تعامل با طبیعت در سالمندان

سالمندان و طبیعت

تعامل با طبیعت در سالمندان

اهمیت تعامل هر روزه با طبیعت و تاثیر مثبت آن روی انسان ، ابعاد جدیدی از آن را روشن کرده است.

محیط طبیعی اطراف ما التیام جسمی، روحی و معنوی را بهبود می دهد. فضای سبز و آبی احساس تجدید، بازسازی و ارتباط معنوی را بیشتر می کند. جسیکا فینالی (از دانشگاهی در آمریکا) می گوید: ما برای روشن کردن این مسئله روی زندگی سالمندان بین سنین ۶۵ تا ۸۶ سال تمرکز کردیم. ما متوجه شدیم که چگونه یک تجربه نسبتا ساده مثل گوش دادن به صدای آب یا صدای زنبورها میان گل ها می تواند تاثیری شگرف روی سلامت عمومی فرد داشته باشد. این تحقیق نشان داد که ترکیب ویژگی های کوچکی مثل اضافه کردن آب نماها یا کاشت گل در محیط های شهری می تواند بهداشت عمومی جامعه را افزایش دهد. افراد زیادی می توانند با حضور در محیط های طبیعی بر بیماری های مزمن، ناتوانی و پیری مبارزه کنند.

تعامل با طبیعت

در حالی که نسل جوان تر ممکن است از فضای سبز برای خنثی سازی استفاده کند، شرکت کنندگان در این تحقیق از این فضا برای انجام فعالیت های جسمی، معنوی و اجتماعی استفاده کرده بودند. دسترسی به فضای سبز، سالمندان را تشویق می کند تا سالمندان به راحتی از خانه بیرون روند و با انگیزه به اینگونه فضاها رفته و از نظر جسمی، معنوی و اجتماعی فعال بمانند، همین امر روی خنثی کردن بیماری های مزمن، ناتوانی و انزوا موثر بود.محیط طبیعی بزرگسالان را قادر می سازد تا ساختار روزانه شان را در دوران بازنشستگی نیز تقویت کرده و فرصتی برای فعالیت های گوناگون بیرون از منزل داشته باشند. این امر برای بهبود کیفیت زندگی در دوران سالمندی بسیار مهم است تا بی حوصلگی، انزوا و تنهایی را کاهش داده و به فرد احساس هدف دار بودن و کمال گرایی بدهد. این تحقیق نشان می دهد برخی عوامل کوچک روی زندگی در دوران سالمندی تاثیر قابل توجهی دارند و برنامه ریزان شهری می توانند به این وسیله طول عمر و کیفیت آن را افزایش دهند.


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه خود را بنویسید