر روابط اجتماعی بر کودکان معلول
تردیدی نیست که خانواده ی چنین کودکی دچار شک، نومیدی و افسردگی می شود. والدین اغلب احساس گنام و تقصیر می کنند، و گاه به وسیله ی افراد نا آگاه، که نمی توانند مشکل آنان را درک کنند، دچار ناکامی می شوند. نحوه ی پذیرش کودک معلول در خانواده ها متفاوت است.

امکان آشفتگی در خانواده ای که دارای فرزند معلولی هستند می تواند بسیار زیاد باشد. چنین کودکی مقدار زیادی از درآمد، انرژی و وقت خانواده را به خود اختصاص می دهد. والدین ممکن است یکدیگر را سرزش کنند، ممکن است نسبت به یکدیگر یا نسبت به فرزندانشان بی اعتنا باشند یا سعی می کنند که وجود کودک معلول خود را انکار نمایند.

امکان دارد برادران و خواهران از کودک به خاطر مراقبتهای بیشتری که از طرف والدین دریافت می کند، رنجیده خاطر شوند. کودک ممکن است بیش از حد مورد حمایت قرار گیرد، به طوری که رفتارهای کودکانه نشان دهد، یا ممکن است مورد غفلت یا انکار یا حتی مورد اذیت و آزار خانواده واقع شود.

بر خلاف آنچه گفته شد خانواده می تواند همراه با ایجاد انگیزه به صورتی وصف ناپذیر به بهداشت روانی و سازگاری کودک معلول کمک  کنند. والدین این کودکان حتما باید با پزشک متخصص و متخخصان توانبخشی مشاوره داشته باشند.

تاثیر روابط اجتماعی بر کودکان معلول : واکنش کودکان معلول

نحوه برخورد کودکان معلول با نقص بدنی خود، منعکس کننده ی رفتاری است که دیگران در مورد آنان اعمال می دارند، و اگر دیگران رفتاری سرزش آمیز داشته باشند، کودکان نیز دارای این احساسات منفی خواهند بود.

بر عکس چنانچه احساسات دیگران نسبت به انها مثبت باشد آنها نیز به جای این که نقش متکی به دیگران را بازی کنند، سعی خواهند کرد مستقل بار آمده، تا حد امکان نیازهای خود را برآورده سازند.

آنها تصویری واقعی از خود در ذهن به وجود خواهند آورد و در مورد برخوردهای صحیح و صادقانه ی اطرافیان، هدف های واقعی برای خود انتخاب خواهند کرد، با برخورد صحیح با کودک معلول سرانجام می توان به او کمک کرد تا نقص خود را بپذیرد و هر چند به ماهیت معلولیت خود آگاه است، زندگی شادی را آغاز نماید.

تاثیر روابط اجتماعی بر کودکان معلول

این طبیعی است که کودکان به هنگام جدا شدن از والیدن، و بستری شدن در بیمارستان برای معاینات و درمان های پزشکی دچار ترس و اضطراب می شوند. در چنین موقعیتهایی نحوه ی برخورد درست می تواند ناراحتی های عاطفی را کهش دهد.

نکات مهم دیگری که در رابطه با تاثیرات روانی معلولیت جسمی می تواند وجود داشته باشد، مساله سن کودک و چگونگی معلولیت او می باشد.

مثلاً آیا این معلولیت جنبه مادرزادی دارد یا اکتسابی است و آیا پیشرفت می کند یا نه. کودکی که دچار یک معلولیت مادرزادی است سازگارتر است و معلولیتش را نسبت به کودکی که در سالهای بعد از تولد به آن مبتلا شده می پذیرد.

یک کودک مبتلا به نقص تقریباً جزیی و کوتاه مدت می تواند ناسازگارتر و عصبانی تر از کودکی باشد که دچار بیماری مرگباری است و این به خاطر روشی است که دیگران در برابر رفتارها و احساسات کودک به کار می برند.

بدیهی است که درک احساسات کودک و خانواده ی او درباره ی معلولیت ، از اهمیت خاصی برخوردار است. نحوه ی برخورد با کودک، یک جنبه حیاتی در آموزش و توانبخشی او به حساب می آید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری