بلاگ

تربیت صحیح فرزند با وضع قوانین

برای فرزند نوپای شما درک قوانین و محدودیت ها بسیار اهمیت دارند، گرچه شاید به عنوان والدین اجرای آن برایتان دشوار باشد. وقتی محدودیتهای کافی برپا شد، کودکان ایمنی و حمایت بیشتری را احساس خواهد کرد. این رهنمودها به فرزندتان نیز کمک می کند تا رفتارهای پسندیده و ناپسند را یاد بگیرد و با کنترل خود و خود انضباطی از بدی ها دور شود – حتی در آینده برای خودش نیز محدودیتهایی را برپا سازد. اما اجرای چنین قوانینی اغلب به بدخلقی و سرکشی کودکان منتهی می شود و والدین را سرگردان می کند که آیا این عمل ارزش چنین کارهایی را دارد. حقیقت این است که برقراری این محدودیتها ضروری است، خصوصا برای آینده فرزندتان – البته قرار نیست برقراری آنها به کابوس بینجامد.
باید از سن رشد فرزندتان و اینکه چه قوانینی در این سن مهم است، اگاه باشید. در تصمیمات خود اعتماد به نفس داشته باشید و روش مبارزه ی خود را دقیق برگزینید. مثلا اگر صبحها فرزندتان نمی خواهد لباس بپوشد و دلش میخواهد تلویزیون تماشا کند، بهتر است قانون و محدویتی برپا سازید که در آن تماشای تلویزیون هنگام صبح به طور کلی ممنوع باشد. این عمل از ادامه ی مشاجره ها پیشگیری می کند. اما در زمان مجاز تماشای تلویزیون و زمان پخش برنامه های کودکانه چنین قانونی را اجرا نکنید.

تربیت صحیح فرزندان

به زمان هایی که فرزند نوپای شما برای عبور از مرزها (محدودیتها) تلاش می کند، توجه کنید. اگر این عمل در مرکز خرید یا کنار دوستان است، از قبل فکر کنید و برای کاهش میزان جدل یا ناله ها راهکاری برنامه ریزی کنید. باید هر رفتاری را که به گونه ای فرزندتان یا دیگران را در معرض اسیب قرار میدهد، کنترل کنید.

ھمه ی چیز درباره ی انتخاب
بچه های نوپا می خواهند کنترل زندگی خود را در دست داشته باشند، اما واقعیت این است که در اختیار قرار دادن چنین امکانی برای فرزندتان می تواند موجب سردرگمی و کلافگی او گردد. با دادن حق انتخاب به فرزند کوچکتان و “نه” نگفتن به درخواستهایشان، به او اجازه می دهید که تا حدودی بر زندگی خود کنترل داشته باشد. این کار بر استقلال آینده ی او نیز اثر دارد. اگر دائماً به فرزنداتان بگویید که چه بکند و چه نکند، چگونه باید یاد بگیرد که انجام دادن چه کاری درست است و چه کاری نادرست! بهترین روش برای حق انتخاب دادن به فرزندتان و بدون اینکه او را رها کنید، این است که به او دو گزینه ی حق انتخاب دهید. مثلا اجازه دهید که او آنچه برای صبحانه می خواهد را انتخاب کند، اما مطمئن شوید که او فقط دو خوراکی برای انتخاب دارد( او می تواند میوه ها با ماست را برگزیند)

پرت کردن حواس، بهترین دوست
مادران :
آیا تا کنون متوجه شده اید که فرزندتان بدون داشتن تمرکز کافی فقط برای مدت کوتاهی با وسایل اطرافش سرگرم می شود! هنگامی که بچه ی نوپای شما بدخلف شده است یا در خطر آسیب رساندن به خود یا دیگران قرار دارد و نمی تواند رفتار خود را کنترل کند، شما می توانید با استفاده از همین تمرکز کوتاه فرزندتان او را از آن وضعیت خارج سازید – فرزند تان را بلند کنید و او را از اشیا یا اشخاصی که باعث تنشی او شده اند، دور کنید. دادن وقت تنفس به فرزندتان به او کمک می کند تا از آن وضعیت ناراحت کننده دور شود. در نتیجه، برای آرام کردن خود فرصت مناسبی در اختیار داشته باشد.

به واکنش خود دقت کنید:
بچه های نوپا عاشق شکستن محدودیتها هستند و به واکنش شما توجه می کنند. زود یا دیر عصبانی خواهید شد و میخواهید فریاد بکشید یا او را تنبیه کنید. سعی کنید رفتار خود را کنترل کنید، زیرا برقراری انضباط هنگام عصبانیت هرگز درست نیست. ترجیحا تا سطح فرزندتان پایین بیایید و درباره ی رفتارش با آوایی محکم و صمیمانه حرف بزنید. اما  توضیح ندهید که چرا چنین قانونی را گذاشته اید، یا اینکه چرا رفتار او بیش از یک بار پسندیده نبوده است – تکرار کردن خودتان فقط به کلافگی شما می افزاید و به همین ترتیب، به فرزندتان فرصتی میدهد تا در این باره با شما بحث کند. تلاش برای متقاعد کردن یا بحث با فرزند نوپا بی فایده است. نباید علت محدودیتها را بیش از یک بار توضیح دهید.

برمثبت اندیشی متمرکز شوید:
اگر کسی دائما برای هر رفتار “بد”ی که انجام داده است، توبیخ شود، تقریباً هیچ کس برای اجرای رفتار درست تلاشی نمی کند. بنابراین به جای تمرکز بر اشتباهات فرزند نو پایتان بر آنچه او درست انجام می دهد، متمرکز شوید. برای تثبیت رفتار درست، توجه نشان دادن به تغییرات مثبت در رفتار فرزنداتان مفید است. استفاده از روش پاداش دادن به رفتار های صحیح نیز راه گشاست، اما فقط برای مواردی از آن استفاده کنید که او هنوز برای اصلاح رفتارش نیاز به کمک دارد. جز این موارد، پاداشی بهتر از عشق ورزیدن و تشویق فرزندتان وجود ندارد.
هیچ کس دوست ندارد به او گفته شود، چه بکند و چه نکند. بنابراین، طبیعی است که در مقطعی کوچولوی شما ناراحت شود. امکان دارد بدخلقی و گریه کند یا فریاد بزند – شما میخواهید که زمین دهان باز کند و در آن فرو بروید. هرچند سخت باشد، سعی کنید به این فورانهای احساسی واکنش نشان ندهید یا فقط چون احساس ناراحتی یا شرمندگی می کنید، اوضاع را بپذیرید. هم به قوانین و محدودیتهای خود پایبند باشید، و هم به احساسات و واکنش فرزند نوپای خود توجه کنید. با بیان کردن نکات ضروری به فرزند تان اجازه دهید که او از چگونگی احساسات شما آگاه شود و به این ترتیب، شما نیز از احساسات ورای واکنش فرزنداتان مطلع خواهید شد. اگر فرزندتان پیش از شام بیسکویت دیگری می خواهد، به او بگویید: ” یک بیسکویت دیگه امکان ندارد. می دونم که واقعا اون رو می خوای و می فهمم که تا چه اندازه ناراحت شدی، اما نمی تونی یکی دیگه بخوری.” شاید این گفت و گو اوضاع را فوراً درست نکند، اما این عمل به فرزندتان یاد میدهد که در آینده چگونه با احساسات خود کنار بیاید.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید.

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری