تغذیه کودک در هر دوره ای از زندگی چکونه باید باشد؟

تغذیه کودک

تغذیه کودک در هر دوره ای از زندگی چکونه باید باشد؟

یکی از عوامل مهم و مؤثر بر رشد و نمو کودکان، تغذیه می باشد. رعایت نکاتی که در این مقاله از راستینه آمده است، می تواند صحیح بودن تغذیه کودک شما را تضمین کند.

تغذیه هر کودک در هر دوره

تغذیه کودک از تولد تا 4 ماهگی

هر چقدر کودک میل دارد٬ باید شیر مادر بخورد.( حداقل ۸ بار در ۲۴ ساعت ) هیچ غذا یا مایعات دیگری به او ندهید.

نحوه صحیح بغل کردن و پستان گرفتن شیرخوار:

بدن و سر کودک در امتداد هم و مقابل بدن مادر باشد، تمام بدن شیرخوار توسط مادر حمایت شود، صورت شیرخوار مقابل پستان مادر باشد، چانه به پستان چسبیده، دهان کاملاً باز، لب پایین به بیرون برگشته، نوک سینه و قسمت بیشتر هاله پستان در دهان کودک باشد.

تغذیه کودک از 4 تا 6 ماهگی

هرچقدر کودک میل دارد شیر مادر بخورد. (حداقل ۸ بار در ۲۴ ساعت ) اگر کودک اضافه وزن نداشت دفعات شیردهی را افزایش دهید و یک تا دو بار در روز بعد از تغذیه با شیر مادر به او غذای کمکی بدهید. مهمترین معیار کفایت یا عدم کفایت شیر مادر، سِیر منحنی رشد کودک میباشد.

تغذیه کودک از 6 تا 12ماهگی

هرچقدر کودک میل دارد او را با شیر مادر تغذیه کنید و غذای کافی نیز به او بدهید. (سه بار در روز اگر شیر مادر می خورد، ۵ بار در روز اگر شیر مادر نمی خورد)

برای این که بدانید چه غذایی به کودک بدهید، می توانید از راهنمای موجود در پشت کارت مراقبت کودک استفاده کنید.

در تهیه غذای کودک به نکات زیر توجه کنید:

 • قبل از تهیه غذا و قبل از تغذیه ی کودک دستان خود را با آب و صابون بشویید.
 • همیشه از مواد غذایی تازه و سالم برای تهیه ی غذای کودک استفاده کنید.
 • هر روز برای کودک غذای تازه درست کنید.
 • هر ماده غذایی جدید را با یک هفته فاصله با غذاهای قبلی به غذای کودک اضافه کنید.
 • هر ماده غذایی را از مقدار کم شروع کرده و مرور اضافه کنید.
 • برای مقوی کردن ( افزایش کیفیت ) غذای کودک؛ می توانید مقداری کره به غذا اضافه کنید.
 • برای مغذی کردن ( افزایش کیفیت ) غذای کودک؛ می توانید مقداری گوشت، شیر، تخم مرغ، سبزیجات تازه، عصاره قلم و یا پودر جوانه غلات به غذا اضافه کنید.
 • به کودک با ظرف و قاشق خودش غذا بدهید.
 • از غذاهای نرم، متنوع، و اشتها آور و غذاهایی که کودک دوست دارد استفاده کنید.
 • همزمان با شروع تغذیه ی تکمیلی، به کودک آب سالم و بهداشتی بدهید.
 • مصرف برخی مواد غذایی در کودکان زیر یک سال ممنوع می باشد این موارد عبارتند از: توت فرنگی، گیلاس، آلبالو، کیوی، خربزه، اسفناج، سفیده تخم مرغ، شیر گاو، عسل و بادام زمینی.

 

تغذیه کودک از 1 تا 2 سالگی کودک را با شیر مادر تغذیه کنید و ۵ بار در روز به او غذا بدهید ( سه وعده غذای خانواده و دو بار میان وعده ) و به نکات زیر توجه ویژه داشته باشید:

 • در سال دوم زندگی شیر مادر باید بعد از مصرف غذا به کودک داده شود.
 • مصرف مکمل های کودکان را هرگز فراموش نکنید.
 • قطره آهن: از پایان شش ماهگی تا دو سالگی ( با نظر پزشک )
 • قطره مولتی ویتامین یا AD: از پانزده روزگی تا یک سالگی ( با نظر پزشک)خوراکی های ممنوع برای کودکان زیر یک سال نتایج مطالعات نشان داده است، میوه های دانه دار همچون کیوی و توت فرنگی و نیز سفیده تخم مرغ به دلیل ایجاد حساسیت و آلرژی و خوردن عسل به دلیل ایجاد مسمویت برای کودکان زیر یک سال ممنوع است.علت بروز حساسیت یا آلرژی توسط مواد غذایی همچون سفیده تخم مرغ و میوه هایی مانند گیلاس، کیوی و …تولید ایمونو گلوبین E و چگونگی بروز علائم حساسیت در کودکان نیز به صورت کهیر و قرمزی پوست است.حساسیت به پروتئین شیر گاو نیز از جمله حساسیت های غذایی کودکان می باشد حساسیت به شیر گاو، ناشی از حساسیت به کازئین شیر است و از آنجایی که این نوع پروتئین در اثر حرارت بالا و جوشاندن تغییر می کند، اغلب افراد به ویژه کودکان با مصرف شیر جوشانده و استریلیزه ی شیر خشک دیگر به آلرژی دچار نمی شوند.کارشناسان تغذیه در خصوص ممنوعیت مصرف عسل در نوزادان زیر یک سال گفته اند: به دلیل نارس بودن دستگاه گوارش نوزادان زیر یک سال ،باکتری کلستریدیوم بوتولینوم موجود در عسل نمی تواند توسط ترشحات معده به طور کامل غیر فعال شود، بنابر این سم بوتولیسم در دستگاه گوارش نوزاد تولید و نوزاد دچار مسمومیت شدید غذایی می شود. گاهی این سم با فلج کردن عضله تنفسی نوزاد می تواند منجر به مرگ وی شود.

  بنابراین این باور عمومی که ترکیب غذای کمکی نوزاد زیر یک سال با عسل باعث مقوی شدن آن می شود، کاملاً نادرست است.

 

 


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه در"تغذیه کودک در هر دوره ای از زندگی چکونه باید باشد؟"

 1. […] ها نقش مهمی در رشد سالم کودکان دارند. رشد سالم بافت ها، ترمیم استخوان ها و تشکیل دندان […]

 2. […] در مونیخ گفت: ” اگر تغذیه با شیر مادر ممکن نباشد، تغذیه نوزاد با دستور غذایی شامل هیدرولیز بالا، به عنوان اولین غذا، […]

دیدگاه خود را بنویسید