بلاگ

تغییرات ناخن

تغییرات ناخن

تغییرات ناخن :  در این باره برای شما خبرهای خوب و بدی داریم: خوشبختانه در دوران بارداری رشد ناخن ها افزایش می یابدولی متاسفانه گاهی رشد سریع با شکنندگی، ایجاد خطوط و شیار  روی ناخن ها یا جدا شدن آنها از بستر با نام انیکولیز همراه است.

 

علت تغییر ناخن ها در دوران بارداری:

در حقیقت هورمون های بارداری عامل رشد سریع تر ناخن ها هستند، این در حالی که رشد سریع ناخن ها برای برخی از مادران جنبه مثبت و در برخی دیگر از مادران منجر به نازک، ضعیف و شکننده شدن آن میشود.

چه باید کرد؟

رژیم غذایی مناسب و متعادلی داشته باشید. باید ویتامین های بارداری شما حاوی «بیوتین» کافی نیز باشد. بیوتین نوعی ویتامین بیماری کمپلکس است که به استحکام، سختی، ضخامت ناخن ها و سلامت پوست و مو نیز کمک می کند. همچنین باید در رژیم غذایی روزانه مادر نیز به اندازه کافی بیوتین وجود داشته باشد. مواد غذایی از قبیل آجیل، تخم مرغ، سویا،  قارچ،  نخود،  آووکادو،  موز، شیر و غلات کامل منابع غنی از بیوتین هستند.

محصولات ممنوعه

از مصرف محصولاتی که ماده سازنده اصلی بر پایه حلال های غیرآبی هستند. مانند برخی لاک ها، ماشت ناخن و لاک پاکن ها پرهیز کنید. به طور کلی از تمامی محصولاتی که پس از لحظاتی خشک می شوند و همچنین بوی نامطلوبی دارند، داوری کنید.

به اطلاعات درج شده روی برچسب هر محصول دقت کنید و تا جایی که امکان دارد از مواد حاوی استون یا فرمالدئید استفاده نکنید. همیشه مراقب بخار یا گاز ناشی از این مواد باشید. برای انجام خدمات ناخن به آرایشگاه های مجهز به تهویه مطبوع مراجعه کنید. اگر هوای بیرون خوب ایت خدمات مربوط به ناخن را در فضای باز انجام دهید. حتی اگر میخواهید خودتان لاک بزنید، در فضای باز بیرون اتاق و خانه این کار را انجام دهید.

اقدامات پیشگیرانه:

 • ناخن های خود را نجویید، اکنون بهترین فرصت بری ترک این عادت است.
 • ناخن های خود را تمیز و خشک نگه دارید. تماس طولانی مدت ناخن ها با آب، انها را نرمو شکننده می کند، به همین دلیل طول زمان حمام خودرا کوتاه کنید.
 • برای مدتی ناخن های خود را کوتاه نگه دارید. در این صورت احتمال گیر کردن و شکستن آنها به حداقل می رسد، همچنین نگهداری از نوزاد با ناخن کوتاه آسان تر است.
 • قبل از خواب روی ناخن و اطراف آنها کرم مرطوب کننده بمالید.
 • هنگام انجام کارهای خانه، شستن ظرف ها و استفاده از مواد شوینده از دستکش استفاده کنید.اما بهتر است در این دوران این کارها را به عهده همسرتان بگذارید.
 • به جای کندن پوست اطراف ناخن آن را به آرامی روی پوست بخوابانید. در این صورت ناخن ها قوی تر شده و احتمال عفونت کاهش می یابد. می توانید برای درمان کنده شدن پوست اطراف ناخن از کرم ترمیم کننده کوتیکول ناخن استفاده کنید.
 • ناخن های پار را از ته نگیرید اگر دراین ناحیه احساس درد و ناراحتی وی کنید به پزشک پوست مراجعه کنید.
 • جهت کاهش احتمال عفونت، برای انجام خدمات ناخن از وسایل شخصی خود استفاده کنید. قبل از استفاده مجدد،آنها را دوباره با الکل ضدعفونی کنید.

چند راهکار دیگر

 1. برای افزایش استحکام ناخن می توانید از کپسول های تقویتی ژلاتینی بدون ضرر در بارداری استفاده کنید.
 2. هنگام سوهان کشی ناخن ، سوهان را به جلو و عقب نکشید، این کار را فقط در یک جهت انجام دهید و حتما نوک آنها را گرد کنید، نوک تیز و زاویه دار در این دوران مناسب نیستند.
 3. اگر از ناخن مصنوعی، کاور یا کاشت ناخن استفاده می کنید، مراقب قارچ بدبویی باشید که باعث تغییر رنگ ناخن ها می شود، زیرا نشان دهنده عفونت باکتریایی است. بهتر است در دوران بارداری از زیبایی ناخن های طبیعی خود لذت ببرید و کاشت آن را به زمان دیگری موکول کنید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری