بلاگ

تصلب شرائین

تصلب شرائین

تصلب شرائین : در بیماری تصلب شرائین یا آترواسکلروز شریان ها تنگ و باریک می شوند. این بیماری می تواند شریانهای هر جایی از بدن را گرفتار کند و یک علت عمده در بروز سکته های قلبی ، سکته های مغزی و ضعف گردش خون در پاها می باشد. هنگامی که مواد چربی مثل کلسترول که در خون جریان دارد در دیواره شریان ها رسوب نموده و تشکیل ماده ای زدر رنگ به نام آتروم را می دهد باعث تنگ و باریک شدن ریان می شود. این رسوبها باعث می شوند که حرکت جریان خون در شریان ها محدود شود. به علاوه، لایه عضلانی دیواره شریانها ضخیم تر شده و باعث تنگ تر شدن بیشتر شریان  می گردد. پلاکت های خون ممکن است به همدیگر چسبیده و بر روی سطح این رسوبها بچسبند و باعث تشکیل لخته خن شوند. یک لخته بزرگ خون ممکن است باعث انسداد کامل شریان شده و در نتیجه عضوی که به آن خونرسانی می شد دیگر از خون و اکسیژن محروم می شود.

 

آترواسکلروز

بیماری تصلب شرائین در کشورهای شمال اروپا خیلی شایعتر از کشورهای عقب مانده و در حال توسعه آفریقا و آسیا می باشد. این بیماری با افرایش سن شایعتر می گردد و در بعضی از خانواده ها نیز بیشتر دیده می شود. خیلی به ندرت ممکن است این بیماری در افراد زیر 45 سال باعث بروز مشکل شود. هورمون جنسی زنانه استروژن کمک می کند که از بروز تصلب شرائین جلوگیری شود. بنابراین بیماری تصلب شرائین در خانمها در قبل از سنین یائسگی که هورمون استروژن زیادی در بدنشان تولید می شود خیلی کمتر از آقایان رخ می دهد. با اینحال در سن 60 سالگی میزان خطر ابتلاء به تصلب شرائین در خانمها به اندازه آقایان می شود. گرچه خانمهایی که بعد از سن سائسگی از داروهای حاوی استروژن استافده می کنند ممکن است از اثرات مفید آن در پیشگیری از بروز تصلب شرائین بهره ببرند. خطر بروز تصلب شرائین تا حدود زیادی به میزان کلسترول موجود در جریان خون که آن هم به نحوه رژیم غذایی و عوامل ژنتیکی مربوط می شود بستگی دارد. از آنجایی که میازن کلسترول بستگی زیادی به رژیم غذایی افراد دارد، بیماری تصلب شارئین در کشورهای غربی که اکثر افراد آنها دارای رژیم غذایی پر چربی هستند بسیار شایع تر می باشد. بعضی از بیماری ها مثل مرض قند (دیابت) می تواند صرف نظر از نوع رژیم غذایی، با میزان بالای کلسترول خون ارتباط داشته باشد. بعضی از بیماریهای ارثی چربی ها نیز باعث بالا رفتن میزان چربی ها در خون می شود. به غیر از بالا بودن میزان کلسترول خون، سایر عواملی که احتمال بروز تصلب شرائین را افزایش می دهند عبارتند از: سیگار کشیدن، عدم انجم تمرینات منظم ورزشی، بالا بودن فشار خون و اضافه  بودن وزن بخصوص اگر تمرکز چربی در اطراف شکم باشد (چاقی شکمی).

علایم تصلب شرائین

در مراحل اولیه تصلب شرائین معمولاً هیچ علامتی وجود ندارد. علایمی که بعدها بوجود می آیند بخاطر کاهش و یا توقف خونرسانی به قسمتهایی از بدن می باشد که شریانهای آنها گرفتار شده است. اگر شریانهای کرونری قلب که به عضلات قلب خونرسانی می کنند تا حدودی گرفته و مسدود شوند علایمی مثل درد سینه آنژین قلبی ایجاد می گردد. اگر این شریانها به طور کامل مسدود شوند ممکن است یک سکته قلبی ناگهانی و اغلب مرگبار بروز نماید. بسیاری از سکته های مغزی بر اثر تصلب شرائین در شریانهایی که به مغز خونرسانی می کنند ایجاد می شود. اگر شریانهای پاها دچار تصلب شرائین شوند، اولین علامت آن ممکن است گرفتگی دردناک عضلات پا در هنگام راه رفتن باشد زیرا جریان خون کافی در عضلات پا وجود ندارد. اگر تصلب شرائین همراه با یک بیماری ارثی چربی ها باشد، رسوبات چربی ممکن است بر روی تاندون ها و یا در زیر پوست ایجاد شود که به صورت یک توده قابل مشاهده دیده می شود.

نحوه تشخیص تصلب شرائین

از آنجایی که تصلب شرائین تا هنگامی که جریان خون را محدود نگرده است هیچگونه علایمی ایجاد نمی کند، اهمیت زیادی دارد که قبل از این که این بیماری پیشرفت نموده و باعث صدمه دیدن اعضای بدن شود آن را در افراد تشخیص بدهیم. آزمایشهای معمول چک آپ که افراد به طور منظم آنها را انجام می دهند شامل آزمایشهایی برای مشخص نمودن عوامل خطر ساز تصلب شرائین مثل بالا بودن میزان کلسترول خون، بالا بودن فشار خون و بیماری قند می باشد. در حال حاضر توصیه می شود که حداقل بعد از سن 20 سالگی هر 5 سال یکبار میزان کلسترول خون اندازه گیری شود.

اگر شما دچار علایم تصلب شرائین شده اید، پزشک ممکن است درخواست آزمایشهایی نماید تا هم میزان صدمه به شریان ها و هم میزان صدمه به اعضایی که توسط این شریان خونرسانی می شوند مشخص گردد. میزان جریان خون در رگهای گرفتار را می توان با استفاده از اسکن اولتراسوند داپلر یا آنژیوگرافی کرونری بررسی نمود. اگر پزشکتان فکر میکند که شریانهای کرونری قلب شما گرفتار شده است، ممکن است اقدام به گرفتن نوار قلبی، آنژیوگرافی یا اسکن رادیونوکلئید بنماید تا خونرسانی قلب را بررسی نماید. در بعضی موارد زیر  ممکن است تست ورزش انجام شود تا نحوه عملکرد قلب در هنگام فعالیت بدنی مشخص گردد.

نحوه درمان تصلب شرائین

بهترین درمان آن است که اصلاً از بروز تصلب شرائین پیشگیری نماییم. اقدامات پیشگیری کننده عبارتند از : پیروی از یک شیوه زندگی سالم با استفاده از رژیم غذایی کم چرب، عدم استعمال دخانیات، انجام تمیرینات ورزشی منظم و داشتن یک وزن متعادل نسبت به قد. انجام این اقدامات باعث می شود که خطر بروز تصلب شرائین به میزان زیادی کاهش یابد. اگر متوجه شده اید که میازن کلسترول خونتان بالا می باشد اما از سایر جهات در وضعیت سلامت خوبیبه سر می برید، به شما توصیه خواهد شد که از یک رژیم غذایی کم چربی استفاده نمایید. همچنین ممکن است پزشک برایتان داروهایی تجویز نماید تا میزان کلسترول خونتان کاهش یابد. برای افرادی که قبلاً دچار سکته قلبی شده اند، تحقیقات نشان داده است که بهتر است کلسترول خون آنها حتی از مقداری که برای افراد سالم تعیین شده است نیز پایین تر آورده شود. اگر شما دچار تصلب شرائین هستید و به علایم آن گرفتار شده اید، پزشک ممکن است دارویی مثل آسپیرین برایتان تجویز نماید تا احتمال خطر بروز تشکیل لخته خون در شریان صدمه دیده را کاهش دهد.

اگر تصور شود که شما در خطر زیادی برای ابتلاء به عوارض شدید هستید، پزشک ممکن است توصیه به انجام درمانهای جراحی مثل آنژیوپلاستی کرونری بنماید. اگر جریان خون قلب به میزان زیادی مسدود شده باشد ممکن است نیاز به عمل جراحی بای پس داشته باشید.

پیروی از یک شیوه زندگی سالم و استفاده از رژیم غذایی مناسب می تواند باعث کند شدن پیشرفت بیماری تصلب شرائین در اکثر افراد شود. اگر قبلاً دچار سکته قلبی یا سکته مغزی شده اید می توانید با انجام پیشگیری کننده باعث کاهش بروز عوارض بیشتر شوید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری