بلاگ

تشخیص ناباروری

تشخیص ناباروری

تشخیص ناباروری : اگر زوجی به طور منظم به مدت 6 ماه تا یک سال رابطه زناشویی داشته باشند اما بارداری اتفاق نیفتد، می توان احتمال ناباروری را در یکی از زوجین پیش بینی کرد. اگر به طور جدی ثصد بارداری دارید، بهتر است از علائم ناباروری در بانوان و آقایان آگاهی داشته باشید.

نشانه های متعددی وجود دارند که می توان بر اساس آن، ناباروری را تشخیص داد، این علائم عبارتند از :

 

ناباروری

  • سیکل قاعدگی نامنظم، غیر طبیعی یا فقدان آن

اگر قصد بارداری دارید،  باید سیکل قاعدگی خودر ا پیگیری و بررسی کنید. یکی از اصلی ترین دلایل ناباروری در بانوان مشکلات سیکل قاعدگی به شمار می رود. با این وجود بسیاری از بانوان به بی نظمی سیکل قاعدگی یا به طور کلی فقدان آن توجه نمی کنند، در حالی که برای باردار شدن باید از تخمک گذاری و زمان دقیق آن مطلع باشید. امروزه با کمک اپلیکیشن های متفاوتی می توان زمان تخمک گذاری، علائم آن، خونریزی و بسیاری از موارد مربوط را پیگیری و مشخص کرد. اما پیش از تعیین روز تخمک گذاری، باید تعداد دقیق روزهای سیکل قاعدگی خود را بدانید، پزشک نیز برای تشخیص روز تخمک گذاری و درمان ناباروری شما به این عدد نیاز دارد.

  • ثابت ماندن دمای پایه بدن:

روش اندازه گیری دمای پایه بدن شاید کمی قدیمی به نظر برسد، اما اگر به فکر بارداری هستید و کمان می کنید که مشکل نازایی دارید، این روش به کارتان می آید. دمای پایه بدن چیست؟

به دمای بدن هنگام خواب عمیق و یا اولین لحظه بیداریدر صبح،دمای پایه بدن می گویند.

دمای بدن بانوان به هنگام تخمک گذاری افزایش پیدا می کند، بنابراین اگر هر روز سبح به مدت یک ماه به محض بیدار شدن دمای بدن خود را اندازه گیری کنید و با هیچ افزایش دمایی مواجه نشوید، متاسفانه شما تخمک گگذاری نکرده اید، این یکی از علائم نازایی و ناباروری است.

بهترین زمان برای سنجش دمای پایه بدن،  اول صبح  و قبل از بیدار از رختخواب است.  همیشه از یک دماسنجاستفاده کنید و از دقت و صحت کار آن مطمئن شوید، بهتر است هنگام تهیه آن از داروخانه، دماسنج ویژه دمای پایه بدن را خریداری کنید

  • عدم تعادل هورمونی:

یکی از دلایل اصلی و بسیار مهم در ناباروری است. تغییرات پوستی نظیر افزایش آکنه و جوش، افزایش وزن، ریزشمو، رشد موهای زائی، سردرد، حساسیت پستان، ترشح نوک پستان، کاهش میل جنسی، خشکی واژن و نفخ از نشانه های رایج عدم بررسی خواهندشد و او جهت متعادل سازی هورمونی درمان های مناسب را ارائه خواهد کرد.

عفونت:  درد هنگام مقاربت می تواند یکی از نشانه های عفونت باشد، بیماری های مقاربتی یا پایینبودم سیستم ایمنی بدن می تواننداز دلایل بروز عفونت باشند.

  • سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان

تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین دلایل ناباروری به شمار می آید و زمانی بروز می کند  که تخمک به طور منظم آزاد نشود یا به عبارتی دیگر تخمک گذاری انجام نگیرد. نام دیگر این بیماری تنبلی تخمدان است. تخمدان ها حاوی کیسه های کوچک و پر از مایع هستند، اگر تخمک ها رشد کنند اما نتوانند از این کیسه ها خارج شوند، تخمک گذاری اتفاق نمی افتد.

در یک تخمدان پلی کیستیک بر خلاف تخمدان معمولی، فولیکول های حاوی تخمک وجود دارند اما رشد و بلوغ انها به اندازه ای نیست که بتوانند آزاد شوند و به تخمک گذاری منجر شود.

بسیاری از بانوان تا زمانی که اقدام به بارداری نکرده اند، از وجود سندرم تخمدان پلی کیستیک خود اطلاع ندارند. در میان افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک علائمی چون رشد موهای زاید صورت، قاعدگی نامنظم یا عدم قاعدگی،آپنه خواب، اضطراب، افسردگی و لکه های تیره پوستی مشاهده می شود. عدم تعادل هورمونی ارتباط تنگاتنگی با سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان دارد. لذا چنانچه هر یک از علائم فوق را داشتید بهتر ایت مورد بررسی قرار بگیرید، شاید دلیل ناباروری شما تخمدانهای پلی کیستیک باشد.

ناباروری در آقایان نیز مانند بانوان علائمی همراه است:

  • هورمون:

هورمون ها در باروری مردان مانند بانوان نقش مهمی ایفا می کنند، اختلال شدید هورمونی که در گذشته درمان نشده باشد، به بروز ناباروری در مردان منجر خواهد شد. افزایش یا کاهش رشد مو، کاهش میل جنسی، رشد غیر طبیعی سینه ها، کاهش انزال یا نعوظ از جمله علائم عدم تعادل هورمونی در آقایان هستند.

  • درد، توده یا تورم در بیضه ها:

در صورت درد، تورم و یا وجود توده در بیضه ها، بالافاصله به پزشک مراجعه کنید تا از نظر سرطان و یا نهان بیضگی مورد بررسی قرار بگیرند. نهان بیضگی یا عدم نزول بیضه عبارت است از یک اختلال موجود در هنگام تولد که در آن یک یا هر دو بیضه از لگن به نمکان طبیعی خود در بیضه دان نزول نکرده اند.

  • مشکلات نعوظ یا انزال:

مشکلات نعوظ یا انزال در آقایان علاوه بر این که می تواند نشان دهنده ی عدم تعادل هورمونی باشد، از نشانه های دیابت یا فشار خون بالا نیز بشمار می رود. بهتر است بدانید که حتی اگر انزال صورت گیرد و مایع منی خارج شود، اما ممکن است منی حاوی اسپرم نباشد. وقتی سخن از ناباروری در بانوان و آقایان به میان می آید، جالب است بدانید هیچ یک از آنها تا زمانی که اقدام به بارداری نکرده اند، از وجود مشکل خود اطلاعی ندارند. بنابراین بهتر است توجه و دقت لازم را به کار گیرید و در صورت بروز هر مسئله غیر طبیعی در بدن خود با پزشک مشورت کنید. با بررسی های دقیق تر می توان به دلایل عدم باروری پی برد و از بسیاری از آنها پیشگیری کرد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری