تبخال

تبخال

تبخال

تبخال(cold sores) به مجموعه ای از تاول ها گفته می شود که بر اثر ویروس هِرپس سیمپلکس(herpes simplex) نوع یک (HSV-1)ایجاد می شوند. اکثر افراد تا زمانی که به سن بزرگسالی برسند حداقل یک بار با این ویروس عفونی می‌شوند.

عفونت برای بار اول اغلب مشخص نمی گردد اما ممکن است باعث بروز تاول هایی در دهان شود این ویروس سپس در سلول های عصبی به صورت بدون علامت مخفی می شود اما در بعضی از افراد این ویروس دوباره فعال شده و ایجاد تبخال می نماید عواملی که میتوانند باعث فعال شدن این ویروس خفته و مخفی شوند عبارتند از: استرس ها، آفتاب سوختگی، مواجه شدن با باد سرد ،سرماخوردگی، بروز عادت ماهانه در خانم ها و تب بالا در بعضی از افراد به طور مکرر تبخال ایجاد میشود.

علایم تبخال

تبخال ها اغلب بر روی پوست دور دهان ایجاد می شوند علایم تبخال معمولاً به ترتیب زیر ظاهر می‌شوند:

  • پوست مبتلا ابتدا شروع به گزگز کردن می کند.
  • یک یا چند مجموعه از تاول های کوچک و دردناک ظاهر  می‌شوند و پوست اطراف آنها نیز قرمز می شود.
  • تاول ترکیده و به صورت کبره می شوند.
  • معمولاً تاول ها در عرض ۱۰ تا ۱۴ روز فروکش می کنند .

اگر تاول ها دوباره عود نمایند معمولاً در همان جای قبلی خود ظاهر می شوند.

نحوه درمان تبخال

شما می توانید از کرم ضد ویروس آسیکلوویر(aciclovir) که بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسد استفاده نمایید. اما شما باید این کرم را از همان وقتی که علایم اولیه تبخال ظاهر شده اند، مصرف نمایید. در بعضی موارد پزشک ممکن است داروهای خوراکی ضد ویروس تجویز نماید گرچه درمان  سریع و مناسب می‌تواند از بروز تبخال پیشگیری نماید اما ویروس دوباره در سلول های عصبی مخفی شده و ممکن است بعدا دوباره عود نماید.

اگر شما به طور مکرر دچار تبخال می‌شوید سعی نمایید که پوست خود را از عوامل شروع کننده آن مثل آفتاب سوختگی و مواجه شدن با باد سرد حفاظت نمایید. برای اینکه خطر انتقال بیماری به سایر افراد را به حداقل برسانید هیچگاه به تاولهای تبخال دست نزنید، از بوسیدن افراد خودداری نمایید


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه خود را بنویسید