بلاگ

تاثیر سن و سبک زندگی پدر بر سلامت نوزاد

تاثیر سن و سبک زندگی پدر بر سلامت نوزاد

تاثیر سن و سبک زندگی پدر بر سلامت نوزاد :  تحقیقات جدید نشان می دهندبین نقص های مادرزادی، مصرف الکل و سن پدر و همچنین عوامل محیطی ارتباط مستقیمی وجود دارد. آنها معتقدند این نقص ها در نتیجه تغییرات اپی ژنتیک بوجود می آیند.که می توانند روی چندین نسل تاثیر گذار باشند.

گاهی پزشکان اختلالات طیفی الکلی جنینی را برای نوزاد تازه به دنیا آمده تشخیص دهند، در حالی که مادر هرگز نوشیدنی الکلی مصرف نکرده است (اف ا سی دی ). یعنی پدر با مصرف الکل نه تنها روی فرزند خود، بلکه روی نسل های آینده نیز تاثیر می گذارد.

سبک زندگی پدر بر سلامت نوزاد

در تحقیقی که در مجله امریکایی ” استم سل” به چاپ رسید، گفته شده شرایط و سبک زندگی پدر و مادر در سلامتی فرزند خود نقش دارد. این یک نتیجه گیری کلی است که علم در ابتدای راه اثبات آن قرار دارد. این تحقیق توسط محقق ارشد دکتر جونا کیتلیینسکا، پروفسور بیوشیمی و زیست شناسی ملکولی و سلولی انجام گرفت.

او معتقد است ما می دانیم شرایط تغذیه ای، هورمونی و روانی مادر همیشه روی تغییرات ساختار بدنی، واکنش سلولی و بیان زن جنین تاثیر می گذارد.

ولی مطالعا ما نشان می دهد، همه شرایطی که در قسمت بالا به انها اشاره کردیم در مورد پدر نیز صادق است. سبک زندگی و سن پدر روی مولکوی هایی که عملکرد ژن را کنترل می کنند، تاثیر می گذارد. بنابریان پدر نه تنها روی فرزند خود بلکه روی نسل آینده خانواده نیز تاثیر میگذارد.

بیش از هفتاد و پنج درصد کودکانی که به (اف ا سی دی ) مبتلا هستند پدر آنها معتاد به الکل بوده و این نشان می دهد باید تاثیر منفی مصرف الکل قبل از بچه دار شدن به آنها گفته و فهمانده شود. این گزارش مروری بر شواهد انسانی و حیوانی است که به منظور نشان دادن رابطه بین پدر و برنامه های اپی زنتیک که فرزند آنها به را ارث می برد، انجام گرفت.

در بین مطالعات انجام گرفته موارد زیر را یافتند:

  • سن بالای پدر احتمال افزایش خطر جنون جوانی( شیزوفرنی)، اوتیسم و نقص های مادرزادی فرزند را افزایش می دهد.
  • اگر پدر قبل از سن بلوغ رژیم غذایی مناسبی داشته باشد خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی عروقی در فرزندان نوه های او کاهش می یابد.
  • چاقی پدر باعث بزرگ شدن اندازه سلولها، تغییر در تنظیم متابولیکی، دیابت و چاقی می شود. همچنین احتمال بروز تومور مغزی در فرزند را نیز افزایش می دهد.
  • فشار روانی که به پدر وارد می شود، ناهنجاری در ویژگی های رفتاری را در فرزند افزایش می دهد.
  • اگر پدر الکل مصرف کند روی وزن نوزاد هنگام تولد تاثیر گذاشته و وزن او کم می شود و به طور کلی اندازه مغز نوزاد کاهش می یابد و به عملکرد شناختی نوزاد آسیب می رساند.

بیش از هفتاد و پنج درصد کودکانی که به ( اف ا سی دی ) میتلا هستند پدر آنها معتاد به الکل بوده و این نشان می دهد باید تاثیر منفی مصرف الکل قبل از بچه دار شدن به آنها گفته و فهمانده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می توانید سوالات خود را از پرستار کودک بپرسید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری