بلاگ

تاثیر سلول های جنینی بر بدن مادر

پرستار کودک

 

تاثیر سلول های جنینی بر بدن مادر

تاثیر سلول های جنینی بر بدن مادر :درطول بارداری مادر و جنین دائما از طریق جفت با هم در ارتباطند و به همین دلیل ممکن است تعداد اندمی اط سلول های جنین از جفت عبور کرده و وارد جریان گردش خون مادر شوند. ولی این سلول ها پس از سالها باقی ماندن در بدن مادر تاثیری بر او خواهند داشت.

 

سلول های جنین و بدن مادر

در طول بارداری مادر در همه چیز از قبیل تغذیه، اکسیژن و … با جنین خود مشترک است. ولی جنین نیز می تواند سلول های خود را به مادر انتقال دهد و به دنبال این تبادل برخی از سلول های جنینی وارد جریان خون مادر شده و به بافت های مختلف بدن راه می یابند. به این ترتیب این سلول ها به سمت بافت های ریه، قلب، سینه و حتی مغز مهاجرت کرده و قادرند پس از  آن حتی تا ده ها سال در آنجا باقی بمانند. این پدیده که بیش از 100 سال از کشف و شناخت آن می گذرد در اصطلاح علمی میکروشیمریسم نامیده می شود.

این سول ها برای سلامت مادر مفیدند یا مضر؟

برای پاسخ به این سولا گروهی از محققان آمریکایی برای نخستین بار به مطالعه و بررسی بر روی 120 نمونه مختلف پرداختند. حاصل این تحقیقات 25 وات سال 2015 در نشریه تحقیقات بیولوژیکی منتشر شد. بر اساس یافته های محققان این پدیده ای که از آن تحت  عنوان ” مسالمت و تعارض” یاد می شود. در واقع تاثیر این سلول ها بر بدن مادر را می توان به سه دسته بی اثر، سودمند و مضر تقسیم کرد.

آثار سودمند

سلول های جنینی این ویژگی مهم را دارند که همانند سلول های بنیادی عمل کنند یعنی آنها می توانند به گونه های مختلف سلولی تمایز یافته و بسته به محیطی که در آن قرار دارند همان سلول ها را از خود بروز دهند.  به عنوان مثال چنانچه یک سلول جنینی به بافت مغز راه پیدا کندمی تواند بلافاصله تغییر شکل داده و تبدیل شکل داده و تبدیل به یک نورون مغزی شود. تحقیقات دانشمندان حاکی از آن است که پدیده میکروسیمریسم جنینی به ویژه بر صدمات و جراحات داخلی بدن اثر ترمیمی و درمانی داشته و به عنوان مثال در بهبود آسیب های کبدی نقش موثری دارد. بر همین اساس به نظر می رسد که سلول های جنینی در بهبود زخم ها و جراحات ناشی از عمل سزارین نیز موثر باشند. ولی با این وجود هنوز شواهد محکمی دال بر تایید این نظریه وجود ندارد.

آثار مضر

بنا به نظر محققان سلول های جنینی با اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن مادر و ایجاد التهابات مزمن می توانند در بلند مدت موجب بروز بیماری های خود ایمنی در مادر شوند. بر همین اساس شاید این اختلال بتواند توضیحی برای شیوع بیشتر بیماری آرتریت روماتوئید در میان خانم ها باشد. در این مطالعات بیماری های دیگری نظیر سرطان و یائسگی زودرس نیز به طور فرضیه به تهاجم سلول های جنینی نسبت داده شده اند. ولی هنز صحت این مطالعات به طور کامل از نظر علمی به اثبات نرسیده و برای تایید آن همچنان به نتایج قطعی تری نیاز هست. بنا به گفته  پژوهشگران ” در تحقیقات آتی برای تشخیص سلول های جنینی و تاثیر آنها بر بدن مادر باید  از متدهای بسیار دقیق تری استفاده کرد”

سوالاتی که همچنان ادامه دارند…

پژوهشگران برای شناخت زوایای ناشناخته پدیده میکروشیمریسم همچنان در تلاشند ولی هنزو سوالات بسیاری  در این زمینه مطرح است، اگر سلول های جنینی اولین فرزند با سلول های جنینی فرزند دوم برخورد کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ و آیا ممکن است سلول های جنینی خاهر ها و برادرانمان از طریق وراثت به ما انتقال یابند؟

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری