بلاگ

تصویربرداری اولتراساوند

تصویربرداری اولتراساوند

تصویربرداری اولتراساوند : بی گمان تصویربرداری اولتراساوند یا سونوگرافی لحظه ای هیجان انگیزی برای هر پدر و مادری است که منتظر شنیدن خبر سلامتی فرزندشان و تایید سلامت بارداری خود هستند. اما هنگام این تصویربرداری واقعاً چه اتفاقی می افتد؟

با پیشرفت بارداری، معاینه ی منظم پزشکی اهمیت بسیاری خواهد داشت، به این ترتیب، برای خود و فرزندتان بهترین مراقبت ها را فراهم می کنید و با مسیر رشد فرزندتان آشنا می شوید.

تصویربرداری اولتراساوند یا سونوگرافی لحظه ای

 

تصویربرداری اولتراساوند چیست؟

به عنوان بخشی از معاینه های بارداری، برای بررسی شد و نمو جنین در رحم ، سونوگرافی در زمان های خاصی از بارداری اجرا می شود. این تصویر برداری برای فرزندتان خطری ندارد، زیرا برای تصویربرداری از پرتو ایکس استفاده نمی شود. به این معنا که هنگام تصویربرداری، شما و فرزندتان در معرض پرتوهای بالقوه مضر قرار نخواهید گرفت. این کار بدون درد و ایمن است و می تواند تجربه ای احساسی باشد. به احتمال بسیار زیاد، هنگام تصویربرداری هفته ی بیستم بارداری ، چهره ی فرزندتان را برای اولین بار خواهید دید.

چگونه اجرا می شود؟

تصویربرداری اولتراساوند برای تشخیص و بررسی اعضا و بخش های بدن جنین مورد استفاده قرار می گیرد و تصاویر ارسالی به ماشین اولتراساوند باز می گرداند تا در همان لحظه تصویری از آنچه که درون شکم در حال جریان است بدست آید. ژل چرب کننده ی سردی روی شکم مالیده می شود و سپس برای معاینه ی جنین ابزار دستی اولتراساوند روی شکم چرخانده می شود تا تصویر مناسبی روی صفحه ی نمایشگر مشاهده شود.

تصویربرداری هفته ی بیستم

تصویربرداری هفته ی بیستم حاملگی نقطه ی عطف مهمی در بارداری شماست. زیرا نیمه ی راه بارداری را پیموده ایت و پیش از اینکه فرزندتان به دنیا بیاید، می توانید ظاهر او با بینید. این تصویربرداری باید بین هفته ی بیستم و بیست و سوم بارداری اجرا شود.

تا آن زمان، پزشک می تواند دست و پا و اعضای بدن را شناسایی و جریان خون در میان رگ های جنین را بررسی کند. پزشک همچنین می تواند اعضای داخل بدن، تپش قلب و حرکات را بررسی کند. از همه مهمتر اینکه می توانید بدانید که فرزندتان دختر یا پسر است و موعدی برای زایمان مشخص شود.

چه مواردی بررسی می شود؟

مشاور زنان و زایمان، دکتر سارا جکسون، برای کمک به بانوان باردار فهرستی را ارائه داده است تا بدانید که هنگام تصویربرداری هفته ی بیستم بارداری چه موارد بررسی می شوند:

رشد جسمی؛

به گفته ی دکتر جکسون، بررسی رشد جسمی جنین برای اطمینان یافتن از رشد طبیعی او ضروری است. در این تصویربرداری تمام ناهنجاریهای احتمالی مورد بررسی قرار می گیرد که عبارتند از بررسی مغز، صورت و کام دهان، سینه، شش و قلب، اعضای شکمی مثل حفره ی شکم، کلیه، روده، دیواره داخلی شکم و اختلال بند ناف، جنسیت، ستون فقرات، دست و پا و انگشت ها.

مایع آمنیوتیک؛

سونوگرافی میزان مایع آمنیوتیک و وضعیت جفت را بررسی می کند.

جریان خون؛

به گفته ی دکتر جکسون، جریان خون در میان شریان بندناف و نیز شریان رحم به دقت بررسی می شود.

تصویربرداری برای فرزندتان خطری ندراد، زیرا برای تصویربرداری از پرتو ایکس استفاده  نمی شود. به این معنا که هنگام تصویربرداری، شما و فرزندتان در معرض پرتوهای بالقوه مضر قرار نخواهید گرفت.

جریان خون در شریان بند ناف اهمیت بسیاری دارد، زیرا به وسیله این شریان خون و مواد مغذی به جنین نمی رسد. جریان خون در میان شریان رحم باید خوب باشد، در غیر این صورت، این موضوع می تواند نشانه ای از ابتلا به پره اکلامپسی باشد که در این عارضه، فشار خون افزایش می یابد و برای شما و فرزندتان بسیار خطر ناک است.

طول دهانه ی رحم؛

طول دهانه ی رحم نیز بررسی می شود، زیرا اندازه ان خطر برای زایمان زودرس را نشان می دهد .اگر دهانه ی رحم کوتاه تر از آن است که باید باشد، خطر زایمان زودهنگام افزایش می یابد.

تصویربرداری هایی که انتظارش می رود؛

به طول معمول اولین سونوگرافی ها باید هفته ی دوازدهم و بیستم بارداری سورت گیرند. به گفته ی دکتر جکسون، توصیه می شود هر چه سریعتر پس از اگاهی از بارداری به درمانگاه بروید تا بتوانید از قبل تمام برنامه ریزی های پزشکی خود را هماهنگ کنید. پس هفته ی بیستم بارداری در صورت درخواست پزشکتان سونوگرافی انجام خواهد شد.

اگر اختلالی مشاهده شد چه می شود؟

اگر اختلالی شناسایی شد، برای بازبینی تصویربرداری معمولاً مادر به متخصص پزشکی جنین ارجاع می شود سپس متخصص پزشکی جنین بر اساس یافته ها و تشخیص با متخصص ژنتیک مشورت می کند، پس از آن، بر اساس بارداری، تصمیمی مشترک با متخصص پزشکی جنین و باردار گرفته خواهد شد.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید..

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری