بلاگ

ترفندهای ساده و هوشیارانه برای غلبه بر آشفتگی منزل

پرستار بیمار

پارسیان آوید (پرستار بیمار در منزل): وقتی بچه دارید، خانه شما لبریز از وسایل خواهد بود- چیزهایی که هرگز فکر نمی کردید که روزی به آنها نیاز خواهید داشت. اما باید بدانید که مرز ظریفی بین خانه ی شلوغ و بی نظمی وجود دارد. ما برای مبارزه با هرج و مرج در منزلتان راهنمایی هایی زیر را پیشنهاد می کنیم.

پرستار کودک در منزل

پرستار سالمند در منزل

غلبه بر آشفتگی در منزل

به گقته ی لیندا نکوکو، متخصص در سازماندهی، پیش از شروع به این کار، مهم ترین موضوعی که باید درباره ی رفع آشفتگی منزل درک کنید، این است که این روندی مداوم است. شاید ابتدا ترسناک به نظر رسد، اما به کار خود ادامه دهید. هر چه منزلتان مرتب تر باشد، حفظ نظم در آن ساده تر است.

1- وقتی به مرتب کردن می اندیشیم: فوراً کیسه ای زباله به دست می گیریم و شروع به پاکسازی می کنیم. اشتباه تازه کارها همین است. به توصیه خانم نکومو، اول برنامه ریزی کنید. هر چه آماده تر باشید، این روند آسان تر خواهد بود و حفظ آن نیز ساده تر می شود.

2- چه می خواهم؟ حال هدف هایی برگزینید. از خود بپرسید که چرا می خواهید سازماندهی کنید؟ اکنون کاربرد فضای خود را مشخص کنید. بدون این کار نمی توانید هدف خود را برگزینید.

3- از قبل فکر کنید: پیش از شروع کار، برای چیزهایی که می خواهید نگه دارید، مکان جدیدی بیاید. از خود بپرسید: آیا این چیزها لازم است؟ آیا آنها را می خواهم یا دوستشان دارم؟ این سوال ها علت معتبری برای نگه داشتن چیزی است- اگر نمی دانید که هر چیز را کجا بگذارید، هرج و مرج طبیعی خواهد بود.

4- نقطه شروع: گامی به عقب بردارید تا ناحیه ای را شناسایی کنید که در صورت مرتب کردنش، تاثیری فوری بر زندگی تان خواهد گذاشت. حال از آنجا آغاز کنید. با آنچه می توانید ببینید، شروع کنید. همیشه از یک ناحیه آغاز کنید و سپس از آن نقطه به اطراف ادامه دهید.

5- کار را شروع کنید: اشیا را به چهار دسته تقسیم کنید: زباله، بخشیدنی، نگه داشتنی و محل آن در این اتاق نیست. شما می توانید از کیسه زباله، لگن پلاستیکی یا جعبه استفاده کنید. همان طور  که مرتب می کنید، هر وسیله را به داخل یکی از این ظرف ها می رود.

6- بسته به نوع، دسته بندی کنید: هر چیزی را که می خواهید نگه دارید، در دسته بندی خاصی قرار دهید. مثلاً می توانید لباس ها را با جدا کردن شلوارها، بلوز ها، تن پوش های رسمی، جین ها و غیره دسته بندی کنید. به این ترتیب، بسته بندی انان و انتخاب مجدد آنها بسیار ساده تر خواهد بود. این قانون بنیانی درباره ی همه ی اشیاء خصوصاً اسباب بازی ها، صادق است.

7- از زمان سنج استفاده کنید. شاید خنده دار به نظر رسد، اما از زنگ ساعت برای ده یا پانزده  دقیقه استفاده کنید. در آن ده دقیقه به شدت کار کنید و سپس حاصل کار خود را ببینید.

8- هنگام کار کردن ارزیابی کنید: وقتی زمانی را صرف مرتب کردن ناحیه ای کردید، وقت تنفس بگیرید، عقب نشینی کنید و به آنچه انجام داده اید، نظری بیندازید. از خودتان بپرسید، آیا کارساز بوده است؟ این کار ساده ترین  و سریع ترین روش برای ایجاد تغییر است، اغلب امکان دارد نقشه ی شما برای زندگی روزمره کاملاً عملی نباشد، پس همان طور که کار می کنید، پیش از اینکه به مرحله بعدی بروید، برای بررسی اندکی توقف کنید.

9- درباره ی زمان واقع بین باشید: شاید فکر کنید که می توانید در یک روز تمام اتاق بازی یا همه ی کمدها را مرتب کنید، اما این احتمال وجود دارد که نتوانید به چنان سرعتی این کار را انجام دهید. شاید نتوانید در یک روز کار را تمام کنید، زیرا تصمیم گیری درباره ی اینکه اشیا باید به کجا بروند، زمانبر است.

10- به خودتان پاداش دهید: وقتی وظیفه ای را کاملاً انجام دادید، با سیستم پاداش دهی انگیزه ی خود را حفظ کنید.” شما ارزشش را دارید فقط وسیله دیگری نخرید. به جایش ماساژ بگیرید، به دوستانتان به رستوران یا سینما بروید”  با زمان گذاشتن برای خود پاداش بگیرید نه با خرید وسایل اضافه.

11- همه چیز را بر چسب بزنید: شاید عجیب به نظر رسد، اما تمام متخصصان توافق دارند که برچسب زدن کلیدی است. وقتی اشیا برچسب دراند، یافتن آنچه نیاز دارید و بسته بندی دوباره ی آن بسیار ساده تر است.

12- رهایش کن! وقتی دسته بندی اشیا را به زباله، نگه داشتنی، بخشیدنی و محل آن در این اتاق نیست، مرتب کردید، انها را از اتاق بیرون ببرید. زباله ها را به زباله دان و اشیای بخشیدنی را به مراکز خیریه بدهید.

13- چگونگی مرتب کردن اتاق بازی: هر ناحیه ای از بازی خردسالان، خصوصاً اگر اتاق خواب باشد، می تواند منطقه ای برای هرج و مرج باشد. حتی اگر آن اتاق چند عملکرد دارد، باز هم می توان آن را مرتب و منظم نگه داشت. سعی کنید اتاق را به نواحی مختلف تقسیم کنید. بخش هایی برای کتابخوانی، نقاشی و زمین بازی.

14- انباری ساده برای خردسالان: به فرزندتان اجازه دهید تا ظرف های انباری خود را برگزیند. ظرف های رنگی یا شفافبرای خردسالان جذاب است. به آنها برچسب بزنید و عکس یا تصویری را خارج آن بچسبانید تا نشان دهید که داخل آن چیست. حمل این ظرف ها باید راحت باشد. برای بچه های کوچک تر سبدهایی را انتخاب کنید که در سطح دید آنهاست تا برایشان آسان تر شود.

15- از تمام فضای خود استفاده کنید: فضای مناسب فقط روی زمین، کمدها یا زیر تختخواب نیست که در دسترس شماست. شما می توانید از قفسه هایی در سطوح بالاتر برای انبار کردن اشیا نیز استفاده  کنید. اشیایی که برایتان ارزش خاصی دارند، ولی کمتر از آنها استفاده کرده اید را آنجا بگذارید.

16- می بیند و انجام می دهد: اگر می خواهید فرزندتان برای تمیز و مرتب نگه داشتن به شما کمک کنندف باید شما نمونه ای برای رفتار آنها باشید. نه فقط این کار به آنان روشی برای تقلید می دهد، بلکه فرزندتان خودکفایی را می آموزد.

17- فضاهایی برای اعضای خانواده در نظر بگیرید: نباید مامان نقش اَبر قهرمان را داشته باشد. در واقع، برای پیروزی در مبارزه با هرج و مرج، باید همه ی خانواده حامی باشند. به عنوان خانواده، همگی با هم قوانینی برای انضباط بگذارید تا هر کس از آنچه باید پیروی کند، آگاهی داشته باشد . هر عضو خانواده را مسئول ناحیه ی خاصی کنید، مثلاً اتاق مطالعه پدر، اتاق بازی به بچه هایی که در انجا بازی می کنند و …

18- خرید ضروریات: بله، این خرید لوزام مرتب سازی لازم است. برای خرید این محصولات دقت کنید تا فرق بین آرامش و آشفتگی را دریابید. تا زمانی که نمی دانید چه چیزهایی را می خواهید مرتب کنید آنرا نخرید.

19- پیروی کنید: راهکاری بیابید که محسوس و حفظ آن ساده باشد. وقتی کار دشوار مرتب و منظم کردن خانه را انجام دادید، باید برنامه ای برای حفظ آن داشته باشید- از برچسب ها، فضاهایی برای برگردان اشیا به جای خود، و برنامه ریزی زمانی هفتگی برای پاکیزگی استفاده کنید. در غیر این صورت، بازگشت به عادت هایی بد قبلی بسیار ساده خواهد بود.

20- خرید وسایل مورد نیاز: برای خرید برنامه داشته باشید تا از خرید لوازم غیر ضروری پرهیز شود.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری