تعریق بیش از حد

تعریق بیش از حد

تعریق بیش از حد

عرق ریزش بیش از حد را اصطلاحاً هیپرهیدروز می نامند. این وضعیت معمولاً ابتدا در هنگام بلوغ ظاهر می شود و تا سن 30 سالگی هم از بین می رود. در بسیاری از موارد، هیچ علتی برای ایجاد آن پیدا نمی شود اما در حدود نیمی از افرادی که دچار این وضعیت می شوند یک سابقه فامیلی هم وجود دارد که نشام می دهد یک عامل ژنتیکی هم ممکن است در بروز این بیماری دخیل باشد. تعریق بیش از حد می تواندنشانه ای از یک مشکل زمینه ای مثل پرکاری غده تیروئید یا دیابت باشد. همچنین ممکن است در خانمهای یائسه این وضعیت دیده می شود. در بعضی از افراد، استرسهای روحی می تواند باعث شروع حملات عرق ریزش شوند.

عرق کردن زیاد

تعریق بیش از حد ممکن است در بسیاری از نقاط بدن، بخصوص پاها، زیر بغل، دستها و صورت ایجاد شود. این وضعیت اغلب هماره با بوی ناخوشایند می باشد.

نحوه درمان تعریق بیش از حد

عرق های بدن را به طور منظم بشوئید و لباسهای راحت، شل و آزاد که از الیاف طبیعی ساخته شده اند و عرق بدن را جذب می کنند بپوشید. مواد ضد عرق ممکن است به کاهش عرق زیر بغل کمک نمایند. اگر اضطراب باعث بدتر شدن وضعیت می گردد. تمرینات آرامش بخشی ممکن است کمک کننده باشند. اگر با این اقدامات مشکل شما بر طرف نشد، با پزشکتان در این مورد مشورت کنید.

پزشک ممکن است از مواد حاوی کلرید آلومینیوم برای کاهش فعالیت غدد عرق تجویز نماید. اگر زیر بغل شما دچار عرق ریزش بیش از حد است و ساییر درمان ها با شکست روبرو شده اند، پزشک ممکن است توصیه به یک عمل جراحی کوچک برای از بین بردن مراکز عصبی که عرق ریزش را کنترل می کنند بنماید تا مشکل را به طور دائمی حل نمایید.


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه خود را بنویسید