بلاگ

ترس های بارداری

 

مادرانی که برای اولین بار صاحب فرزند می شوند، به طور طبیعی از موارد مشابهی ترس دارند. مادر شدن را به شما تبریک می گوییم. فرقی نمیکند، این اولین یا چندمین تجربه بارداری شما باشد، همه مادران ترس و نگرانی های این دوران هیجان انگیز را تجربه می کنند. بیشتر نگرانی های مادر باردار مربوط به خود زایمان، صرف وقت کافی برای خود و همسر خود، مادر خوبی بودن و توانایی برآورده کردن نیازهای جدید فرزند خود است.

نگرانی های زایمان

ترس از زایمان یکی از نگرانی های شایع بین مادران باردار است. ترس بیشتر مادران از این است که آیا می توانند درد و جراححت های زایمان را تحمل کنند؟ آیا زایمان آنها سزارین خواهدبود؟ برخی از مادران تجربه های تلخی مانند بارداری تهاجمی، ضربه روحی سخت از بارداری قبلی یا سابقه سقط جنین هم از گذشته همراه خود دارند که همین امر نگرانی آنها را تشدید می کند.

صرف نظر از علل نگرانی شما برای زایمان، با شرکت در کلاس های تخصصی زایمان و مطرح کردن نگرانی های خود از زایمان داشته باشید. همیشه به یاد داشته باشید، باید با کسی که می تواند هنگام زایمان به مادر کمک کند، مادر از نظر عاطفی احساس بهتری داشته و روش های تهاجمی زایمان نیز کمتر به کار می روند. اگر پس از تولد کودک احساس ناراحتی و اضطراب می کنید، از زایمان خود عصبانی هستید و این مسائل روی زندگی یا رابطه شما و فرزندتان تاثیر گذاشته با متخصص سلامت روان که تجربه کافی در زمینه حل مشکلات مادران پس از زایمان دارد، مشاوره کنید. با برداشتن این گام به خود کمک می کنید تا این تجربه های ناخوشایند را پشت سر گذاشته و دید مثبتی نسبت به زایمان و تولد فرزند خود خواهید داشت، حتی برای بارداری بعدی نیز آماده می شوید و از همه مهمتر، از اوقاتی  که با فرزند خود سپری می کنید، لذت می برید.

آیا می توانم وظایف خود را به خوبی انجام دهد؟

مادرانی که تازه صاحب فرزند شده اند به سرعت این نکته را متوجه خواهند شد که از بین مسئولیت های مختلف آنها مانند مراقبت از فرزند، حفظ ارتباط خوب با همسر و کار بیرون از منزل، اولین چیزی که حذف می شود بسیاری از علایق، سرگرمی ها و فعالیت های مادر است. اکثر مادران نمی توانند به انجام امور شخصی و همیشگی خود، ادامه دهند. ممکن است، احساس کنید دیگر نیم توانید وقت کافی صرف خود و علائق خود کنید یا با خود فکر کنید آیا باز هم می توانید برای خود زندگی کنید؟

بسیاری از مادران به این نتیجه می رسند که ارتباط گروهی با مادران دیگر به آنهاکمک زیادی می کند. تمرکز این گروه ها روی فعالیت کودکان مانند بازی های گروهی است. شرکت در این گروه ها این فرصت را برای بسیاری از مادران فراهم می کند که سرگرمی و علایق جدیدی پیدا کرده و با خانم های دیگری که شرایط مشابه دارند آشنا شوند.

آیا من و همسرم دوباره فرصت می کنیم با هم صحبت کنیم؟بسیاری از زوج ها غافلگیر شده و با نا امیدی به این فکر می کنند که پس از تولد فرزندشان نمی توانند مانند قبل با یکدیگر ارتباط نزدیک برقرار کنند. غافلگیر نشوید، زیرا این شرایط، از زمان تولد تا به مهد کودک رفتن او ادامه دارد. دو روانشناس به نام های جان و جولی گاتمن می گویند. پرورش مهارت هایی از قبیل برقراری ارتباط با همسر خود، به استحکام رابطه شما کمک می کند.

می ترسم مادر خوبی نباشم؟

امروزه شاخص های یک مادر خوب تغییر کرده و معیارهای آن نسبت به گذشته افزایش یافته است. هر شخصی در جامعه معیارهای خود را دارد. شیر مادر خوب است یا خیر؟ اگر خوب است تا چه سنی باید شیردهی را ادامه دهید؟ از پوشک استفاده می کنیم یا خیر؟ آیا مصرف غذای ارگانیک اهمیت دارد؟ می توانید خارج از منزل کار کنید یا به صورت پاره وقت کار کنید؟ بهترین روش نگهداری از کودک برای شرایط خانواده شما کدام روش است؟ پرسش ها و پاسخ ها پایان ندارند، پدر و مادر وقت زیادی صرف تصمیم گیری برای انتخاب بهترین روش می کنند. درباره نگرانی های خود با همسرتان گفتگو کنید، با مادرانی که تازه صاحب فرزند شده اند درباره ارزش های فرزند پروری صحبت کنید. کمک اعضای خانواده و مراقب سلامت اعتماد به نفس شما را افزایش داده و در تصمیم گیری ها به شما کمک می کنند، برای درخواست کمک شک نکنید.

اگر افسردگی پس از زایمان بیشتر شد چه باید کرد؟

از هر هشت مادر یک کادر از افسردگی پس از زایمان رنج می برد . باید ان را یکی از شایع ترین عوارض زایمان و بارداری دانست. بروز علائم افسردگی بسیاری از مادران در بارداری آغاز می شود. بسیاری از آنها از وجود احساسات مهمی مانند نگرانی و اضطراب شکایت می کنند. بسیاری از مادران با وجود این علائم از کسی کمک نمی خواهند. در صورت عدم درمان، این علائم می توانند روی احساس مادر نسبت به خودش، ارتباط بین او، فرزند و همسرش تاثیر منفی بگذارند.

اگر ترس، ناراحتی و اضطراب شما بیش از حد بوده و روی کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته با مراقب سلامت خود صحبت کنید. با درمانگر متخصصی که تجربه کافی در زمینه افسردگی بارداری و پس از زایمان دارد، مشورت کنید. این کار را برای خود و فرزندتان انجام دهید. نباید درباره خود و فرزندتان به گونه ایی فکر کنید که باعث به وجود آمدن ترس یا احساس ناخوشایند در شما شود.اگر احساس می کنید به هر دلیلی قصد آسیب رساندن به خود و فرزندتان را دارید موضوع را با مراقبت سلامت خود در میان بگذاریدو دنبال کمک فوری و اورژانسی باشید.

بچه دار شدن فرصت شگفت انگیزی و بسیار خوبی برای لذت بردن از زندگی است. در این باره عجیب و دوست داشتنی می توانید از کمک افرادری مانند اعضا خانواده، دوستان و متخصصانی که می توانند در مراقبت و حمایت از نوزاد به شما کمک کنند بهره شوید!

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری