بلاگ

تغذیه کودکان دو تا شش ساله

تغذیه کودکان دو تا شش ساله

تغذیه کودکان دو تا شش ساله : بعد از دو سال به دلیل کاهش رشد، نیاز به کالری در کودکان کاهش می یابد.

در این سنین قد کودکان در مقایسه با وزن رشد بیشتری دارد به همین دلیل ممکن است کودکان لاغرتر از گذشته به نظر بیایند در حالی که این ویژگی مختص این سن است.

از طرفی کودکان در این سنین به علت تحرک زیاد در حین بازی انرژی زیادی مصرف می کنند و آمادگی فیزیکی بدنی آنان برای انجام این فعالیت ها به میزان زیادی به چگونگی برنامه ی غذایی آنها بستگی دارد که لازم است بیشتر مواد غذایی جامد به ویژه پروتئین در اختیار آنان قرار گیرد.

چگونگی رعایت برنامه غذایی کودک دو تا شش ساله

کودک در این سنین با توجه به محیط اطراف کمتر به غذا اهمیت می دهد و اشتهای کودک نسبت به سال اول زندگی تدریجاً کاهش می یابد بنابراین توجه به نوع غذای مصرفی کودک بسیار مهم است.

شیر از مهمترین غذاهایی است که باید همیشه در برنامه غذای روزانه کودک وجود داشته باشد البته مقداری که مانع استفاده ی کودک از غذاهایی است که باید همیشه در برنامه غذای روزانه کودک وجود داشته باشد البته مقداری که مانع استفاده ی کودک از غذاهای متوع دیگر نگردد.

به تدریج که کودک بزرگتر می شود سعی می کند خودش غذا بخورد در این هنگام کافی است مصرف تنقلات و مواد شیرین کنترل شود و مودک از مواد مغذی و ضروری برای رشد بیشتر استفاده کند.

باید در نظر داشت که کودک بهترین کسی است که می تواند اشتهای خود را تنظیم کند و می داند چه مقدار غذا می خواهد، کودکی که هر بار کم می خورد معمولاً دفعات غذایی بیشتر از کودکی است که در هر بار زیاد غذا می خورد.

برای چنین کودکی غذاهای مختصری که در فواصل غذاهای اصلی داده می شوند باید از انواعی انتخاب شوند که مانع اشتهای او برای صرف غذای اصلی نگردند و جزئی از غذای اصلی کودک باشند مانند شیر، ماست، نان و پنیر

کودکانی که زیاد بازی می کنند اغلب اشتهای فراوان دارند ولی گاهی آنقدر خود را خسته می کنندکه حتی نمی توانند غذا بخورند بنابراین استراحت مختصر قبل از غذا، هر قدر هم کوتاه باشد در این گونه موارد در اشتهای کودک تاثیر بسزایی دارد.

لازم است یادآوری شود که همان اندازه که مصرف غذای کم برای کودک درست نیست دریافت بیش از اندازه مواد غذایی نیز موجب ناراحتی هایی برای وی خواهد شد.

افرادی که در دوران بلوغ و بعد از آن دچار چاقی می شوند معمولاً سابقه ی اضافه وزن در دوران کودکی بخصوص در سال اول زندگی داشته اند به عبارت دیگر مصرف زیاد مواد غذایی و داشتن اضافه وزن در ساالهای اول زندگی زمینه مناسبی برای بروز چاقی در سنین بلوغ و بعد از آن محسوب می شود .

بنابراین در تغذیه کودکان باید با رعایت اعتدال و توجه به وزن مناسب برای سن، در صورت لزوم در برنامه غذایی آنها تجدید نظر کرد.

تغذیه کودکان دو تا شش ساله : عادتهای غذایی کودکان 

کودکان در سنین دو تا شش سالگی خوردن مواد جامد و سخت را یادگرفته اند.

تنقلاتی مانند آب نبات، شکلات و آشامیدنی های شیرین و گازدار مورد علاقه شدیدکودکان هستند که از نظر تامین احتیاجات غذایی مواد کم ارزشی محسوب می شوند زیرا حاوی مقدار زیادی مواد قندی هستند  که به غیر از ایجاد انرژی هیچ مواد مغذی ای به همراه ندارند و مصرف این مواد حس گرسنگی کودک را بر طرف می کند و وی را از خوردن غذاهای مغذی که برای تامین رشد و سلامتی او لازم اند باز می دارد.

با همه این ها چون تنقلات مورد علاقه کودکان است نمی توان مانع خوردن آنها شد بلکه باید با نظارت در چگونگی مصرف آنها برنامه مناسبی برای کودکان ترتیب داد.

در کودکانی که به خوبی غذا نمی خورند قرار دادن تنقلات در رژیم غذایی فقط به صورت دسر و پس از مصرف غذای اصلی جایز است .

هرگز نباید دادن تنقلات را مشروط به صرف غذای اصلی کرد زیرا این مواد با اهمیت جلوه می کنند این مواد را می توان پس از صرف غذای کامل در صورت تقاضای کودک در اختیار او گذاشت.

مصرف مواد شیرین بخصوص آنهایی که به صورت سخت و جامد هستند کانند شکلات و آب نبات زمینه ی مساعدی را برای پوسیدگی دندان ها فراهم می کنند. رفتار مادر یا پرستار کودک تاثیر بسزایی در پذیرش یا رد غذا در کودک دارد.

کودکان هم مانند بزرگسالان ممکن است گاهی به خوردن بعضی از غذاها تمایل یا بی میلی نشان دهند.

مواردی پیش می آید که کودک غذایی را که قبلا با میل می خورده اکنون آن را رد می کند. بعضی از کودکان هر نوع غذایی که برای اولین بار به آنها داده می شود به سختی می پذیرند، به ندرت می توانند چند غذا را در آن واحد قبول نمایند.

معمولا کودکان در مورد غذاهایی که به آنها تحمیل می شوند مقاونت شدید نشان می دهند.

مراقبین و مادران آگاه با مقاومت و آرامی این شرایط کودک را تحمل می کنند.

توصیه می شود در مورد انتخاب نوع و مقدار غذا به اشتها و تمایل کودک ماملاً توجه شود هرگز در غذا دادن به کودکان نباید اصرار کرد چون اگر کودک به این نکته واقف گردد که به اصرار می خواهند غذایی را به وی تحمیل کنند ممکن است مدت ها از خوردن آن خودداری کند و این موضوع را وسیله ای برای رسیدن به خواسته های غیر منطقی خود قرار دهد.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری